כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

חייה של יולדת בסורוקה נצלו - 4.1.16

חייהם של יולדת עם שיליה נעוצה ושל עוברה, נצלו בניתוח מורכב שכלל צנתור של עורקי הרחם

חייה של יולדת בסורוגה ניצלו

​פרופ' אייל שיינר, מנהל מחלקת נשים ויולדות ב' בסורוקה: "בסיוע של צוות רב תחומי שכלל גינקולוגים, אורולוג, רדיולוג פולשני, מרדימים וצוות פגיה ניתחנו את היולדת בהצלחה"

עאליה אבו רביעה בת ה-,38 פונתה למרכז הרפואי סורוקה בשבוע 29 להריונה כשהיא סובלת מדימומים חוזרים. במיון יולדות אובחנה שיליה נעוצה והיא אושפזה במחלקה להריון בסיכון גבוה במחלקת נשים ב'.

שליה נעוצה היא מצב נדיר יחסית שבו השליה חודרת בצורה לא תקינה לתוך שריר הרחם ועלולה אף לחדור לאיברים סמוכים כמו שלפוחית השתן. גורמי סיכון לשליה נעוצה כוללים בעיקר ניתוחים קיסריים קודמים ושליית פתח.

במהלך האשפוז נעשו מאמצים להאריך את ההריון ככל שניתן, ובמקביל נערך הצוות לניתוח מורכב בהשתתפות צוות רב תחומיי שכלל את: ד״ר ויטלי רומניוק - רדיולוג פולשני, ד"ר מוראד עסלי - אורולוג, צוות גינקולוגים בכירים שבהם פרופ׳ אלי מימון, ד״ר ליאוניד זולוטניק וד״ר אסנת ולפיש, ד"ר לאון אבנר- מרדים בכיר וצוות הפגיה.
עאליה נותחה בשבוע 34 לאחר שעברה צנתור בעורקי הרחם. הצנתור בוצע בחדר אנגיוגרפיה ובמהלכו הוכנסו קטטרים לעורקי הרחם בשני צידיו, במטרה למנוע את כריתת הרחם ודימום מסיבי בעקבות חסימה של העורקים ושל אספקת הדם לרחם. הניתוח עבר בהצלחה רבה.

פרופ' אייל שיינר, מנהל המחלקה לנשים ויולדות ב' בסורוקה: "הסיבוך הנפוץ ביותר במצב של שיליה נעוצה הוא דימום רב. אבדן דם עלול להוביל למצב של הלם ולהעלות את הצורך במתן מספר רב של מוצרי דם ואת הצורך בכריתת רחם. בנוסף, שליה נעוצה בדרגה כזו עלולה להוביל לסיבוכים נוספים, שבהם פגיעה בשופכנים או בשלפוחית השתן ונזק למעי. בסיוע של צוות רב תחומי שכלל גינקולוגים, אורולוג, רדיולוג פולשני, מרדימים וצוות פגיה ניתחנו את היולדת בהצלחה".

היולדת והתינוק שוחררו מבית החולים במצב טוב.