כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

יום עיון בנושא בריאות וחינוך

יום עיון ראשון מסוגו בנושא בריאות וחינוך התקיים בחטיבת הילדים בסורוקה

יום העיון התקיים בשיתוף הנהלת משרד החינוך, מחוז דרום וסורוקה והשתתפו בו כ-200 אנשי חינוך מאשדוד ועד אילת 

 

יום עיון ייחודי משותף להנהלת משרד החינוך, מחוז דרום והמרכז הרפואי סורוקה התקיים בסוף השבוע שעבר בבית החולים, בהשתתפות  כ-200 אנשי חינוך מאשדוד ועד אילת וביניהם: גב' עמירה חיים, מנהלת מחוז הדרום במשרד החינוך, גב' יהודית בלום, מפקחת מחוז הדרום, מר מאיר סבג, מפקח על החינוך ממלכתי-דתי, מפקחים כוללים בבית ספר מכל המחוז בגילאי קדם יסודי, יסודי ועל יסודי, נציגי כל המגזרים ומפקחי מנהל חברה ונוער, יועצות בכירות במחוז, מפקחים של חינוך מיוחד, מנהלי מתי"א, מדריכות ייעוץ, הנהלת המחוז ומנהלי אגפים, פסיכולוג מחוזי, פסיכולוגים ומנהלי תחנות לשירות במחוז.

המשתתפים בכנס נחשפו למגוון הרצאות של מומחים מהחטיבה לרפואת ילדים בסורוקה בנושאים שונים, בהם: "אכילה כמראה לדפוסי התמודדות לקויים" - הרצאתה של ד"ר הלין שר, פסיכיאטרית ילדים ונוער ומנהלת היחידה להפרעות אכילה בסורוקה, "כשפצצה מסיטה את מסלול ההתפתחות" - הרצאתו של ד"ר משה לכיש, אחראי על מרכז מילשטיין לטיפול בטראומה בילדים בסורוקה ו"מוח ולמידה" - הרצאתן של ד"ר שוש ארבל, מנהלת היחידה לפסיכיאטריה לילדים ונוער בסורוקה ושל מיכל טנצר, פסיכולוגית שיקומית.

ד"ר אהוד דודסון, מנהל המרכז הרפואי סורוקה: "מערכת הבריאות ומערכת החינוך הן שתי מערכות שנותנות שירותים מאד חיוניים לאזרח וחשוב שתהיינה מקצועיות וטובות ביותר. בארץ, בעולם ובעיקר באזור הנגב, אנו ערים לכך שלצריכת שירותי בריאות יש קשר הדוק עם רמת ההשכלה והחינוך של האוכלוסיה. ככל שאנשים משכילים יותר, הם צורכים שירותי בריאות ברמה המתאימה לצורך ואין שימוש מיותר בשירותים אלה. תופעה זו נכונה לא רק בארץ. תפקידינו הוא גם לטעת את בית החולים בקהילה שאותה אנו משרתים. בית חולים צריך להיות נגיש ומקושר עם הקהילה ועם גורמים שמשפיעים עליה".

עמירה חיים, מנהלת מחוז דרום במשרד החינוך: "אני מברכת על יוזמתו של ד"ר דודסון לקיים יום עיון משותף. הקשר בין מערכת החינוך למערכת הבריאות הוא הכרחי, שכן ידוע כי מצבים בריאותיים משליכים על התפקוד הלימודי. חשיפת הצוות החינוכי והטיפולי של בתי הספר להיבטים בריאותיים המשפיעים על רווחתם האישית של התלמידים, בנושאים כגון אכילה, תפיסת דימוי הגוף, חוויות טראומתיות והתרופפות בחוסן הנפשי, יכולה לסייע לצוות בזיהוי ואיתור מצבים המצריכים התייחסות מקצועית". עוד הוסיפה חיים כי היא מודה בשם המחוז כולו לכל מי שתרם ביום זה להרחבת המידע והידע של אנשי החינוך.

 
בסורוקה פועל בית הספר לילדים מאושפזים תחת פיקוח האגף לחינוך מיוחד במשרד החינוך, ובניהולה של גב' אסתר פרידמן, לשיפור איכות זמן האשפוז של התלמיד. בית הספר  משרת בשנה יותר מ־12,000 ילדים מאושפזים  בגילים 21-3 ומפעיל 12 מרחבי למידה הפזורים ברחבי בית החולים. הצוות החינוכי מעניק לכל תלמיד מאושפז ולהוריו מידע על אודות השירותים החינוכיים המוצעים ועל אודות זכויותיו של תלמיד מאושפז. הלמידה מתקיימת בהתאם לצרכיו ולמגבלותיו של כל תלמיד, בכיתות הלימוד, על יד מיטותיהם של התלמידים המאושפזים או בחדרי הבידוד.
 
פרופ' מתי ליפשיץ, יו"ר החטיבה לרפואת ילדים בסורוקה: "בית הספר לילדים מאושפזים הינו חלק בלתי נפרד מהחטיבה לרפואת ילדים במרכז הרפואי סורוקה.  צוות בית הספר פועל לשיפור איכות זמן האשפוז של התלמיד ולצמצום הפערים הלימודיים הנגרמים עקב האשפוז והמחלה. בנוסף, הוא פועל בשיתוף פעולה מלא עם הגורמים הרפואיים והסיעודיים בבית החולים ומפעיל, בין היתר, תוכניות להפחתת חרדות עקב הליכים רפואיים כגון תוכנית ממוחשבת להכנה לניתוח, תוכנית הכנה לבדיקת MRI , הדרכה לימודית בנושא הסוכרת ועוד".