כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

פורסם בראשונה: 02.12.2014

הכנס העולמי הראשון בנושא הפלות חוזרות

בכנס העולמי הראשון בנושא הפלות חוזרות שייתקיים בצרפת בחודש ינואר 2016, ישמש פרופ' אשר בשירי בתפקיד נשיא הכנס

הכנס העולמי הראשון בנושא הפלות חוזרות

​פרופ' בשירי, מנהל מחלקת יולדות ג' והשירות להפלות חוזרות בסורוקה, מוביל מהלך עולמי לקידום המחקר בתחום ההפלות החוזרות

 

אובדן הריון הוא חוויה קשה לכל אישה ועל אחת כמה וכמה כאשר הוא קורה לה יותר מפעם אחת.

הפלה מוגדרת כסיום הריון עד שבוע 20 להריון נומרבית ההפלות הספונטניות מתרחשות בטרימסטר הראשון (עד סוף שבוע 12 להריון). 
שיעור האובדן של הריונות המאובחנים קלינית הוא 15-12 אחוזים ולאחר שבוע 9-8 להריון שיעור ההפלות
יורד ל-3-2 אחוזים. אישה שעברה שתיים או שלוש הפלות רצופות נחשבת כסובלת מהפלות חוזרות.

הגורמים להפלות ספונטניות  הם רבים וכוללים, בין היתר: הפרעות כרומוזומליות בעובר, מחלות רקע של האם כגון בעיות הורמונליות, הפרעות של קרישיות יתר והפרעות מבניות ברחם.
יחד עם זאת, במחצית מהמקרים לא ניתן לאתר גורם ספציפי להפלות החוזרות - נתון הגורם לתסכול רב אצל זוגות החוששים מאוד מהתוצאות של הריון עתידי.

בימים אלה, לאחר שנים שבהן נושא ההפלות החוזרות "הוזנח" בהיבט של מחקר ומידע, מוביל פרופ' אשר בשירי, מנהל יולדות ג' והשירות להפלות חוזרות במרכז הרפואי באוניברסיטאי סורוקה, מהלך עולמי לקידום המחקר בתחום.
פרופ' בשירי הקים במרכז הרפואי סורוקה מסד נתונים מהייחודיים בעולם, של נשים שחוו הפלות חוזרות, ובעזרתו התאפשר מחקר ופרסום מאמרים חשובים בתחום בעיתונות בין-לאומית מובילה.

מחקר שפרסם פרופ' בשירי השנה מראה שבקרב נשים עם הפלות חוזרות, שהגיעו למרפאה ועברו הערכה וטיפול בהתאם,  היה שיעור לידות חי של כ-80% והן שפרו גם את תוצאות ההריונות הבאים. 

פרופ' אשר בשירי: "מחקר נוסף הראה שזמן ההמתנה  הרצוי בין ההפלה האחרונה להריון חדש מתוכנן יכול להיות כשלושה חודשים ואין יתרון בהמתנה ארוכה. נתון זה מעודד את הנשים הסובלות ומשוועות לילד ומעדיפות להרות מוקדם ככל האפשר ולא להתעכב, כל זמן שמבחינה רפואית זה אפשרי - כפי שנמצא במחקר".

במרוצת  השנים, יצר פרופ' בשירי קשרים עם המומחים החשובים בעולם בתחום של הפלות חוזרות, שביניהם:  פרופ' לסלי ריגן ממרכז רפואי סנט מרי בלונדון, אנגליה,  פרופ' מרי סטפנסון מבית החולים שיקגו אילינוי, פרופ' אוגאסיווארא מיפן, פרופ' אולה קריסטנסיאן מדנמרק ופרופ' ברונו אימטורן מבית החולים האוניברסיאטי בשוויץ.

מומחים אלו מרכיבים את הוועדה המדעית של הכנס העולמי בנושא הפלות חוזרות WCRPL - ׂWORLD) CONGRESS RECURRENT PREGNANCY LOSS ), ועדה שאותה יזם פרופ' בשירי שישמש בתפקיד נשיא הכנס.

הכנס יתקיים בקאן שבדרום צרפת בחודש ינואר 2016, ומטרתו היא להגביר את המודעות לנושא ההפלות החוזרות באמצעות קידום המחקר בתחום, ולשפר בכך את המענה לנשים הסובלות מהתופעה. בימים אלה מתקיימים מפגשים של חברי הוועדה המדעית כדי לגבש את התכנים לכנס.

במקביל, ביקר בימים אלה בישראל ד"ר פרנאק צ'יקלי - סגן ראש עירית קאן, ואירח את פרופ' בשירי בביתו של מר פטריק מיזונאב - שגריר צרפת בישראל, בערב שיוחד לתיירות בקאן.

 

ביחד עם פרופ' בשירי, ד"ר צ'יקלי, רדיולוג במקצועו,  מקדם מאוד את הכנס ופועל רבות לערב  גורמים מקצועיים רבים ככל שניתן, בינהם הדיקן הנוכחי והדיקן הקודם של הפקולטה לרפואה בניס.