כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

יום השואה תשע"ו - 4.5.16

"לזכור ודבר לא לשכוח". הנהלת המרכז הרפואי סורוקה ועובדיו מרכינים ראש לזכר שישה מיליון הנספים בשואה

יום השואה תשעו

​בסורוקה התקיים מפגש מרגש של ניצולת שואה שאושפזה עם ילדים מאושפזים במרכז סבן לרפואת ילדים בבית החולים

מפגש מרגש בין רעיסה סבירסקי ניצולת שואה המאושפזת בסורוקה לבין ילדים מאושפזים במרכז סבן לרפואת ילדים בבית החולים.
כ-180 מטופלים ניצולי שואה מאושפזים היום, ערב יום השואה, במרכז הרפואי סורוקה במחלקות השונות. לאורך כל השנה, פונות העובדות הסוציאליות במחלקות באופן ייזום למאושפזים ניצולי שואה, ובודקות את מיצוי זכואתם כניצולי שואה מול המוסדות הרלוונטים.

לקראת יום השואה ילדים מבית הספר לילדים מאושפזים בביה"ח חילקו פרח לניצול. מפגש מרגש התקיים היום בין הילדים המאושפזים לניצולת השואה רעיסה סבירסקי  המאושפזת במחלקה האורטופדית. 
רעיסה בת ה-85 עלתה לארץ בשנת 1990, משפחתה גרה בעיירה באוקראינה כשהתחילה מלחמת העולם השנייה. משפחתה המורחבת, כולל סבתא וסבא שלה נרצחו ע"י הנאצים. משפחתה המצומצמת יחד עם הוריה ושלוש אחיותיה הצליחה לברוח לעיירה בשם וורניש ויום לפני שהנאצים נכנסו לעיירה הצילחו לברוח לאוזבקיסטן וניצלו. כיום לעריסה יש בן אחד, 3 נכדות ונינה אחת.

רעיסה סבירקסי: "ילדים בארץ הזאת צריכים להיות מאושרים שיש להם איפה לחיות, שלא ידעו מה זה מלחמות ולא יחוו את זה. שיגדלו ויקימו משפחה בארץ ישראל. התרגשתי מאוד שהילדים הגיעו לכאן, ילדים מהווים עבורי שמחה ומאוד ריגש אותי לדעת שהם זוכרים ולא שוכחים. "

לירם פרץ, בן ה-17, ילד המאושפז בסורוקה: "מאוד שמחתי להכיר את ניצולת השואה ולשמוע את הסיפור שלה. זכיתי לראות אישה חזקה. זה לא מובן מאליו שביום השואה כשאני מאושפז בבית חולים אני אזכה לפגוש ניצול שואה, אשמע את הסיפור שלו ואוכל להעביר הלאה. אני מרגיש שהיא גם עזרה לי ונתנה לי כוחות". צוות השירות לעבודה סוציאלית  בסורוקה, מוביל בשנים האחרונות טיפול בניצולים בזמן האשפוז בבית החולים, באמצעות כלי שבנה בשיתוף ובתמיכה של יחידת המחשוב בסורוקה וכולל:

  1. דו"ח  ממוחשב המתעדכן 24 שעות ביממה בהתאם לכניסה וליציאה של המאושפזים ומתבסס על הצלבת נתונים דמוגרפיים המזהים את ניצולי השואה בהתאם להגדרות של השירות לעבודה סוציאלית

  2. נוהל עבודה לאיתור ולטיפול בניצולים, בהתאם למידע ממוחשב.

הכלי מאפשר איתור של ניצולי שואה אשר בהתאם למצבם הרפואי, עשויים להזדקק לסיוע בבית לאחר השחרור מבית החולים ווהרחבת הידע של הניצולים ומשפחותיהם בנוגע לזכויותיהם.

השירות לעבודה סוציאלית מוביל גם את פרוייקט יחידת סגולה  

  • הפרוייקט פועל  בסורוקה בשיתוף עם המשרד לאזרחים ותיקים בניהול מקצועי של עובדת סוציאלית מהשירות הסוציאלי

  • מתנדבי היחידה שעברו הכשרה מתאימה, פועלים במחלקות האשפוז ומסייעים לאזרחים הוותיקים המאושפזים במיצוי זכויות

  • היחידה עומדת לרשות האזרח הוותיק במתן מידע בנושאים שונים, כמו: גמלת סיעוד, שיקום רפואי תפקודי, טיפול בבית, זכויות והטבות לניצולי שואה, זכאות לסיוע של עובדים זרים, זכויות בני המשפחה המטפלים באזרח הוותיק המאושפז, מוסדות לטיפול ממושך ומכשירי שיקום וניידות

  • השירות מוענק ללא תשלום

  • לקבלת מידע נוסף מעובדת סוציאלית ניתן לפנות:
    בימים א'-ה' בשעות 13:00-9:00 בטלפון: 08-6400468, מיקום: בניין מרפאות ילדים.