כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

"נגב ביו-בנק" - מאגר דגימות ביולוגיות למחקר - 5.11.18

המרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה ואוניברסיטת בן-גוריון הקימו את "נגב ביו-בנק" - מאגר דגימות ביולוגיות למחקר.

בקיצור

1.

המרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה ואוניברסיטת בן-גוריון בנגב, הקימו ביו-בנק מחקרי שמוקדש לשיפור הבריאות של אוכלוסיית הנגב.

2.

סורוקה הצטרף באופן רשמי כחבר למידג"ם - המאגר הישראלי לדגימות ביולוגיות למחקר במרכז לרפואה מותאמת אישית שבמכון ויצמן - ביו-בנק (BioBank)

3.

מטרתו של מידג"ם היא להבטיח לחוקרים מבתי חולים, מהאקדמיה ומהתעשייה גישה זמינה למידע ולדגימות.

מידג"ם מסייע למחקרים שמובילים לפיתוח של דרכים לאבחון חדשות, טיפולים, תרופות וטכנולוגיות חדשות לטובת הציבור ולהעשרת הידע המדעי.
מקורן של הדגימות שבמאגר הוא דגימות דם, שתן ורקמה המוסרות במהלך ניתוחים בבתי החולים. הדגימות נאספות רק אחרי שהמטופל מסכים מראש לתרום אותן ולאחר שהובהר שהן אינן נחוצות לטיפול ולאבחנה. המידע הקליני הנדרש למחקר נמסר ללא פרטים מזהים של התורם.

מדובר במיזם משותף של המרכז הרפואי עם אוניברסיטת בן-גוריון הפועל בראשותו ובניהולו של פרופ' ויקטור נובק, ראש ראשות המחקר, והמרכז למחקרים קליניים בסורוקה ועליו אמונים גם פרופ' קובי מורן-גלעד, אחראי על הניהול המדעי של הביו-בנק ונועה חזות, מנהלת פרויקט הביו-בנק.

נגב ביו-בנק הוא מאגר דגימות יחודי בנגב, אשר מהווה תשתית מחקר המשלבת דגימות ביולוגיות, מידע גנטי, מידע קליני ונתונים סביבתיים. זהו מאגר יחודי אשר, בנוסף למחקר בתחום הרפואה המותאמת אישית, שם דגש עיקרי על מחקר מבוסס אוכלוסייה ובכך צפוי לאפשר לחקור היבטים של בריאות וחולי בקרב האוכלוסיות הייחודיות המתגוררות בנגב ולקדם שיתוף פעולה מחקרי נוסף בין רופאי המרכז הרפואי סורוקה לסגל החוקרים באוניברסיטת בן-גוריון.

כיום פועלים במסגרת הנגב ביו-בנק כמה מאגרים: בנק גידולי מוח, בניהולה של ד"ר תהילה קייסמן-אלבז, מתמחה במחלקה לנוירוכירורגיה, בנק גידולי ראש-צוואר בניהולו של ד"ר יהושע בן-ציון, מומחה במחלקה לאף אוזן, גרון ראש וצוואר ובנק דגימות ביולוגיות בתחום הגינקולוגיה בניהולה של פרופ' אסנת ולפיש, מנהלת יולדות ה'.
בעתיד הקרוב יופעלו ארבעה מאגרים במחלקות נוספות: גידולים גינקולוגיים בניהולם של ד"ר מיחאי מאירוביץ', מנהל היחידה לגינקולוגיה-אונוקולוגית וד"ר אלכס רבינוביץ', מומחהבמחלקת נשים ב', בנק נוירולוגיה, בניהולו של פרופ' גל איפרגן, מנהל המחלקה לנוירולוגיה ,בנק להמטלוגיה בניהולו של ד"ר אורי גרינבאום, מומחה במחלקה ההמטולוגית ובנק לגידולי עור בניהולו של ד"ר יובל קריגר, מומחה במחלקה לכירורגיה פלסטית ומנהל היחידה לכירורגיית כף יד בסורוקה.
 
פרופ' ויקטור נובק, ראש ראשות המחקר והמרכז למחקרים קליניים בסורוקה: "הצטרפות המרכז הרפואי למכון הלאומי לדגימות ביולוגיות, מקנה לו את ההכרה של מדינת ישראל ושל משרד הבריאות לאסוף ולשמור רקמות לצורך מחקר עתידי רפואי בתחומים שונים. מטרת נגב ביו-בנק היא ליצור מאגר דגימות ומידע קליני גדול שיאפשר לחקור אוכלוסיות חולים,ולמצוא סממנים ביולוגים להיתכנות מחלות, ובכך לפעול למען מניעתן בעתיד".​