כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

מחקר בסורוקה על תוצאות לידה - 13.6.16

האם תוצאות לידה של בנים טובות פחות משל בנות?

מחקר חדש מבית החולים סורוקה מצא כי הריונות של בנות קשורים לתוצאות מיידיות טובות יותר משל בנים.

פרופ' אייל שיינר, מנהל מחלקת נשים ויולדות ב' בסורוקה: "תוצאות המחקר מחזקות את העובדה שקיימים הבדלים בין בנים לבנות כבר במהלך החיים הרחמיים."

בקללתה של חווה נאמר "בעצב תלדי בנים" ולא "בעצב תלדי" ואכן לא מעט תהיות עלו באם תוצאות לידה של בנים זכרים טובות פחות משל בנות נקבות....
מחקר חדש שבוצע בסורוקה עקב אחר תוצאות לידה של 682 הריונות.
צוות המחקר עבר על תבניות ניטור  - מוניטור של הלב עוד בהריון, ועל תוצאות הלידה – ציוני אפגר ו – PH (מדד חומצי-בסיסי למצוקה עוברית), בלי לדעת אם מדובר בבן זכר או בתינוקת נקבה. יש לציין כי תבניות הניטור נבחנו על ידי שני חברי צוות במקביל.

צוות המחקר הנרחב כלל את המיילדות זהבה יוחאי, דבי אלחרר, ענבל עידן, ואת הרופאים ד"ר יעל באומפלד, ד"ר דוד יוחאי, ד"ר בת-אל חמו, פרופ' טלי זילברשטיין ופרופ' אייל שיינר, כולם מהחטיבה למיילדות וגינקולוגיה.  המחקר שפורסם החודש בעיתון הבינלאומי למיילדות וגינקולוגיה (Journal of Maternal Fetal Neonatal Medicine ) מצא שבאופן מובהק הריונות של בנים זכרים לוו בתבניות ניטור פתולוגיות לאורך השלב הראשון והשני של הלידה לעומת תבניות ניטור של בנות. בנוסף, לבנים היו ציוני אפגר נמוכים יותר עם היוולדם ומדדי חומציות טובים פחות לעומת הבנות.

פרופ' אייל שיינר, מנהל מחלקת נשים ויולדות ב' במרכז הרפואי האוניברסיטאי  סורוקה: "תוצאות המחקר מחזקות את העובדה שקיימים הבדלים בין בנים לבנות כבר במהלך החיים הרחמיים. פרט לעובדה שבנים נולדים במשקלי לידה ממוצעים גדולים יותר, דבר שבעבר הסביר שכיחות יתר של פרע כתף ולידות קשות, כעת לאור המחקר הנוכחי ניתן לראות שכבר תבניות לב העובר שונות באופן מובהק בין בנים לבנות. העובדה שתבניות הניטור נחקרו בלי לדעת את מין העובר, וע"י שני רופאים במקביל חיזקה את המובהקות של התוצאות. ההבדל כנראה לא טמון רק במשקלי הלידה השונים אלא בסבילות ירודה יחסית לצירי הלידה שבאה לידי ביטוי בתבניות ניטור טובות פחות".