כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

פוסטר מצטיין

עבודת מחקר מהמרכז הרפואי סורוקה ואוניברסיטת בן-גוריון בנושא תאי דלקת והפלות חוזרות, זכתה בפרס הצטיינות בכינוס השנתי של החברה הישראלית לרפואת אם-עובר

פוסטר מצטיין

​העבודה הוצגה בפוסטר מצטיין שהוצג בכינוס שהתקיים בשבוע שעבר ברמת-גן

 

העבודה, שבדקה רמות תאי דלקת מסוג (NK-NATURAL KILLER) בנשים עם הפלות ספונטניות בכלל והפלות חוזרות בפרט, נערכה על-ידי: ד"ר דן תירוש מהחטיבה למיילדות וגינקולוגיה והחוקר אבישי שמש מאוניברסיטת בן-גוריון, בהנחיית פרופ' אייל שיינר, מנהל מחלקת יולדות ד' וסגן מנהל המרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה ופרופ' אנג'ל פורגדור מהמחלקה לאימונולוגיה באוניברסיטת בן-גוריון.

הפלות מוגדרות כסיום ספונטני של ההריון עד שבוע 20 והן מהוות את הסיבוך השכיח ביותר בהריון, בשכיחות של 30-15 אחוז מכלל ההריונות, בפרט בשלישם הראשון.

איבודי הריון נשנים (או הפלות חוזרות) מוגדרים כשתי הפלות ויותר ושכיחות התופעה נעה בין שלושה לחמישה אחוזים.

בין הגורמים להפלות, בדגש על הפלות חוזרות, ניתן למנות: סיבות מבניות של הרחם, גורמים גנטים והפרעות כרומוזומליות בעובר, זיהומים, מחלות רקע של האם וגורמים אימונולוגיים.
עם זאת, בכמחצית מהמקרים לא מזוהה הסיבה להפלה.

תאי NK  הם תאי דם לבנים המהווים מרכיב חשוב במערכת החיסון. במהלך הריון צעיר תקין, תאי NK נוטלים תפקיד מרכזי בתהליך ההשרשה של השלייה.
המחקר, שבוצע לאחרונה במרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה בשיתוף המחלקה לאימונולוגיה באוניברסיטת בן-גוריון, בחן נשים עם הפלה ספונטנית, עם ובלי רקע של הפלות חוזרות, אל מול קבוצת ביקורת של הריונות ללא היסטוריה של הפלות.

מטרת המחקר הייתה לבדוק אם קיים הבדל ברמת הביטוי של סוגים מסוימים של תאי NK בנשים החוות הפלות ספונטניות בכלל והפלות חוזרות בפרט, לעומת נשים עם הריון תקין.
במהלך המחקר נבדקו רמות NK מסוגים שונים בדגימות דם ובדגימות משליות.

תוצאות המחקר הדגימו כי בנשים המפתחות הפלה ספונטנית, קיים הבדל בביטוי של תת סוגים של תאי NK בהשוואה לנשים עם הריון תקין. 
בהתאם, המסקנה הייתה שביטוי דיפרנציאלי של תאי NK עשוי להיות קשור בהתפתחות הפלה ספונטנית בשליש הראשון של ההריון.

פרופסור אייל שיינר: "אבדן הריון הוא חוויה קשה לאישה ולסביבה התומכת שלה, בפרט כשהוא קורה יותר מפעם אחת. המחקר הרפואי בנושא כיום, מבקש למצוא גורמים אשר ניתנים לאבחון מוקדם בכדי להוריד את השכיחות של סיבוך זה. הממצא של ביטוי שונה של תאי מערכת החיסון בשליש הראשון להריון עשוי לשמש כסמן אבחנתי לסיכון מוגבר להפלות".