כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

ניתוח להוצאת גידול מהלבלב - 17.9.17

ניתוח מורכב להוצאת גידול מהלבלב ופעולה כירורגית נדירה של הסרת הגידול שהתפשט לווריד השער ולווריד הטחול, בוצעו במרכז הרפואי סורוקה

מימין: פרופ' מזרחי, פרופ' אביטל, המטופלת, ואקטרינה ורטוב - סגנית אחות אחראית כירורגית א'

בקיצור

1.

סרטן הלבלב הוא סרטן שסיכויי ההחלמה ממנו קלושים מאוד, גם אם האבחנה ניתנת בשלב מוקדם מאוד של המחלה.

2.

סרטן הלבלב נוטה להתפשט במהירות רבה ומתגלה רק לעיתים נדירות בשלבים המוקדמים של המחלה, וזאת הסיבה העיקרית לכך שהוא הסרטן בעל רמת התמותה הגבוהה ביותר.

3.

לרוב, התסמינים מופיעים רק לאחר שהסרטן נמצא בשלב מתקדם יחסית והסרה ניתוחית של הגידול אינה עוד בגדר אפשרות.

פאניה קרסוק, תושבת נתיבות, חולה אונקולוגית שסבלה מגידול בלבלב, עברה ניתוח מורכב להוצאת הגידול שחדר לתוך וריד השער ((portal vein) ולווריד הטחול (vena lienalis).
הגידול תפס את רוב החלל ודפנות וריד מתלה המעי התחתון (vena mesenterica inferior) לפני כניסתו לאיזור של וריד שער הכבד.

הלבלב הוא איבר פנימי גדול אשר ממוקם במנח אופקי בחלק האחורי התחתון של חלל הבטן. הלבלב מפריש אנזימים המסייעים לעיכול והורמונים המסייעים לווסת את חילוף הסוכרים בגוף.
וריד שער הכבד מוביל דם ורידי ממערכת העיכול, מהטחול ומאיברים נוספים בחלל הבטן ישירות אל הכבד.
וריד הטחול  הוא וריד המנקז דם מהטחול, מקרקעית הקיבה, מהלבלב ומקצהו המרוחק של המעי הגס אל וריד שער הכבד.


הגידול בלבלב שממנו סבלה המטופלת,  התפשט וגרם לפגיעה חלקית של הניקוז הוורידי של הטחול ולפגיעה בניקוז הוורידי של וריד השער.

לקראת הניתוח נעשתה הכנה מקיפה הכוללת הערכות של צוות מחלקת כירורגית א' בראשותו של פרופ' סולי מזרחי ופרופ' יצחק אביטל מנהל המרכז הכוללני לטיפול ולחקר מחלת הסרטן, צוות חדר ניתוח והרדמה.

הגידול חבק את הווריד המנקז את המעיים עם כניסתו לווריד השער של הכבד. בהחלטה תוך ניתוחית נותק הווריד התפוס לגידול ובמקומו חובר צינור העשוי מגורטקס ברוחב דומה לקטע הווריד שהוצא עם הגידול, ונבנה מחדש הניקוז הוורידי של המעיים.
למרות המורכבות הכרוכה בניתוח להוצאת גידול מסוג זה, המטופלת הוכנסה לחדר ניתוח בסורוקה לפעולה נדירה של חיבור קבוע של צינור מלאכותי (גרפט) והוצאה שלמה של הגידול כולל החלק התפוס של וריד השער והפרדתו מוריד הטחול. הניתוח עבר בהצלחה והמטופלת עתידה להשתחרר בקרוב.

פרופ' יצחק אביטל, מומחה בכירורגיה אונקולוגית ומנהל מרכז הסרטן בסורוקה: "המטופלת הוכנסה לניתוח מורכב ויחודי להסרת הגידול ממנו סבלה. הפעולה הכירורגית המורכבת יצרה קטע של וריד שנוצר מצינור (גרפט) שאפשר הסרה של כל החלק הנגוע והתאפשרה הוצאה מלאה של התהליך הגידולי ממנו סבלה המטופלת".

פרופ' סולי מזרחי, מנהל המחלקה לכירורגית א', בסורוקה: "מדובר בפעולה נדירה בניתוחים של גידולי הלבלב . לשמחתנו, המטופלת התאוששה יפה מפעולה כירורגית גדולה זו ובימים אלה משתקמת לקראת שחרורה מהמחלקה".

המטופלת, קרסוק פאינה: " אני מודה לצוות המחלקה לכל האחיות והרופאים המדהימים שטיפלו בי. אני רוצה להודות במיוחד לפרופ' יצחק אביטל ולפרופ' סולי מזרחי על שניתחו אותי וטיפלו בי באופן מקצועי ומסור".
 
 

  ​