כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

פורסם בראשונה: 15.09.2011

חדש בסורוקה

בסורוקה נפתחה שנת לימודים חדשה בבית הספר לילדים מאושפזים

בית ספר לילדים מאושפזים בסורוקה

​עשרות אלפי תלמידים באזור הדרום חזרו בתחילת חודש ספטמבר אל ספסל הלימודים. חלק מהילדים החלו את שנת הלימודים כשהם באשפוז או בטיפול רפואי בבית החולים.

 

במרכז סבן לרפואת ילדים בסורוקה, עומד לרשות ילדים אלה בית הספר לילדים מאושפזים, בניהולה של גב' אסתר פרידמן. בית הספר, הפועל תחת פיקוחו של משרד החינוך, משרת בשנה יותר מ־12,000 תלמידים מכל המגזרים, שגיליהם 21-3.

צוות בית הספר פועל לשיפור איכות זמן האשפוז של התלמיד ולצמצום הפערים הלימודיים הנגרמים עקב האשפוז והמחלה.
בפני התלמידים עומדים אפשרויות ואמצעים רבים שנותנים מענה למגוון רחב של תלמידים מאוכלוסיות שונות, בגילים שונים וברמות לימודים שונות.

בהתאם לצרכיו ולמגבלותיו של כל תלמיד ותלמיד, מתקיימת הלמידה בתשעה מרחבי למידה הפזורים ברחבי בית החולים, ליד מיטותיהם של התלמידים המאושפזים או בחדרי בידוד.
הלמידה בבית הספר מגווונת, מעשירה ואקטיבית, התלמידים פעילים מאוד במהלך הלמידה, וניתנת להם האפשרות לבחור את שברצונם ללמוד מתוך מגוון תחומים ומקצועות: לכתוב תסריט, לערוך סרט ולדבב אותו במסגרת לימודי התקשורת, לבנות דגמים מדעיים ולערוך ניסויים במסגרת לימודי מדעים, לבנות רובוטים ולתכנתם במסגרת לימודי רובוטיקה, או לכתוב כתבה לעיתון הבית ספרי, ואף להתראיין ולעלות לשידור ברדיו המקומי. התלמידים יכולים לבחור לשחק במשחקי חשיבה, ללמוד בלוח החכם או להשתתף בשיעור מקוון בלמידה מרחוק עם תלמידים מבתי חולים אחרים.

אסתר פרידמן, מנהלת בית הספר לילדים מאושפזים במרכז הרפואי סורוקה: "לכל תלמיד מאושפז ניתנת האפשרות ללמוד על־פי צרכיו ומשאלותיו, ובהתאם לתכנית הלימודים של המסגרת החינוכית שבה הוא לומד. לשם כך, במהלך האשפוז אנו יוצרים קשר עם בית הספר של התלמיד, מקבלים ממנו חומרי לימוד, בונים בעבורו תוכנית חינוך אישית ומשמשים כאמצעי תקשורת דרכו המחנכת והתלמידים יכולים לעודד את אותו ולשמור עמו על קשר חברתי".
בית הספר לילדים מאושפזים בסורוקה  פועל בשיתוף פעולה מלא עם הגורמים הרפואיים והסיעודיים בבית החולים ומפעיל, בין היתר, תוכניות להפחתת חרדות עקב הליכים רפואיים כגון תוכנית ממוחשבת להכנה לניתוח, תוכנית הכנה לבדיקת MRI והדרכה לימודית בנושא הסוכרת.
במסגרת שעות הפנאי מופעל "סינמה סורוקה" - בית קולנוע הממוקם במרכז סבן לרפואת ילדים ובו מוקרנים מדי יום סרטים להנאת הילדים המאושפזים.
אחד הפרויקטים המשמעותיים שאותו מפעיל בית הספר הוא מחנה נופש מדעי־טכנולוגי המתקיים בניצנה לתלמידי המחלקה האונקולוגית בסורוקה. המחנה מתקיים במשך חמישה ימים בתנאי פנימייה ומהווה פעילות המשך לתוכנית הלימודית המדעית־טכנולוגית בבית הספר. המטרה היא להוציא את התלמידים החולים מהמסגרת הטיפולית בבית החולים ולאפשר להם לחוות פעילויות ייחודיות, מלמדות ומהנות.