כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

תערוכת "פסיפסים ירוקים" בנושא איכות הסביבה

אמניות פסיפס מכל הארץ תרמו למרכז הרפואי סורוקה עבודות פסיפס בסימן שמירה על איכות הסביבה

תערוכת "פסיפסים ירוקים" בנושא איכות הסביבה

​תערוכת "פסיפסים ירוקים" בנושא  איכות הסביבה נחנכה בשבוע שעבר בסורוקה בנוכחות נציגי הנהלה, עובדי המרכז הרפואי, היוצרות ובני משפחותיהן

היצירות המוצגות בתערוכה הן פרי עבודתן של מיטב אמניות הפסיפס בישראל שתרמו אותן להנאת באי המרכז הרפואי. התערוכה היא פרי של שיתוף פעולה בין יואל בלומבגרגר, בעלה של האמנית יעל ובין לודוויק אברהם, מנהל היחידה למערכות מידע ויו"ר הוועדה לאיכות הסביבה בסורוקה ומוצגות בה 10 יצירות שעשויות כולן מחומרים ממוחזרים בסימן שמירה על איכות הסביבה.

ד"ר מיקי שרף, מנהל המרכז הרפואי סורוקה הודה לכל האומניות שתרמו מיצירותיהן לבית החולים והוסיף: "בשנים האחרונות אנו מקדישים משאבים רבים לשיפור התשתיות בבית החולים, תוך שימת דגש על שיפור חזותו ושיפור הקשר עם הקהילה שאותה אנו משרתים. מזה כמה שנים, מוביל סורוקה מגמה של מעבר לשימוש בטכנולוגיות ידידותיות לסביבה, הן ברמת התפעול והן ברמת השירותים למטופלים.
המרכז הרפואי סורוקה רואה באמנות ובתרבות נדבך חשוב בסביבה המיידית של המטופלים, המבקרים והעובדים. ברחבי בית החולים מצויות יצירות אמנות רבות שביניהן פסלים, ציורים ותבליטים של אמנים מהשורה הראשונה".

מיכאל מישורי דרעי, המשנה למנהל המרכז הרפואי הוסיף כי הוא מרוצה מהתוצאה ומהמיקום של התערוכה: "התערוכה ממוקמת במקום מרכזי בבית החולים שאליו נכנסים כ־20,000 איש ביום".

יעל בלומברגר, נציגת האמניות, הודתה לבית החולים על שנתן את ההזדמנות ואת הבמה להצגת היצירות.

האמניות והיצירות המוצגות:

יעל בלומברגר – רופאת שיניים שעשתה הסבה לאמנות, עוסקת בעיקר בתחריט ובפסיפס. יעל היא שפנתה לאמניות וביקשה שיירתמו לנושא התערוכה בסורוקה. היא יצרה בעבור התערוכה שתי יצירות:   "הריאות הירוקות של מלאך ההיסטוריה" המבוססת על הציור "המלאך החדש" של האמן הידוע פול קליי  והיצירה "אפניים" המייצגת תחבורה נקייה, כזו שאינה מזהמת וגם תורמת לכושר ולבריאות של המשתמשים בה נירה.

מרים בובר – יצירות הפסיפס שלה עוסקות בעיקר בטבע ובנופים באזור לכיש שבו היא חיה. יצירתה "מים צלולים" מבטאת את המחסור במים ראויים. כחקלאית, סבלה מרים מבעיית המחסור במים, שהיווה תמיד מגבלה להתפתחות ואיום על הקיים

נירה בן דוד פלד – אמנית רב־תחומית המתמחה ביצירת עבודות פסיפס ומרצה במחלקה לעיצוב אופנה בשנקר. נירה יצרה בעבור סורוקה עבודה המתבססת על גווני ירוק שונים ובכך מסמלת את הרעיון שאם כל אחד יחשוב יותר ירוק, העולם יראה ויהיה גם הוא ירוק יותר

דלית בן שמחון שדה – עוסקת באמנות בתחומים מגוונים ושונים, כגון: ציור, פיסול, מוסיקה עיצוב אופנה וכתיבה. בשנים האחרונות היא מתמקדת בפסיפס ועוסקת ביצירה, בהדרכה ובעבודה עם ילדים, נוער ומבוגרים בעלי צרכים מיוחדים. דלית  תרמה לסורוקה את יצירתה "שדה" המציגה שדה שתלמיו נראים בבירור, גם אם אינם מקבילים. השדה והאיכר שמעבד אותו, מספקים יחד עם הסביבה והטבע את אחד מהצרכים הבסיסיים של האדם - מזון. שימוש נבון במים והימנעות מחומרי הדברה הם מערכי היסוד של השמירה על הסביבה ועל האדם.

אודרי מאייר-מונץ – מזה כעשור יוצרת עבודות קיר מפסיפס ולאחרונה זכתה בפרס היוקרתי "לאונרדו" של המוזיאון לאומנות "קיאמצ'ינו" שבאיטליה. יצירתה "צ'י" המוצגת בסורוקה, עוסקת באנרגיית השמש הגוברת על ההרס והזיהום מהתעשייה וסכנותיה.

רחל נבון - אמנית רב־תחומית העוסקת בעיקר בפיסול משולב בפסיפס. יצירתה מציגה מרכיבים של איכות הסביבה - אוויר נקי וציפורים - בצבעוניות מלאת חיים ואופטימיות.

איילת סלע – אמנית, יוצרת ומלמדת סדנאות פסיפס, יצרה עבודה בשם "צלילה למעמקי הים" המתארת את החשיבות שבשימור ערכי הטבע, תוך התבוננות ביופיים, בערכם ובתרומתם לאיזון האקולוגי ולקיום האדם על פני האדמה.

גלי קמיל – יוצרת ומדריכה בסדנאות פסיפס, מציגה את יצירותיה בתערוכות בארץ ובעולם. יצירתה "הצילו את ים המלח" המוצגת בסורוקה, מסמלת את הדאגה למצבו המתדרדר של ים המלח. ים המלח ביצירה, משורטט על־פי קווי המתאר שלו בימי תפארתו ומחובק על־ידי שני עצים היוצרים סביבו לב ירוק בדגש של אדמה, מים ושמים.

עדנה שגב – מעצבת גרפית, מורה, מדריכה ויוצרת פסיפס, הכינה יצירה בשם "ים המוות החי שלי" העוסקת באסוציאציות של האמנית שבהן: איכות הסביבה, ים המלח, הטייה ושאיבת מים, פגיעה במינרלים, סכנה, סדקים, רך מול קשה וחותך מול מלטף.