כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

תו תקן לניהול האיכות ISO 9000 - לפגייה בסורוקה

היחידה לטיפול נמרץ פגים בסורוקה עברה בהצלחה את המבדקים המחמירים של מכון התקנים, לחידוש תו תקן תו תקן לניהול האיכות ISO 9000

ד"ר אגי גולן, מנהלת המחלקה ליילודים ופגים בסורוקה ויותם וייס סטודנט לרפואה

​היחידה חרטה על דגלה את המחויבות לאיכות ומצויינות בשירות והיא מחלקת האשפוז והפגייה הראשונה בארץ אשר קבלה כגוף עצמאי את תו התקן היוקרתי כבר בשנת 2008

 

תו תקן זה, ניתן ליחידה לאחר שעמדה בהצטיינות במבדקים המחמירים של מכון התקנים הישראלי, שהוא הנציג בארץ של מכון הסטנדרטים הבין-לאומי – International Standards Organization - ISO). 

לאחרונה התקיים מבדק נוסף של מכון התקנים הישראלי והפגייה עמדה בהצלחה גם במבדק זה וקיבלה חידוש של תו התקן. רבקה טפר, אחות במחלקה בעלת תואר שני בניהול מערכות בריאות מובילה תהליך זה בהצלחה.

עמידה בסטנדרטים של ניהול איכות על פי תקני ISO מחייבת הקפדה על קיום נהלים קפדניים של שירות, פעילות תקינה ומבוקרת של הציוד הרב והמתוחכם, הכנה ומתן תרופות, מניעת זיהומים וכללי מנהל תקינים. עמידה בתנאי התקן מצריכה שיפור מתמיד של איכות והוכחת השיפור באמצעות מדדי איכות.

בכל שנה נולדים במרכז הרפואי סורוקה כ-16,000 תינוקות. לא מעט מיילודים אלה זקוקים לטיפול מיוחד לאחר הלידה באחת מיחידות מחלקת יילודים ופגים.מחלקת יילודים ופגים בסורוקה, היא הגדולה והמובילה מסוגה בישראל והצוות הרפואי מהווה מודל טיפולי ייחודי  לתינוקות ולבני משפחותיהם.
מדי שנה, מטפלת המחלקה ביותר מ-2,300 יילודים מאושפזים שמתוכם יותר מ-200 נולדו במשקל לידה נמוך מאד ומטופלים בפגייה:

  • 1.1% מהתינוקות הם פגים שמשקלם בלידה קטן מ־1500 גרם

  • כ-15%  מהתינוקות סובלים מבעיות רפואיות הדורשות טיפול נמרץ או טיפול מיוחד

ד"ר אגי גולן, מנהלת המחלקה ליילודים ופגים בסורוקה: "הטיפול הנמרץ בילוד ובייחוד בילוד הפג הוא מורכב ביותר ודורש כוח אדם מיומן ואמצעים טכנולוגים מתקדמים ביותר. שמירה על איכות הטיפול והקפדה על מניעת טעויות דורשים מהצוות המטפל עמידה בנהלים קפדניים ובדיקה מתמדת של איכות הטיפול ואיכות המכשור והכנת התרופות. שמירה על רמה גבוהה של כל אלה אפשרית רק אם הצוות דבק בנוהלי עבודה מתוקנים".

צוות יחידת הפגים בעידוד הנהלת בית החולים מעמיד עצמו בפני בקרה מתמדת של ניהול איכותי של הטיפול בפגים ובהוריהם על ידי הבקרים הקפדניים של מכון התקנים. הבקרה נעשית על פי סטנדרטים של מכון הסטנדרטים הבין לאומי (ISO) .  צוות הפגייה עמד בבקרה זו בהצלחה וימשיך לעמוד תחת בקרה זו באופן שוטף גם בשנים הבאות.

התקן הבין-לאומי מקנה ליחידה ולבית החולים יוקרה רבה בארץ ובעולם.