כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

סיפור משפחתי כגורם סיכון ללידה מוקדמת - מחקר 26.3.17

לאימא שלך או לדודתך היו לידות מוקדמות? גם את בסיכון ללידה מוקדמת...

בקיצור

1.

לידה מוקדמת מוגדרת כלידה שמתרחשת בין שבועות 20 ל-36 ושישה ימים להריון, הסיבה המובילה לתחלואה ולתמותה של ילודים, והסיבה השכיחה לאשפוזים טרום-לידתיים.

2.

מחקר חדש מהחטיבה למיילדות וגינקולוגיה בסורוקה ומאוניברסיטת בן-גוריון, מצא שסיפור משפחתי של לידה מוקדמת לאם או לאחיותיה, הוא גורם סיכון ללידה מוקדמת.

3.

פרופ' אייל שיינר, מנהל מחלקת נשים ויולדות ב' בסורוקה: "יש לזכור שלידה מוקדמת היא סיבוך לא נדיר שמערב 5 - 10 אחוז מההריונות ועלול לגרום לתחלואה לא פשוטה".

מחקר חדש שבוצע במרכז הרפואי  האוניברסיטאי סורוקה עקב  אחר תוצאותלידה של יותר מ-2,300 אימהות ובנותיהן שילדו בסורוקה.

צוות המחקר כלל את הרופאים ד"ר יוני שרף ופרופ' אייל שיינר מהחטיבה למיילדות וגינקולוגיה בסורוקה, ואת פרופ' נטליה בילנקו, פרופ' אילנה שהם-ורדי ורוסלן סרג'יאנקו - חוקרים מהמחלקה לבריאות הציבור באוניברסיטת בן-גוריון,

.המחקר שפורסם החודש בעיתון הבין-לאומי למיילדות וגינקולוגיה (Am J Perinatol. ) מצא שבאופן מובהק הסיכון ללידה מוקדמת היה גבוה יותר ב-34% בקרב נשים שגם האימהות שלהן חוו לידה מוקדמת.
הסיכון נשאר מובהק גם לאחר תיקנון למערפלים כמו מוצא וגיל היולדת.
נתון מפתיע נוסף היה שאם לאחת הדודות היו לידות מוקדמות הרי שגם כאן הסיכון  ללדת מוקדם היה גבוה ב-30%.

פרופ אייל שיינר, מנהל מחלקת נשים ויולדות ב' בסורוקה: "תוצאות המחקר מראות שיש לקחת היסטוריה רפואית גם של האם והדודות כאשר באים לשקול סיכון לסיבוך הריוני כמו לידה מוקדמת.  
יש לזכור שלידה מוקדמת היא סיבוך לא נדיר שמערב 5 - 10 אחוז מההריונות, ועלול לגרום לתחלואה לא פשוטה. נשים בסיכון יוכלו להרוויח ממעקב צמוד ומגילוי סימני לידה מוקדמת מוקדמים."