כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

צנתור מוח מציל חיים בוצע בסורוקה - 8.2.16

חייה של אישה בת 56 עם פקקת קשה של ורידי המוח, ניצלו לאחר שעברה בסורוקה צנתור מוח נדיר מסוגו

צנתור מוח מציל חיים בוצע בסורוקה

​ד"ר ענת חורב, מנהלת היחידה להתערבות פולשנית במח בסורוקה, שבצעה את הצנתור: "מדובר בפרוצדורה מורכבת ויוצאת דופן שמתבצעת במקרים נדירים שבהם יש סכנת חיים"

 

אישה בת 56, בריאה בדרך כלל, הועברה למרכז הרפואי סורוקה כשהיא מונשמת ומורדמת על רקע של מצב בלבולי שהתפתח לאיבוד הכרה.

בהדמייתCT  מוח הודגמה פקקת קשה, יוצאת דופן בחומרתה שערבה את רוב ורידי המוח וגרמה לחוסר ניקוז כמעט מוחלט של ורידי המוח של האישה וכתוצאה מכך לעליה בלחץ התוך גולגולתי שהביא לבצקת קשה ולדימומים במוח.
האישה הועברה לסורוקה לטיפול צנתורי בורידי המוח, לאחר ניסיון של טיפול תרופתי בנוגדי קרישה כמקובל במקרים אלה, שלא שיפר את מצבה.

ד"ר ענת חורב, מנהלת היחידה להתערבות פולשנית במח בסורוקה, שביצעה את הצנתור: "מדובר בפרוצדורה מורכבת ויוצאת דופן  שמתבצעת רק במקרים נדירים שבהם יש סכנת חיים. בפעולה נכנסנו עם צנתר קטן לעורק המפשעה וממנו עלינו לורידי המוח הפקוקים ומשם בוצעה שאיבה של קרישי הדם מהוורידים. לאחר שאיבה של כמות גדולה מאוד של קרישי דם,  התאפשר ניקוז של מערכת הדם במוח. המטופלת  מתאוששת בצורה מרשימה, לאחר שחייה היו בסכנה ממשית, ובימים אלה מטופלת במחלקת השיקום בסורוקה".

היחידה להתערבות פולשנית במרכז הרפואי סורוקה, היא חלק ממרכז המוח המוקם בבית החולים במטרה לתת מענה לכל סוגי תחלואת המוח תחת קורת גג אחת.
היחידה נותנת מענה למקרים חריפים של כל  מחלות כלי הדם במוח ובחוט השדרה ובנוסף לכך מתמחה בטיפול ובחקר מחלות של ורידי המוח.