כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

הדרכת ילדים לבדיקת MRI

בקיצור

1.

ממחקר שבוצע בסורוקה עולה שהדרכה של ילדים לבדיקת MRI, מפחיתה את הצורך בהרדמה במהלך הבדיקה ומורידה את רמת החרדה.

2.

ד"ר אילן שלף, מנהל מכון הדימות בסורוקה: "בדיקות לילדים, במיוחד MRI מעוררות חרדה ופחדים גם אצל ההורים וגם אצל הילדים."

3.

"...כשמגיעים לבדיקה מורכבת וארוכה שמצריכה שיתוף פעולה, נאלצים לעתים קרובות להרדים את הילד. בזכות המחקר חסכנו כ-20% מההרדמות, והילדים וההורים עוזבים את הבדיקה עם חוויה חיובית".

הדרכה של ילדים לבדיקת MRI הכוללת גם בדיקה מקדימה בסימולטור מפחיתה את הצורך בהרדמה במהלך הבדיקה ומורידה את רמת החרדה - כך עולה ממחקר שבוצע בסורוקה.

ד"ר אילן שלף, מנהל מכון הדימות בסורוקה: "בדיקות לילדים, במיוחד MRI מעוררות חרדה ופחדים גם אצל ההורים וגם אצל הילדים. כשמגיעים לבדיקה מורכבת וארוכה שמצריכה שיתוף פעולה, נאלצים לעתים קרובות להרדים את הילד. בזכות המחקר חסכנו כ-20% מההרדמות, והילדים וההורים עוזבים את הבדיקה עם חוויה חיובית".
בדיקת הMRI ידועה כשיטת ההדמיה הבטוחה והמדויקת ביותר, בעיקר לילדים אותם נרצה לחשוף לקרינה מינימלית. הדיוק של ה MRI תלוי בחוסר תזוזה של הילד במהלך הבדיקה. שמירה על אי תזוזה במכשיר הינה משימה קשה עבור אותם ילדים ומצריכה לעתים את הרדמתם. הבדיקה המורכבת יחד עם חוסר הוודאות מגבירים את החרדה של ההורים והילדים שמקשה על שיתוף הפעולה שלהם עם הצוות הרפואי.
תכנית של הדרכה מקדימה נבחנה ככלי עזר בביצוע בדיקת MRI ללא הרדמה והורדת רמת חרדה בקרב הילדים ההורים המלווים.

כחלק ממחקר שבוצע בסורוקה על ידי ד"ר שרי רוטמן, ענת גונן וד"ר אילן שלף והתפרסם בכתב העת לרדיולוגיית ילדים Pediatric radiology , חולקו באופן אקראי לשתי קבוצות הדרכה 121 ילדים בין הגילאים 5-16:

  • 64 ילדים עברו הדרכה מקדימה מלאה אינטראקטיבית הכללה חוברת הדרכה, סרטון ותרגול בסימולטור.
  • 57 ילדים עברו הדרכה מקדימה מקוצרת אשר כללה חוברת הדרכה בלבד.

תוצאות המחקר הדגימו:

  • שעור הילדים שנזקק להרדמה מאלה שעברו הדרכה מקדימה מלאה אינטראקטיבית היה קטן משעור הילדים שנזקק להרדמה בקרב אלה שעברו הדרכה מקדימה מקוצרת רק 27% מן הילדים שעברו הדרכה מלאה הורדמו לעומת 47% מן הילדים שעברו הדרכה מקוצרת!

  • תדירות ההרדמה בקרב ילדים בכורים הייתה קטנה מתדירות ההרדמה של הלא-בכורים 12% מהילדים שנזקקו להרדמה היו בכורים לעומת 88% הלא בכורים

  • בקרב ילדות בנות, תדירות ההרדמה הייתה נמוכה אחרי הדרכה מקדימה מלאה אינטראקטיבית לעומת הדרכה מקוצרת. רק 23% מהילדות שעברו הדרכה מלאה הורדמו לעומת 62% מהילדות שעברו הדרכה מקוצרת

  • בשתי ההדרכות, רמת החרדה של ההורים לפני ההדרכה המקדימה הייתה גבוהה יותר מאשר רמת החרדה אחרי ההדרכה. ירידה מובהקת בחרדה לאחר הדרכה מקוצרת נצפתה בקרב הורים ממוצא יהודי ואבות. לעומת זאת, ירידה מובהקת בחרדה אחרי הדרכה מלאה אינטראקטיבית נצפתה בקרב הורים ממוצא בדואי ואימהות. מעבר לכך, רמת החרדה בקרב אימהות הייתה גבוהה יותר מאשר אצל האבות.

ענת גונן, מנהלת הסיעוד בחטיבה לרפואת ילדים בסורוקה: "המחקר נולד מתוך אמונה שלנו שכאשר מדריכים ילדים ומשתפים אותם באופן אקטיבי נצליח לקבל שיתוף פעולה עד כדי כך שנצליח לעשות להם בדיקות MRI בלי צורך בהרדמה."

לסיכום: הדרכה מקדימה לפני בדיקת MRI הכוללת תרגול בסימולטור קשורה באופן ישיר עם ירידה בצורך בהרדמה בקרב ילדים שעוברים סריקת MRI.​