כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

סורוקה בכנסת - 10.1.17

היום מתקיימת ישיבת הוועדה המיוחדת לצדק חלוקתי ולשיוויון חברתי בכנסת מתקיים דיון מיוחד ביוזמתו של ח"כ מיקי זהר: בית החולים סורוקה כבית חולים יחיד המשרת כמיליון נפש - בחינת פתרונות לצמצום הפערים בבריאות כיעד לאומי.

בקיצור

1.

במפגש המיוחד של הוועדה לצדק חלוקתי ולשיויון חברתי בכנסת ישראל תעלה לדיון החלטת הממשלה מחודש ספטמבר 2014:

2.

הוחלט על חיזוק מידי של המרכז הרפואי סורוקה, בתוספת ובתקצוב של 118 מיטות - 98 מיטות אשפוז כלליות ו – 20 מיטות שיקום.

3.

ההחלטה התקבלה אולם התקצוב עבור המיטות הייעודיות לסורוקה טרם הועבר.

בין המוזמנים לדיון:

משרד הבריאות, משרד ראש הממשלה, משרד האוצר, משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, המשרד לשוויון חברתי, המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל, משרד הפנים, משרד הכלכלה, משרד הבינוי והשיכון, המוסד לביטוח לאומי, ביה"ח סורוקה, ועד עובדי סורוקה, מרכז השלטון המקומי, ראשי רשויות ומועצות, עיריית באר שבע, הנהלות קופות החולים, ההסתדרות הכללית החדשה, מועצת הנגב ותנועת הפריפריות.

ד"ר אהוד דודסון, מנהל המרכז הרפואי סורוקה: "הפערים בין המרכז לפריפריה בתחום הבריאות ידועים לכולם לא מהיום. הם משתקפים בעיקר בנגישות נמוכה לשירותים רפואיים. המרכז הרפואי סורוקה, נושא הדגל של הרפואה האיכותית בדרום הכין תכנית לגישור על פני אותם פערים גם לטווח הקצר וגם לטווח הארוך. מה שביכולתנו לעשות בעצמנו אנחנו עושים, כגון: פתיחת מחלקת שיקום הראשונה בנגב, בינוי מרכז כוללני לטיפול ולחקר מחלת הסרטן ועוד. יחד עם זאת, הנושא העיקרי הוא מחויבות המדינה לגשר על פני הפערים תוך שימוש בתכניות המסודרות שביה"ח סורוקה הכין והציג להנהלת משרד הבריאות כבר בשנת 2014.
המדינה צריכה להקצות לסורוקה את המשאבים הנדרשים כדי לגשר על הפערים. הסכום ראשוני הנדרש לטווח הקצר הוא כ – 120 מיליון ₪". 
 ד"ר דודסון מוסיף: "תושבי הנגב תלויים בסורוקה, יש צורך במשאבים נוספים כדי לתת מענה למצוקתם. תושבי האזור נאלצים להמתין זמן ממושך לניתוחים ולפרוצדורות רפואיות ומצפים מאתנו לתת מענה. חדר המיון בסורוקה הוא העמוס בארץ עם מספר הפניות הגבוה ביותר. אנו דורשים מהממשלה ליישם את החלטתה משנת 2014 ולהעביר את המשאבים הייעודים לסורוקה. סורוקה הוא בית חולים מוביל בארץ המהווה נכס אסטרטגי למדינת ישראל, וכדי שימשיך להיות כזה יש לחזקו לאלתר באמצעות העברת המשאבים
כפי שהוחלט".