כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

שיטת טיפול חדשנית בסורוקה

שיטת טיפול חדשנית לחולות בסרטן השד במרכז הרפואי סורוקה: הקרנה חד פעמית ממוקדת במהלך ניתוח להוצאת הגידול במקום סדרת טיפולים ארוכה

​המרכז הרפואי סורוקה צוייד במכשיר "אינטרה-בים"
(INTRABEAM). בזמן ניתוחים בחולות סרטן השד, מאפשר המכשיר לתת הקרנה חד פעמית וממוקדת לאזור הגידול לאחר הסרתו

טיפול בשיטה זו חוסך סדרה ארוכה של הקרנות כפי שנהוג כיום, ומצמצם משמעותית את תופעות הלוואי של הקרינה והגעה תכופה לבית חולים.

מדי שנה מאובחנות בישראל כ-4,500 חולות בסרטן השד. זו המחלה הממארת השכיחה ביותר בישראל ובעולם המערבי, אך סיכויי הריפוי גבוהים יותר ככל שהמחלה מתגלה בשלב מוקדם יותר.

המודעות לחשיבות הגילוי המוקדם של המחלה מוביל לעלייה במספר הנשים המאובחנות בשלב מוקדם יחסית, לפיתוח דרכי טיפול פשוטות יותר וכמובן  לעלייה עקבית במספר הנשים המחלימות ממנה.
כיום, נשים אשר עוברות ניתוח להוצאת גידול, נאלצות לעבור אחריו סדרת הקרנות במשך שבועות ארוכים.
אחת הבשורות של השנים האחרונות בתחום הטיפול בסרטן השד היא אפשרות של קרינה איזורית לשד במקום הקרנת כל השד לאחר הסרת הגידול.
קרינה איזורית ניתנת בשיטות שונות, שאחת מהן היא הקרנה חד פעמית בזמן הניתוח מייד לאחר הסרת הגידול.
הקרנה תוך ניתוחית מתאימה לנשים בנות 60 ויותר, אשר הגידול התגלה אצלן בשלב מוקדם וגודלו קטן מ-2 ס"מ.
באמצעות המכשיר, מקבלות המטופלות קרינה חד פעמית וממוקדת הנמשכת דקות, כבר במהלך הניתוח של הוצאת הגידול.
הקרינה ממוקדת רק באזור הגידול ולא בכל השד, כך שנמנעת מהחולה קרינה מיותרת על רקמות בריאות ומצטמצמת הסכנה לסיבוכים באזורים הקרובים לשד. כמו כן, הטיפול חד פעמי, חוסך מהמטופלות את טיפולי הקרינה היומיומיים המלווים לא פעם בתופעות לוואי קשות, כמו כוויות ובצקות.

ד"ר רווית אגסי, מומחית בכירורגיה כללית ובכירורגיה של השד במרכז הרפואי סורוקה: " טיפול בשיטה זו מוביל לשיפור איכות חייהן של המטופלות הודות לעובדה שהוא חוסך מהן סדרת הקרנות ממושכת וסיבוכים אפשריים כתוצאה מהקרנות. הקרנה  במהלך ניתוח להסרת גידול מבטיחה טיפול מיידי בתאי הסרטן ומונע את שגשוגם. כמו כן, ההקרנה התוך ניתוחית מאפשרת דיוק מרבי בטיפול באזור הנגוע, וסיום הטיפול הקרינתי בזמן קצר".