כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

פורסם בראשונה: 14.12.2011

שירות חדש בסורוקה - מרפאה נוירופסיכיאטרית

המרפאה הפסיכיאטרית בסורוקה הפעילה לאחרונה שירות חדש של טיפול נוירופסיכיאטרי נפשי על רקע פגיעות מוחיות וחבלות ראש

המרפאה הנוירופסיכיאטרית מטפלת במצבים שבהם קיימת פגיעה במערכת העצבים המרכזית (פגיעה מוחית) יחד עם פגיעה נפשית או קוגניטיבית נילוות.

מצבים שלאחר חבלת ראש או פגיעה מוחית אחרת, מאופיינים בדרך־כלל בהפרעות נפשיות לצד הפרעות קוגניטיביות.  התסמינים הנפשיים כוללים, בין השאר, מצבי חרדה, ירידה במצב הרוח ולעיתים מצבים של הפרעות בחשיבה והפרעות בהתנהגות, כגון עצבנות, תוקפנות ואדישות. 
ההפרעות הקוגניטיביות באות לידי ביטוי בפגיעה בזכרון, בריכוז, ביכולת לתכנן פעולות ולהוציא אל הפועל פעולות מורכבות ובפגיעה בהבנה ובעיבוד מידע.  פגיעות נלוות נוספות הן כאבי ראש, פגיעה בדפוסי שינה, בתיאבון והפרעות בתפקוד המיני.

קהל היעד של המרפאה כולל נפגעי ראש כתוצאה מחבלה, חולים לאחר אירוע מוחי, חולים לאחר התערבויות ניתוחיות מוחיות ומחלות נוספות של מערכת העצבים כגון  אפילפסיה ממושכת וטרשת נפוצה. 
במרבית המקרים הטיפול השיקומי הנוירופסיכיאטרי נעשה לאחר שלב ההתערבות והשיקום הראשוניים, הנערכים לעיתים באשפוז מלא במסגרות שיקומיות יעודיות כמו "בית לווינשטיין".
 
הטיפול במרפאה הנוירופסיכיאטרית בסורוקה ניתן על־ידי צוות רב־מקצועי הכולל: פסיכיאטרים, פסיכולוגים שיקומיים, פסיכולוגים קליניים, מרפאה בעיסוק ובמידת הצורך מלווה את הטיפול נוירולוג או נוירוכירורג. 

תחילה עובר המטופל אבחון פסיכיאטרי וקוגניטיבי שלאחריו ניתן לקבוע מהי מידת הפגיעה, אלו תחומים היא מערבת ומהו הטיפול הנדרש. 
ההליך האבחוני כולל ראיון פתוח, שאלונים ואבחון ממוחשב.  לאחר עיבוד הנתונים, נמסרות התוצאות למטופל יחד עם המלצות להמשך הליך טיפולי־שיקומי. 
הטיפול והשיקום נעשים במרפאה הנוירופסיכיאטרית בבית החולים. 

ד"ר הדר שלו, פסיכיאטר בכיר וראש המרפאה הנוירופסיכיאטרית בסורוקה: "מחקרים מצביעים על כך  כי אנשים רבים חיים עם נכות ופגיעות משמעותיות לאחר חבלות ראש שונות אשר לעיתים כלל לא דווחו לגורמים רפואיים.  כך למשל, מחקר שנערך בארה"ב מצא כי 1% מהאוכלוסיה סובל מנכות כתוצאה מחבלת ראש בעבר.  כמובן שמצבים נוספים של תחלואה של מערכת העצבים המרכזית או מצבים שלאחר אירוע מוחי יכולים להוביל לפגיעה תפקודית.  בהיעדר טיפול יכולים מצבים אלו להחמיר ולהוביל לפגיעה נפשית נוספת". ד"ר שלו מדגיש כי  "טיפול פסיכיאטרי, פסיכולוגי וכן אבחון ושיקום קוגניטיבי יכולים להוביל לשינוי ניכר ולשיפור במצבו של המטופל.  לאחר התערבות, מידת השיפור התפקודי  משמעותית ובאה  לידי ביטוי במגוון מישורי החיים, כולל המישור האישי, המשפחתי, הזוגי, התעסוקתי והחברתי". 

השירות האבחוני־שיקומי נוירוקוגניטיבי, אינו כלול בסל הביטוחי של קופות החולים.  המרפאה נותנת שירות למטופלים מכל קופות החולים ומכל רחבי הארץ. 
ניתן לפנות למרפאה עם מכתב הפניה מרופא המשפחה בפקס 08-6403080 או בטלפון 08-6400351 
וכן אפשרית פנייה עצמאית.