כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

היפנוזה רפואית - 8.1.17

ד"ר יעקב עזרא, מנהל המרפאה לנוירולוגיה תפקודית ומומחה בנוירולוגיה ומורשה בהיפנוזה רפואית, ענה לשאלות הגולשים בעמוד הפייסבוק של כללית בנושא היפנוזה רפואית

ד"ר יעקב עזרא

בקיצור

1.

המרפאה לנוירולוגיה תפקודית בסורוקה היא מרפאה יחודית - באופי המטופלים המופנים אליה ובגישה הטיפולית.

2.

הצוות הרב מקצועי במרפאה, מיישם את המודל הביו-פסיכו-סוציאלי ומתייחס באופן כוללני להבטים השונים של המטופל.

3.

ד"ר יעקב עזרא התארח, בשבוע שעבר, בעמוד הפייסבוק של כללית וענה על שאלות הגולשים בנושא היפנוזה ועולם הרפואה. עשרות אלפי גולשים נחשפו ומאות מהם הגיבו.
 

מהי היפנוזה? איך משתלבת היא בעולם הרפואה? למי מתאים טיפול בהיפנוזה? האם היפנוזה יכולה לעזור - בהתמודדות עם מחלות שונות? עם כאבים שונים? במהלך הריון? בהטמעת הרגלים חדשים?

לאחרונה קיימנו יום שידורים LIVE  מיוחד בפייסבוק של כללית מבית החולים סורוקה – "הצצה נדירה אל תוך המוח האנושי". במהלכו שידרנו טיפול בהיפנוזה וקיבלנו מהצופים שאלות רבות ומעניינות.
בשבוע שעבר  התארח בעמוד הפייסבוק של כללית ד"ר יעקב עזרא, סגן מנהל המחלקה הנוירולוגית בסורוקה, מומחה בנוירולוגיה ומורשה להיפנוזה רפואית שענה על שאלות הגולשים בנושא היפנוזה ועולם הרפואה. עשרות אלפי גולשים נחשפו ל"אירוח" ומאות מהם הגיבו לו.

ד"ר יעקב עזרא: "היפנוזה היא מצב מודעות שונה שבו האדם נמצא בריכוז עמוק וקשוב לסוגסטיות מצד המהפנט. מצב היפנוטי מאפשר לאדם לשלוט בצורה טובה יותר על תגובות גופניות ורגשיות שונות. במחקרים שנעשו, תוך שימוש בבדיקת MRI תפקודי המראה את  פעילות המוח, ניתן לראות פעילות באזורים הקשורים לקשב ולרגש. אזורים אלו מתחברים לאזורים אחרים במוח ומסוגלים לייצר אפקטים של רוגע, אלחוש וכדומה."

בין שאלות הגולשים:

  • האם היפנוזה יכולה לעזור בהפרעות שינה?

    ישנו מגוון רחב של הפרעות שינה. חשוב לשלול הפרעת שינה על רקע אורגני, כמו הפרעת שינה שנובעת מפעילות יתר של בלוטת התריס . לאחר הערכה של רופא המשפחה, אפשר בהחלט להיעזר בהיפנוזה לעזרה בנדודי שינה. נדודי שינה יכולים להיות מושפעים ממתח והרפיה היפנוטית לפני השינה יכולה לעזור להיכנס ביעילות לשינה טובה ומרעננת.
  • האם היפנוזה עוזרת בהתמודדות עם פחדים?

    הטיפול בעזרת היפנוזה יכול לעזור בהתמודדות עם פחדים בכמה דרכים. חשוב להדגיש שבניגוד למה שחושבים, היפנוזה הינה כלי להגברת שליטה. לימוד היפנוזה עצמאית יכול את ההבנה הפנימית של התהליכים הנפשיים שגורמים לתגובת החרדה. כאשר התובנה מתגברת, ניתן לשלוט בתגובות - הרגשית והגופנית בצורה טובה יותר מאשר בטיפולים פסיכולוגים שאינם התנהגותיים.
    שאלות נוספות ותשובותיו של ד"ר יעקב עזרא,  מופיעות בדף הפייסבוק של כללית - מוזמנים להיכנס ולצפות!

על המרפאה לנוירולוגיה תפקודית בסורוקה

נוירולוגיה תפקודית היא תחום המטפל בהפרעות נוירולוגיות שאינן נגרמות מבעיות אורגניות של מערכת העצבים, אלא מן הממשק שבין גוף ונפש.
מדובר במטופלים הסובלים מתופעות כגון כאבי ראש, כאבים כרוניים אחרים, איבודי הכרה שאינם נובעים מאפילפסיה והפרעות רפואיות בלתי מוסברות למיניהן.

כל מטופל עובר הערכה רפואית נוירולוגית ומופנה למטפלים השונים בהתאם לצרכיו. הצוות משלב טיפולים תרופתיים עם טיפולים התנהגותיים, פיזיקליים ופסיכולוגיים. לחלק מהמטפלים הרשאה לטיפול בהיפנוזה רפואית  וכולם מיומנים בטיפול בטכניקות לשליטה במתח כגון: הרפיה, מדיטציה ודמיון מודרך. השירות ניתן כחלק ממרפאת מרכז המוח הפועלת בסורוקה.

צוות המרפאה:

• ד"ר יעקב עזרא –  רופא נוירולוג
• עודד המרמן, שרון בירו, אורית בן אבי, כריס ניוולט ואווה פרברוף –  פסיכולוגים רפואיים
• ד"ר צור מאיר – פסיכיאטר
• מיכל כץ –  פיזיותרפיסטית
• נועה שמיר –  עובדת סוציאלית
• גל בונה –  אחות
• אסתר מולוקונדוב  –. מזכירה.