כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

בחזית המחקר על מחלת הסרטן

כנס בין-לאומי ראשון מסוגו, העוסק בתפיסות דרמטיות חדשות בחקר הסרטן, התקיים בשבוע שעבר במרכז הרפואי סורוקה

​בכנס השתתפו מומחים בין-לאומיים,  ונידונו בו ממצאים חדשים בחקר מתקדם של המחלה בעולם

 

פרופ' לארי נורטון, המנהל הרפואי של מרכז השד ע"ש אוולין לאודר, מרכז הסרטן בממוריאל סלון קטרינג ניו יורק: "הכנס התמקד ברעיונות חדשים המשנים באופן מהותי את עצם הגדרת הסרטן ונבחנו זוויות בחקר הסרטן, שעל אף היותן קריטיות, לא הודגשו בעבר ואף לא הכירו בהן כלל".

 בחזית המחקר על מחלת הסרטן.jpg

מומחים בין־לאומיים השתתפו  בכנס בין־לאומי ראשון מסוגו, שהתקיים בשבוע שעבר מרכז הרפואי סורוקה, עסק בתפיסות דרמטיות חדשות בחקר הסרטן  ודן בממצאים חדשים בחקר מתקדם של מחלת הסרטן בעולם.

בכנס - "חזיתות חדשות בחקר הסרטן" -  השתתפו מומחים מהמרכז Memorial Sloan Kettering Cancer Cancer (MSKCC)  ,Evelyn Lauder Breast Center  , חוקרים המובילים בעולם בטיפול וחקר הסרטן. הכנס יתקיים בסיוע Cure Breast Cancer Foundation.

יושבי ראש הכנס היו פרופ' לארי נורטון, המנהל הרפואי של Evelyn Lauder Breast Center , ופרופ' דוד גפן, מנהל שירותי אונקולוגית שד במרכז הרפואי סורוקה.

הכנס התמקד ברעיונות חדשים המשנים באופן מהותי את עצם הגדרת הסרטן. בין הנושאים שנידונו: סרטן השד וסביבת המיקרו שלו, סרטן השד ובריאות העצם, השמנה וסרטן ותורשה וסרטן השד.

פרופ' לארי נורטון, מנהל רפואי מרכז השד על שם אוולין לאודר, מרכז סרטן, ממוריאל סלון קטרינג, ניו יורק,  הקדיש את חייו למיגור מחלת הסרטן באמצעות טיפול רפואי אפקטיבי, מחקר מעבדתי וקליני, תמיכה ציבורית ושדולה ממשלתית. פרופ' נורטון שימש בעבר בתפקיד נשיא האגודה האמריקאית לאונקולוגיה קלינית וממונה מטעם הנשיא לוועדה המייעצת הלאומית לסרטן בארה"ב.

 "מטרת הכנס היא לבחון את חקר הסרטן מזוויות, שעל אף היותן קריטיות, לא הודגשו בעבר ואף לא הכירו בהן כלל. זוויות אלה כוללות את הקשר שבין סרטן להשמנה, את  הקשר שבין סרטן ותפקוד גנטי נורמלי ואת הקשר שבין סרטן לבריאות העצם" - מסביר פרופ' נורטון. "ההחלטה לקיים את הכנס דווקא במרכז הרפואי סורוקה בנגב, מתאימה לרוח החלוצית של הכנס שבו תידון גישה לסרטן המהווה שינוי תפיסתי מגישות מסורתיות קודמות ועמיתנו בסורוקה הם שותפים מצויינים לקידום דרך חשיבה מהפכנית זו."
פרופ' נורטון מוסיף: "בעבר חשבו שתאי סרטן הפכו להיות גרורתיים ושהיה תהליך חד סיטרי מהגידול המקורי לרקמות אחרות בגוף. זה היה המנגנון הפשוט של המחלה. כיום אנו לומדים שתהליך ההתקדמות של הסרטן זה תהליך דו סיטרי בין הגידול המקורי לרקמות אחרות בגוף ובחזרה. מה שמשפיע על היכולות של תאי סרטן להתפשט שוב ושוב אלו תכונות שונות של הרקמה בגוף כמו תאי הכדוריות הלבנות, העצמות וחלקים ממערכת החיסון. מזה אנחנו יודעים שטיפול מוצלח בסרטן ידרוש טיפול בכל המרכיבים הללו". 

ד"ר אהוד דודסון, מנכ"ל המרכז הרפואי סורוקה: "העובדה שחוקרי סרטן מובילים בארה"ב בחרו להציג ממצאיהם במרכז הרפואי סורוקה מדגישה את תפקידנו כמובילי דרך בחקר סרטן מתקדם".
ד"ר דודסון מוסיף: "פרופ' נורטון פעל להבאתו של הכנס ולביצוע המחקרים בסורוקה הודות לייחודיות של בית החולים שבו פועל המרכז האונקולוגי היחידי בנגב. עובדה זו מאפשרת מעקב אחר חולי סרטן מאוכלוסיות מגוונות באותו אזור לטווח ארוך שעוברים את שלבי הטיפול במקום אחד".

לכבודם של האורחים המכובדים מארצות הברית התקיים ערב חברתי בפארק קרסו למדע בבאר-שבע בהשתתפותם של חברי הנהלת בית החולים, אנשי עסקים, ואורחים נוספים.
בין האורחים שהוזמנו לאירוע על ידי ד"ר אהוד דודסון מנהל המרכז הרפואי סורוקה היו: ד"ר מיקי שרף סמנכ"ל וראש חטיבת בתי חולים בכללית, אפי שניידמן ורעייתו, ד"ר אתי לוצאטו וד"ר כפיר לוצאטו, רפי מצליח, עו"ד קרן נהרי-גילת ועו"ד תמיר גילת, רייצ'ל הייזלר מנהלת עמותת ידידי סורוקה בניו-יורק ואחרים.  האירוע כלל ארוחת ערב חגיגית, ברכות של פרופ' לארי נורטון מביה"ח ממוריאל סלואן קטרינג בניו-יורק, הופעה של הזמרת שלומית אהרון ושלושת הטנורים.