כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

ניתוח להסרת גידול בכבד - 3.8.17

ניתוח מוצלח להסרת גידול בכבד, בוצע לראשונה במרכז הרפואי סורוקה

המטופל עם הצוות המנתח והמטפל

בניתוח זה בוצעה חסימה מלעורית של וריד השער השמאלי במטרה לגרום להגדלה משמעותית של האונה הימנית בכבד ולאפשר כריתה של האונה השמאלית עם הגידול.

יהודה קנדלקר, תושב באר-שבע, חולה אונקולוגי שסבל משחמת הכבד והפטטיס C , שעבר לאחרונה ניתוח להסרת גידול בכבד, אובחן וטופל על-ידי ד"ר אוהד עציון רופא בכיר במכון לגסטרואנטרולגיה במרכז הרפואי סורוקה, המטפל בחולים הסובלים משחמת. המטופל פיתח סרטן כבד - הפטוצילולר קרצינומה (HCC ) והגידול שממנו סבל, תפס את רוב חלל האונה השמאלית של הכבד וגודלו הגיע לכ- 10 ס"מ.

שחמת כבד היא מחלת כבד שבה הרקמות של הכבד נהרסות ומוחלפות ברקמה צלקתית, הגורמת להפרעה בזרימת הדם אל תאי הכבד ולשיבוש בפעילות הכבד.
סרטן הכבד, הנחשב נדיר, שכיח יותר בקרב גברים מאשר בנשים, הסיכון לחלות בו עולה עם הגיל וברוב המקרים הוא מחלה משנית להפטיטיס C ולשחמת כבד. הפטוצילולר קרצינומה (HCC ) היא הגידול הראשוני השכיח ביותר במחלה.

המטופל עבר סדרת ניתוחים, שהראשון בהם הראה כי הוא סובל מכבד שחמתי חמור וכי האונה הימנית קטנה מידי לתפקוד תקין אם האונה השמאלית שבה נמצא הגידול תכרת.
באמצעות פעולה רדיולוגית פולשנית בוצעה חסימה מלעורית של וריד השער השמאלי ( vena portae hepatis), שהוא וריד גדול בחלל הבטן המוביל דם ממערכת העיכול, מהטחול ומאיברים נוספים בחלל הבטן אל הכבד.
מטרת הפעולה הייתה לגרום להגדלת משמעותית של האונה הימנית בכבד, מה שאפשר בניתוח האחרון כריתה של האונה השמאלית.

את הניתוח בצעו פרופ' יצחק אביטל מומחה בכירורגיה אונקולוגית ומנהל מרכז הסרטן בסורוקה, ד"ר עבד אבו גנים -כירורג בכיר במחלקה כירורגית א', פרופ' סולי מזרחי -מנהל מחלקה כירורגית א' בסורוקה, בשיתוף היחידה לרדיולוגיה פולשנית, מחלקת הרדמה והמכון לגאסטרואנטרולוגיה של המרכז הרפואי סורוקה. הניתוח עבר בהצלחה רבה ויהודה חש בטוב.

פרופ' יצחק אביטל, מומחה בכירורגיה אונקולוגית, הפטוביליארית, לבלב ומנהל מרכז הסרטן בסורוקה: "מדובר בפעולה כירורגית הפטוביליארית מתקדמת ביותר שנעשתה בשיתוף פעולה של מכון לגאסטראנטרולוגיה, היחידה לרדיולוגיה פולשנית וכירורגיה אונקולוגית. הפעולה הכירורגית עברה בהצלחה בזכות שיתוף פעולה מלא בין כל הגורמים המטפלים".


ד"ר עבד אבו גנים, מומחה בהשתלות וניתוחי כבד, מחלקה כירורגית א': מדובר במטופל שסבל משחמת - מחלת כבד מתקדמת והתגלה אצלו גידול גדול באונה השמאלית. הכנת המטופל לניתוח הייתה מורכבת ומאתגרת ואני שמח שבשיתוף פעולה רב-מקצועי, הפעולה הכירורגית בוצעה בהצלחה רבה ותתרום רבות לשיפור משמעותי באיכות חיו של המטופל."​