כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

שירות PET CT נחנך בסורוקה

בטקס חגיגי נחנך השבוע בסורוקה שירות PET CT המביא את בית החולים לעידן חדש בתחום הדימות והאבחון המדויק במטופלים

שירות  PET CT נחנך בסורוקה

​מכשיר ה-PET CT החדיש והמתקדם, נרכש בעלות של כשבעה מיליון ש"ח ובבינוי בהיקף של שישה וחצי מיליון ש"ח.

 

טקס חנוכת שירות PET CT מהסוג החדיש והמתקדם בארץ, התקיים אתמול במרכז הרפואי סורוקה בהשתתפות:
מר דוד פורר - יו"ר קבוצת ניאופרם, פרופ' לארס פרייברג - מנהל המכון לרפואה גרעינית במרכז האוניברסיטאי קופנהגן, ד"ר מיקי שרף - סמנכ"ל וראש חטיבת בתי החולים בכללית, מר גדי כהן - סמנכ"ל וראש חטיבת משאבי אנוש בכללית, הנהלת המרכז הרפואי סורוקה, מומחים ברפואה גרעינית מבתי חולים ברחבי הארץ, עובדי המכון לרפואה גרעינית ודימות מולקולרי בסורוקה, נציגי חברת "פיליפס", עובדי בית החולים ואורחים נוספים.

רכישת המכשיר של חברת "פיליפס", בעלות של כשבעה מיליון ש"ח, התאפשרה הודות לסיוע של קרן ג'רנדייז, קרן וולפסון והקרן המשפחתית ע"ש תד אריסון.

המכשיר הוכנס לאחרונה לשימוש במכון לרפואה גרעינית ודימות מולקולרי בסורוקה.
כדי לאפשר את הצבת המכשיר ואת פתיחת השירות, התבצע בינוי של מתקן מיוחד לבדיקות מסוג זה, תאם לסטנדרטים של משרד הבריאות משרד התמ"ת והמשרד לאיכות הסביבה. עלות הבינוי נאמדת בהיקף של  שישה וחצי מיליון ₪ ובמימון משותף של כללית וסורוקה.

צוות המכון לרפואה גרעינית מבצע מדי שנה כ-10,000 בדיקות ופיענוחים מורכבים. מאז שהוכנס מכשיר ה-PET CT לשימוש בסורוקהבחודשים האחרונים, בוצעו בבית החולים קרוב ל-1000 בדיקות במכשיר.
תחום הפעילות העיקרי של המכשיר החדש הוא בגילוי ובדירוג של מחלת הסרטן בכל האיברים, בדרך כלל בשלב המוקדם של המחלה. למכשיר יכולת להעריך את השפעת הטיפול על סרטן מסוים ואת החיות (viability) של הנגעים שבהם מדובר. בזכות השילוב עם CT, מתאפשרת קבלה של  מיקום מדויק  יותר של הממצאים שרואים ב-PET. 

ד"ר אהוד דודסון, מנהל המרכז הרפואי סורוקה: "הטכנולוגיות החדשות שקיימות כיום בסורוקה מאפשרות לנו להעניק שירות רפואי מתקדם ומוביל. בזכות צוות מקצועי ומיומן של רופאים, טכנאים ואנשי מקצוע בתחום, יחד עם הטכנולוגיות המתקדמות, יש באפשרותנו לבצע בדיקות ופיענוחים מורכבים ביותר. כך גם מכשיר
ה-PET CT החדיש, מוביל את המרכז הרפואי סורוקה לעידן חדש בתחום הדימות והאבחון המדויק במטופלים, בעיקר אונקולוגים".
ד"ר סופי לנצברג, מנהלת המכון לרפואה גרעינית ודימות מולקולרי בסורוקה: "תחום ה – PET CT מהווה שילוב נפלא בין שתי בדיקות, אשר כל אחת מהן בנפרד נמצאת בשורה הראשונה באבחון. שילוב זה הביא אותה לחזית הטכנולוגית ולחוד החנית בהערכה של חולים אונקולוגיים. הבדיקה חושפת את האבחנה המדויקת של המטופל, מקצרת את הדרך מאי וודאות לאבחנה וחורצת גורלות בין חיים ומוות. הנבדקים במכון מגיעים מכל העמים והעדות, ומייצגים את כל שכבות האוכלוסיה, ובסופו של דבר עומדים כולם שווים בפני אותו גזר דין. זהו המקום בו השוני והפער בין בני האדם נעלמים, סכסוכים ושנאת חינם מאבדים את חשיבותם".

מר דוד פורר, יו"ר קבוצת ניאופרם שהבין את הצורך בשירות זה בסורוקה וקידם את הסיוע ברכישת המכשיר: "המטרה של להביא את הרפואה המתקדמת לפריפריה עומדת לנגד עיננו בניאופרם. כשהציגו בפניי את הצורך המשמעותי למטופלים מדרום הארץ שזקוקים לאבחון מדוייק למחלתם, וכמה חשוב ששירות זה יינתן קרוב לביתם זה נגע לליבי ונרתמתי מיד למימון רכישת המכשיר".

אריאל איקן, מנכ"ל פיליפס מערכות רפואיות ישראל: אנו גאים בכך שמתאפשר לנו להנגיש את שרותי האבחון החדשניים והמתקדמים ביותר, כדוגמת הפט סי טי החדשני של פיליפס לתושבי הדרום ובכך להקל על האבחון והטיפול במחלות".