כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

המחקר והטיפול בהפלות חוזרות - 2.5.16

המחקר והטיפול בהפלות חוזרות - על סדר היום העולמי

המחקר והטיפול בהפלות חוזרות

​פרופ' אשר בשירי, מנהל מחלקת יולדות ג' והשירות להפלות חוזרות בסורוקה מוביל את הנושא בכנסים בין-לאומיים

הפלה מוגדרת כסיום הריון עד שבוע 20 להריון ומרבית ההפלות הספונטניות מתרחשות בטרימסטר הראשון (עד סוף שבוע 12 להריון).  שיעור האובדן של הריונות המאובחנים קלינית הוא 15-12 אחוז ולאחר שבוע 9-8 להריון, יורד שיעור ההפלות ל-3-2 אחוזים. אישה שעברה שתי הפלות רצופות נחשבת כסובלת מהפלות חוזרות. הגורמים להפלות חוזרות הם רבים וכוללים, בין היתר: הפרעות כרומוזומליות בעובר, מחלות רקע של האם כגון בעיות הורמונליות, הפרעות של קרישיות יתר, הפרעות  מבניות ברחם ובעיות כרומוזומליות מאוזנות לאחד או לשני בני הזוג. יחד עם זאת, במחצית מהמקרים לא ניתן לאתר גורם ספציפי להפלות חוזרות.פרופ' אשר בשירי, מנהל יולדות ג' והשירות להפלות חוזרות, הקים במרכז הרפואי סורוקה מסד נתונים, מהייחודיים בעולם, של נשים שעברו הפלות חוזרות, ובעזרתו בוצעו מחקרים בתחום ופורסמו מאמרים בעיתונות מקצועית בין-לאומית.  
המחקר והטיפול בהפלות חוזרות 2.jpg

בחודש ינואר 2016 הוביל פרופ' בשירי כנס עולמי בקאן,  במטרה להגביר את המודעות לנושא ההפלות החוזרות באמצעות קידום המחקר בתחום, ולשפר בכך את המענה לנשים הסובלות מהתופעה.

בתחילת חודש אפריל היה שותף פרופ' בשירי לכנס בנושא הפלות חוזרות באוקראינה והוצגו בו מספר מחקרים שבוצעו בסורוקה. בכנס זה הרצה פרופ' בשירי יחד עם ד"ר קסניה קזילנקו - מהרופאות הבכירות בתחום באוקראינה, והשתתפו בו כ – 130 רופאים מרחבי אוקריאנה וממדינות שכנות.

לפני כשבוע, הוזמן  פרופ' בשירי להיות שותף להקמת החברה להפלות חוזרות (RPL) בגיאורגיה. במעמד ההקמה השתתפו עשרה רופאים מומחים העוסקים בתחום. בנוסף,הוא הוזמן להרצות באוניברסיטת טביליסי על הפלות חוזרות. בהרצאה נכחו כ-100 רופאים מכל רחבי גיאורגיה. יוזם הרעיון פרופ׳ גבדנצה ארסן מבכירי הרופאים בגיאורגיה העוסקים בתחום הפוריות והפלות חוזרות שהסביר שהוא שם לו למטרה להביא לגיאורגיה ידע רב ככל שניתן על מנת לקדם את הרפואה במדינתו ובמקביל לפתח ולהרחיב שיתופי פעולה בתחום ההפלות החוזרת ובראשם שיתוף פעולה עם מרפאת הפלות חוזרות במרכז הרפואי האוניברסיטאי בסורוקה.


פרופ' אשר בשירי: "אחד מהמחקרים שעורר עניין מיוחד, בעיקר לאור העובדה שבכנס השתתפו גם גנטיקאים העוסקים בתחום, דן בתוצאות ההריון החדש של נשים עם הפלות חוזרות כשלאחד מבני הזוג הפרעה כרומוזומלית מאוזנת (סיבה ידועה הקשורה להפלות חוזרות ואשר נבדקת במהלך הבירור במרפאה בסורוקה). בקרב זוגות אלו שבחרו לנסות הריון טבעי , שעור לידות החי הגיע לכ-60%.
מחקר זה בוצע יחד עם צוות מרפאת הפלות חוזרות בסורוקה – ד"ר אבי הרלב , ד"ר נעמה שטיינר והסטודנט  מאור קביסה, רוסלן סרג׳יינקו ופרופ׳ פריגר מהפקולטה לרפואה באוניברסיטת בן- גוריון".