כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

טכנולוגיות חדשות ומתקדמות במרכז הרפואי סורוקה

לאחרונה הוכנסו לשימוש בסורוקה טכנולוגיות חדשות ומתקדמות - מכשיר PET-CT, מכשיר CT 256 ומכשיר ECMO

מכשיר PET CT

​ד"ר אהוד דודסון, מנהל המרכז הרפואי סורוקה: "הטכנולוגיות החדשות מאפשרות לנו להעניק שירות רפואי מתקדם ומוביל"

 

מכשיר PET-CT של חברת "פיליפס", מהסוג החדיש ביותר בארץ, הוכנס לאחרונה לשימוש במכון לרפואה גרעינית בסורוקה. 
רכישת המכשיר התאפשרה הודות לסיוע של קרן וולפסון באנגליה ושל הרקן המשפחתית על שם טד אריסון.

תחום הפעילות העיקרי של המכשיר הוא בגילוי ובדירוג של סרטן בכל האיברים, בדרך כלל בשלב המוקדם של המחלה.

למכשיר יכולת להעריך את השפעת הטיפול על סרטן מסוים ואת החיות (viability) של הנגעים שבהם מדובר. בזכות השילוב עם CT, מתאפשרת קבלה של  מיקום מדויק  יותר של הממצאים שרואים ב-PET.
בחודשים האחרונים בוצעו בבית החולים קרוב ל-500 בדיקות במכשיר ה- PET CT.
בנוסף, מידי שנה מבצע צוות המכון בראשותה של ד"ר סופי לנצברג כ-10,000 בדיקות ופענוחים מורכבים.

מכשיר CT256 חדיש ומהמתקדמים מסוגו בעולם, הוכנס לאחרונה לשימוש במכון הדימות בסורוקה.
בבדיקות לב מאפשר המכשיר הדגמה מדויקת של היצרויות של חלל העורקים הכליליים ושל רבדים טרשתיים בדפנות. הבדיקה מאפשרת בירור מדויק יותר של הגורם לכאבי חזה בחלק נכבד מהחולים שבסיכון נמוך או בינוני למחלת לב כלילית וסובלים מכאב חזה חריף או מתמשך. מכשיר זה יכול להדגים רבדים טרשתיים בשלב התחלתי ולסייע באיתור נבדקים הזקוקים לטיפול מונע אגרסיבי יותר.
בנוסף, המכשיר מאפשר ביצוע של כל הבדיקות המתקדמות ביותר כגון קולונסקופיה וירטואלית ובדיקות של כלי דם בכל הגוף - באיכות גבוהה ביותר, ברמת קרינה נמוכה ובמהירות רבה עד כדי הפחתת הצורך בהרדמות לילדים.

ד"ר אילן שלף, מנהל מכון הדימות במרכז הרפואי סורוקה: "בסורוקה, המרכז הרפואי היחיד בנגב, שנותן שירות כבית חולים - על לכמיליון תושבים מתבצעות בשנה כ25,000 בדיקותCT ו- MRI. הציוד החדש מציב אותנו כיום בחזית הרפואה בארץ ובעולם בתחום הדימות ".

מכשיר ECMO הוכנס לשימוש במחלקה לניתוחי לב וחזה בסורוקה. ECMO היא טכנולוגיה רפואית המאפשרת לחמצן את דמו של המטופל באמצעות מכשור מלאכותי. הטיפול בטכנולוגיה זו מיועד:
• למטופלים הסובלים מכשל קיצוני אך הפיך בתפקוד ריאות הפוגע בחמצון הדם דרכן. הטיפול מאפשר לריאות לנוח ולהתאושש
• למטופלים הסובלים מכשל קיצוני והפיך בתפקוד הלב. הטיפול מאפשר ללב להתאושש.
את המכשיר מפעיל אלי רייני, ראש צוות טכנולוגי במחלקה לניתוחי לב וחזה בסורוקה.

פרופ' גדעון סהר, מנהל המחלקה לניתוחי לב וחזה במרכז הרפואי סורוקה:  "המכשור שנרכש לסורוקה מביא  אל הנגב את החידוש האחרון בטכנולוגיה הרפואית המורכבת הזו, מכשיר ה-ECMO יכול להציל חיי אדם כמו המקרה שהתפרסם לאחרונה בו ניצלו חייהם של שניים מהילדים שנפגעו בירושלים מחומר ההדברה וכן גם במקרים רבים אחרים של כשל נשימתי ולבבי ".

ד"ר אהוד דודסון, מנהל המרכז הרפואי סורוקה: "הטכנולוגיות החדשות שקיימות כיום בסורוקה מאפשרות לנו להעניק שירות רפואי מתקדם ומוביל. בזכות צוות מקצועי ומיומן של רופאים, טכנאים ואנשי מקצוע בתחום, יחד עם הטכנולוגיות המתקדמות יש באפשרותנו לבצע בדיקות ופענוחים מורכבים ביותר".