כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

כנס מחקר בסיעוד

דפוסי פניות למחלקות לרפואה דחופה בסורוקה בתקופות מבצעים צבאיים ובשגרה; מבצע צוק איתן ומצבן הנפשי של אחיות בית חולים בדרום הארץ; גורמים המנבאים כוונת התחסנות נגד שפעת עונתית בקרב אחים ואחיות

כנס מחקר בסיעוד

​נושאים אלה ועוד הוצגו בכנס השנתי ה-13 של העמותה הישראלית למחקר בסיעוד שהתקיים במרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה

 

המרכז הרפואי סורוקה אירח את הכנס השנתי ה-13 של העמותה הישראלית למחקר בסיעוד בכנס בהשתתפות: ד"ר מירב בן-נתן, יו"ר העמותה הישראלית למחקר וסיעוד, ד"ר דורית וייס, אחות ראשית בכללית, ד"ר אהוד דודסון, מנהל המרכז הרפואי סורוקה, גב' לאה כהן, מנהלת הסיעוד של המרכז הרפואי סורוקה, ד"ר יגאל פלכט, מרכז תחום המחקר בסיעוד בסורוקה, חברי הועד המנהל של העמותה ואחים ואחיות מבתי חולים ומהקהילה מכל  הארץ.

היחידה למחקר בסיעוד בסורוקה נחנכה בסורוקה לפני כשש שנים במטרה לרכז את עבודות המחקר בסיעוד ולעודד את האחים והאחיות לקחת חלק בביצוע מחקרים ובהצגתם בכנסים ובעיתונות מקצועית. פעילות היחידה משרתת את השאיפה לחקור ולהטמיע תהליכים חדשים במקצוע הסיעוד, לשפר את הטיפול בחולה ולהציב את סורוקה כבית חולים המקדם פעילות מחקרית בסיעוד.

מרכז תחום המחקר בסיעוד בסורוקה הוא ד"ר יגאל פלכט, אח במקצועו, בוגר המחלקה לסיעוד בביה"ס למקצועות הבריאות הקהילתיים ע"ש רקאנטי ובעל תואר שלישי באפידמיולוגיה באוניברסיטת בן גוריון.
במהלך תקופת פעילות היחידה, סקטור הסיעוד בסורוקה הציג עשרות עבודות בכנסים בארץ ובחו"ל, התקבלו מענקי מחקר מקרנות המובילים ופורסמו קרוב ל-30 מאמרים בעיתונות מקצועית ארצית ובינלאומית חלק משמעותי מהפעילות הזאת נעשה דרך היחידה למחקר בסיעוד. תוצאות המחקרים מובילות לשיפור איכות הטיפול ובסופו של דבר לשביעות רצון המטופלים.

העמותה הישראלית למחקר בסיעוד הוקמה בשנת 2002 על ידי קבוצה של אחיות חוקרות ושוחרות מחקר, אשר הרגישו צורך בביסוס המחקר בסיעוד בארץ והיוותה שלב משמעותי לקידום מקצוע הסיעוד בישראל ולמחקר בסיעוד בפרט. מטרת על של העמותה היא לקדם ביצוע ופרסום מחקרים בסיעוד בישראל.

בכנס הוצגו מחקרים עדכניים בכל תחומי הסיעוד באשפוז ובקהילה באמצעות 44 הרצאות שהתקיימו ב- 9 מושבים שונים ותערוכה של 46 פוסטרים. ההרצאות והפוסטרים נבחרו מתוך למעלה מ-150 תקצירי מחקרים איכותיים שהוגשו לחברי הועד המנהל של העמותה הישראלית למחקר בסיעוד.

בין המחקרים שהוצגו, היה מחקרה של ד"ר טלי שורר, מנהלת הסיעוד של החטיבה הפנימית בסורוקה, ד"ר זהר ניר, מרצה בכירה באוניברסיטת בן גוריון וד"ר יגאל פלכט, מרכז תחום מחקר בסיעוד שעסק במצבן הנפשי של אחיות בית חולים סורוקה בזמן מבצע צוק איתן.  
מטרת המחקר היתה לאמוד את רמות הדחק, הדיכאון והחרדה של אחים ואחיות בית החולים במהלך המבצע. במחקר השתתפו 135 אנשי צוות הסיעוד. נמצא כי רמות הדחק, הדיכאון והחרדה היו נמוכות. לאחיות ממחלקה פנימית נמצאו רמות דחק גבוהות יותר בהשוואה לאחיות בשדות אחרים. רמות הדחק, הדיכאון והחרדה הנמוכות ככל הנראה נבעו מחוסן שהתפתח בקרב האחיות במהלך המבצעים הקודמים, מערכת הגנה אזורית ותמיכה מצד העמיתים ממחלקתם.

מחקר נוסף שהוצג היה מחקרם של ד"ר יגאל פלכט, מרכז תחום מחקר בסיעוד בסורוקה, ד"ר ניצה היימן נוימן, סגנית מנהל המרכז הרפואי סורוקה, פרופ' לימור אהרונסון-דניאל, ד"ר ברוריה עדיני, וד"ר נגה גבעון מהמחלקה לרפואת חירום בנושא דפוסי פניות למחלקות לרפואה דחופה של בית החולים בתקופות מבצעים צבאיים ובשגרה. איסוף הנתונים נעשה באופן רטרוספקטיבי של הפונים למלר"ד בסורוקה במהלך המבצעים "עופרת יצוקה" ו"עמוד ענן" בהשוואה לתקופות של לפני ואחרי המבצעים ותקופות מקבילות שנה שלפני. מסקנות המחקר הראו כי במהלך שני המבצעים הצבאיים בשנים האחרונות נצפו דפוסים דומים של ירידה במספר הפניות למלר"ד בהשוואה לתקופות שלפני וללא "פיצוי" (עלייה עודפת) בתקופות שלאחר המבצעים.

ד"ר מירב בן-נתן, יו"ר העמותה הישראלית למחקר בסיעוד: "אין דבר הראוי לחסותנו יותר מקידום המחקר. הידע, בכל ארץ, הוא הבסיס המוצק לאושר הציבור.
ולכן המטרה הראשית שלשמה הוקמה עמותה זו היא כשמה לקדם את המחקר בקרב ציבור האחים והאחיות.
אני מתחייבת מעל במה זו להמשיך ולהשקיע את מירב הכוחות ולקדם את המחקר בתחום הסיעוד".

ד"ר דורית וייס, אחות ראשית בכללית: "המרכז הרפואי סורוקה חלוץ בהובלת מחקר בסיעוד, יחידת המחקר של המרכז הרפואי מלווה את סגל הסיעוד מזה שנים, והנהלת המוסד תומכת.
אנו בכללית מבילים מחקר בסיעוד מזה שש שנים באסטרטגיה מובנית. הכשרנו אחיות מכל המוסדות לניהול מחקר אנו מעודדים מקיימים כנסי מחקר על בסיס שנתי ומפגשי חוקרים".