כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

אלרגיה לצבע שיער

אישה התמוטטה במספרה בשל אלרגיה לצבע לשיער

ד"ר יורי זלדין, חסידה (אסיה) איסיכאיוב וד"ר יעל רפאלי

​ד"ר יעל רפאלי, מנהלת היחידה לכירורגיית חזה בסורוקה: " האישה הגיעה מונשמת ומחוסרת הכרה. זה היה אירוע מאד דרמטי ובהתחלה לא היה לנו ברור מה עומד בבסיסו"

 

חסידה (אסיה) איסיכאיוב, בת 61 משדרות, פונתה לחדר המיון במרכז הרפואי סורוקה במצב קשה כשהיא מורדמת ומונשמת לאחר שאיבדה את הכרתה במספרה בעת שצבעה את שיערה.

"כשהתחילו לשטוף לה את השיער מהצבע היא התעלפה על הכורסה, ליד הכיור, היא הפסיקה לנשום והזעיקו טיפול נמרץ", מתארת בתה אירנה. "הביאו אותה למיון בסורוקה כשהיא מונשמת ומורדמת והכניסו אותה לחדר ניתוח לשבע שעות. כעבור ארבעה ימים היא התעוררה ואחר כך חזרה לנשם לבד. הרופאים הוציאו אותה בשיניים מהמצב הזה".

איסיכאיוב סבלה מאלרגיה נדירה שרק אחוזים בודדים מהאוכלוסיה סובלים ממנה והתגובה שפיתחה היתה קיצונית במיוחד. היו לה סימנים מקדימים - לפני שנתיים התעלפה אחרי צביעת שיער, אך היא לא אובחנה ולא פרשה נכון את תמרור האזהרה.
"מגיל 17 ובמשך כל החיים היא צובעת את השיער, היא עשתה כל מיני ניסיונות וכל מיני דברים בשיער. לפני שנתיים כשהיא התעלפה חשבנו שזה קשור ללחץ דם או סוכר, שמהם היא סובלת. וכל השנתיים האלו היא גם צבעה שיער, כך שלא חשדנו וגם הפעם חשבנו שההתעלפות נובעת מצירוף מקרים" הוסיפה אירנה.

ד"ר יעל רפאלי, מנהלת היחידה לכירורגיית חזה בסורוקה: "האישה הגיעה מונשמת ומחוסרת הכרה. זה היה אירוע מאד דרמטי ובהתחלה לא היה לנו ברור מה עומד בבסיסו. העובדה ששללנו כל בעייה אחרת, וכן שהיא הרגישה טוב עד לביקור במספרה, והעובדה שלפני שנתיים היה לה אירוע קודם וגם ההתאוששות המהירה שלה בהמשך - כל אלו החשידו שמדובר באלרגיה. היום משתמשים יותר ויותר בצבעי שיער. לא רק נשים אלא גברים וחשובה המודעות לאפשרות של אלרגיה".

ד"ר יורי זלדין, מומחה לאלרגיה ומנהל מרפאת האלרגיה בסורוקה: "האבחון של איסיכאיוב לאלרגיה מתבצע בימים אלו. ל-3-2 אחוזים מהאוכלוסיה יש אלרגיה למגע מחומרים כמו לטקס, גומי, מתכות והחומר פנילן דיאמין שנמצא בצבע שיער. התגובות שמפתחים הן לרוב פריחה, אודם או גירוד. במקרים נדירים החומר פנילן-דיאמין יכול לגרום לקוצר נשימה בדומה להתקף אסטמה קשה. אצלה היתה תגובה קיצונית וחריגה של בצקת קנה הנשימה וחנק. היה לה אירוע קודם לפני שנתיים שהיה קל יותר והמסר שלי לאנשים שפיתחו תגובה אלרגית הוא בשום פנים ואופן לא לעשות ניסיונות ולקוות שבפעם הבאה זה לא יקרה. צריך להגיע לבדיקות מקצועיות כי האירוע הבא עלול להיות קשה ואף מסכן חיים כפי שראינו".