כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

Reoperative abdominal surgery

Reoperative abdominal surgery – ניתוחי בטן חוזרים: ספר חדש בעריכתו של פרופ' סולי מזרחי' מנהל מחלקה כירורגית א' בסורוקה

פרופ' סולי מזרחי עם הספר שהוצג לראשונה בכנס הכירורגי העולמי שהתקיים לאחרונה בסן פרנסיסקו

​הספר, שיצא לאור לאחרונה, כולל אוסף של פרקים בכירורגיה אשר מבטאים את ניסיונם של כירורגים ותיקים מכל העולם שכל אחד מהם הכין פרק בתחום מומחיותו

 

קיימים ספרי כירורגיה מצוינים המכילים דיונים על הסימנים הקליניים של מחלות כירורגיות והפתופיזיולוגיה (מנגון התפתחות המחלה) שלהם.  ואולם, קיים רק מספר מצומצם של  ספרים הדנים בצורה מפורטת בפתרונות לסיבוכים אחר ניתוחיים ובגישה הניתוחית החוזרת, וכאן מקומו המרכזי של הספר הזה.
ההבנה של התגובה הפתו-פיסיולוגית של תוכן הבטן להתערבות כירורגית, היא הגורם המרכזי בשקול הדעת המכתיב את הגישה הטיפולית הבטוחה ביותר שיש  לקחת אצל החולים הקריטיים הללו.
במאה ה-21 רואים שינוי גדול בתפיסה של הכירורגיה הזעיר-פולשנית ושל הצורך בהתערבות חוזרת אחר ניתוחית. לעיתים  מבוצעים ניתוחים עוקבים לא ארוכים לאותו חולה בצורה מתוכננת כדי להציל את חייו.

הפרקים בספר דנים בניתוחים חוזרים במצבים כירורגים שהסתבכו בהתערבות  הכירורגית הראשונה, ומתמקדים בהצלה של חולים כירורגיים מידרדרים משלוש סיבות עיקריות: דימום, זיהום וטעויות טכניות.

הספר כולל דיונים בהקשר זה על רקע: האם לנתח שנית?, מתי הזמן הטוב ביותר לניתוח? ומהי הדרך היעילה ביותר להתערבות?

פרופ' סולי מזרחי: "הספר מיועד בעיקר למתמחים בכירים בכירורגיה כללית, למשתלמי עמית בתחומי כירורגיית הבטן ולמומחים צעירים.
הוא מתמקד במצבים היותר קשים שאליהם מדרדרים חולים מנותחים. ניסיונם של אוסף הכירורגים הבכירים שכתבו את הפרקים מהווה את הליבה של ספר זה ושל הכירורגיה הכללית בכלל.
הספר הזה יצא לאור למענם של כל המטפלים בתחומים השונים: מנתחים, טיפול-נמרץ, רדיולוגיה פולשנית, מרדימים וסיעוד".

פרופ' סולי מזרחי, בוגר בית לרפואה בהדסה עין כרם ירושלים, עבר התמחות בכירורגיה כללית במרכז הרפואי לגליל המערבי בנהריה והשתלמות עמית בהשתלות איברים בניו אורלינס. עבד ככרירוכג משתיל במשך כחמש שנים במרכז הרפואי של אוניברסיטת לואיוויל בקנטאקי ארה"ב, ומאז סוף שנת 1997 מנהל את המחלקה לכירורגיה  א' במרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה.
משמש במשך 10 השנים האחרונות כפרופסור מן המניין בכירורגיה כללית והשתלות בפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

פרופ' מזרחי מוסיף: "חזוני היה לשוב ארצה ולהקים דור של כירורגים עם ראייה של המטופל במרכז התמונה ולא של מחלתו. מטרת הספר היא להתמקד  בטיפול של החולים היותר מורכבים ולהביא את ליבת הכירורגיה הכללית מניסיונם של המובילים בתחום".