כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

תקן האקרדיטציה לסורוקה

סורוקה הוא בית החולים הראשון בישראל שעבר בהצטיינות את מבדק האקרדיטציה - תקן איכות ובטיחות בין-לאומי של JCI האמריקני, בגרסה 5 המתקדמת וכבית חולים אקדמי

תקן האקרדיטציה לסורוקה

​אנריקו באלאנדטוני, ראש הצוות הבודק: "הייתי מרגיש בטוח להיות מטופל בסורוקה. אנו גאים שסורוקה ממשיך ושומר על המצויינות בטיפול כחלק מהמשפחה של ה – JCI".

סורוקה הוא בית החולים הראשון בישראל שעבר בהצטיינות את מבדק האקרדיטציה– תקן איכות ובטיחות בין-לאומי של JCI האמריקאי, בגרסה 5 המתקדמת וכבית חולים אקדמי.

בין הנושאים המרכזיים שנבדקו: מניעת זיהומים, בטיחות הטיפול התרופתי וזיהוי ודאי של המטופל.

המרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה עבר בהצלחה את מבדק האקרדיטציה, מבדק הסמכה פורמאלי של הארגון הבינלאומי JCAHO Commission of Accreditation of Healthcare Organization) The Joint), במטרה לקדם ולשפר את האיכות הרפואית ואת בטיחות המטופל והטיפול.
מדובר בתו האיכות המחמיר ביותר שניתן לבתי חולים בארץ ובחו"ל, המצביע על מצוינות באיכות ובבטיחות הטיפול הרפואי שניתן בבית החולים.

היערכות בית החולים לתהליך נמשכה כשנתיים ובמהלכה נעשתה פעילות הכנה והטמעה של נהלים ושיפור תהליכי עבודה, אשר לה היו שותפים כל עובדי בית החולים ושאופיינה בעבודה מקצועית, בהתלהבות, באחריות אישית ובגאוות יחידה. המבדק התבצע במשך שבוע שלם ובמהלכו נבדקו בקפידה רבה עשרות תחומים שונים בהתאם למודל שפותח ומעודכן באופן שוטף על ידי ה-JCI האמריקני ומבוסס על סטנדרטים בינלאומיים מחמירים. בכל תחום נדרשנו לעמוד בכ – 1,300 אלמנטים מדידים.
המרכז הרפואי סורוקה הוא בית החולים הראשון בישראל שקיבל הסמכה משולבת כבית חולים אקדמי ובגרסה 5, היא הגרסה המתקדמת ביותר, בציון של 98.8!

מבדק האקרדיטציה מתבסס על רשימה ארוכה של סטנדרטים בחלוקה לשני נושאים עיקריים:
סטנדרטים קליניים – הנוגעים לטיפול עצמו, וביניהם, יעדי בטיחות בינלאומיים, אופן הערכת המטופל והטיפול בו, הדרכת המטופל ומשפחתו, כירורגיה והרדמה, מניעת זיהומים, ניהול הטיפול התרופתי ועוד.
סטנדרטים ניהוליים – הנוגעים להתנהלות בית החולים כמוסד רפואי, וביניהם, גיוס והכשרת עובדים, ניהול מחקרים, ניהול תשתיות ותחזוקה, ניהול המידע ועוד.

כבית חולים אקדמי נבדק סורוקה על שיתוף הפעולה עם הפקולטה לרפואה באוניברסיטת בן גוריון, ובכלל זה, אופן קביעת תכנית הוראה, מינוי  מרצים, קידום אקדמי של רופאים, הערכת סטודנטים לרפואה במחלקות, שביעות רצון סטודנטים ומתמחים מההתנסויות הקליניות ומההתמחות בבית החולים.
בגרסה 5 נוספו סטנדרטים חדשים לבדיקה, שמהווים למעשה את גולת הכותרת של המבדק. החידוש בגרסה זו הוא שיש לעמוד בהצלחה בכל הסטנדרטים החדשים כדי לעבור את המבדק כולו.

ד"ר אהוד דודסון, מנהל המרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה: "שבוע המבדק הוא סיכום של תקופה ארוכה ושל עבודה מאומצת, במהלכה הוטמעו תהליכי עבודה שעושים את סורוקה לבית חולים בטוח יותר למטופליו.
התוצאה שקיבלנו במבדק הזה היא אמיתית ומשקפת את המאמץ האדיר שצוותי בית החולים עושים יום יום שעה שעה, ועל כך תודתי והערכתי להם.
עובדי סורוקה כולם מביאים את בית החולים למקום שבו המטופל יכול להרגיש בטוח בצוות הרפואי שמטפל בו. תוצאות המבדק מהוות נדבך נוסף בהיותו של סורוקה מרכז רפואי מוביל בישראל. האתגר האמיתי של כולנו כצוות הוא לשמור על ההישגים, למנף את האיכות המקצועית ולהטמיעה באופן שוטף בשגרה".

לאה כהן, מנהלת הסיעוד בסורוקה: "מדובר בציון דרך עבורנו ועבור מטופלינו. בעולם שבו אנו פועלים, הצלחתו של ארגון בריאות מוביל מושתתת על היסודות של איכות ובטיחות המטופל. בשיתוף פעולה מדהים של שדרת הניהול של סורוקה ושל כל העובדים שעשו לילות כימים, עברנו את המבדק בהצלחה יתירה".


משה  שדה, משנה למנהל המרכז הרפואי סורוקה: "קידום איכות ובטיחות הטיפול היא משימתנו העיקרית מזה שנים. כניסתנו לתהליך האקרדיטציה, תוך הטמעת תהליכים חוצי בית חולים, הביאו לשינוי בתרבות הארגון: כולנו מדברים בשפה זהה, פועלים על פי אמות מידה מקצועיות ומדידות שמביאות לשיפור מתמיד. שחקני הנשמה בסורוקה הפכו את האיכות והבטיחות לדרך חיים".