כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

נמצא קשר בין דלקת עור אטופית והפרעות קשב ורכוז - 9.1.18

במחקר שבוצע על ידי חוקרים מסורוקה וכללית, נמצא קשר מובהק בין אסטמה של העור (דלקת עור אטופית) בילדים לבין הפרעות קשב וריכוז (ADHDׂׂ)

ד"ר אמיר חורב, רופא עור מומחה ומנהל שירות רפואת עור ילדים בסורוקה: "תוצאות מחקר זה מראות כי אטופיק דרמטיטיס, אסטמה של העור, זו לא רק מחלה שמשפיעה על זיהומים וצלקות בעור אלא גם על דברים נוספים".

מחקר חדש שנערך במרכז הרפואי סורוקה  מצא שהסיכוי של ילדים הסובלים מאסטמה של העור לסבול מהפרעת קשב וריכוז ADHD , שנחשבת ההפרעה הפסיכאטרית הנפוצה ביותר בגיל הילדות,  גבוה יותר ב 75% מאשר ילדים ללא מחלת העור.

דלקת עור אטופית (אסטמה של העור) היא מחלה כרונית, דלקתית, מגרדת ונפוצה ביותר, המשפיעה על 20% מהילדים בעולם המערבי. הפרעת קשה וריכוז (ADHD) משפיעה על כ-15% מאוכלוסיית הילדים בעולם המערבי.

טיפול נכון בדלקת עור אטופית משפר באופן משמעותי את איכות החיים של הילדים, מקל על הגרד ומאפשר שנת לילה טובה יותר. חשוב להקפיד על שמירה על לחות העור על ידי שימוש קבוע בקרם לחות, שימוש בתרופות המפחיתות גרד, ולפי הצורך שימוש בתכשירים מקומיים או בכדורים הניתנים במרשם רופא

המחקר כלל 1740 מטופלים שמתוכם 840 מטופלים עם דלקת עור אטופית בין הגילאים 0-18 שנים, שהשוו ל-900 מטופלים בעלי אותו גיל ומין ללא דלקת עור אטופית. ממצאי המחקר הראו מובהקות סטטיסטית והוכיחו ששיעור הפרעות קשב וריכוז (ADHD) היה גבוה יותר (7.1%) בקרב החולים עם דלקת עור אטופית לעומת קבוצת הבקרה של המטופלים ללא דלקת עור אטופית (4.1%).

צוות המחקר כלל את ד"ר אמיר חורב, רופא עור מומחה ומנהל שירות רפואת עור ילדים בסורוקה, פרופ' אלכס זבולונוב , מנהל מחלקת עור בסורוקה יחד עם פרופ' ארנון כהן וד"ר אריס מנור מהכללית וחוקרים מאוניברסיטת בן גוריון.

המחקר החדש הוצג לאחרונה בכנס השנתי של איגוד רפואת העור ופורסם בירחון המדעי - Acta Dermatovenerologica Croatica.

ד"ר אמיר חורב, רופא עור מומחה ומנהל שירות רפואת עור ילדים בסורוקה מסכם: "השכיחות הגבוהה יותר של הפרעת קשב וריכוז בקרב ילדים עם דלקת עור אטופית יכולה להיות קשורה בגרד והפרעות שינה שנפוצים בילדים עם דלקת עור אטופית. הפרעות שינה דווחו בעלות השפעה שלילית על הזיכרון, ההתנהגות והקשב ותורמות להתפתחות הפרעת קשב וריכוז בהמשך. ניתן לקבוע שיש קשר מובהק בין שתי המחלות, אך לא ניתן לקבוע קשר סיבתי".