כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

מחקר בין־לאומי

ד"ר צחי לזר, מנהל היחידה לטיפול נמרץ ילדים במרכז הרפואי סורוקה, יוביל בישראל מחקר בין־לאומי לשיפור איכות הטיפול בחולים עם חבלות ראש

​המחקר זכה למענק בסך 7.7 מיליון דולר לחמש שנים מקרן המחקר FP7 של האיחוד האירופי. תקציב ריכוז המחקר באוניברסיטת בן־גוריון בישראל יעמוד על מיליון דולר

 

מדובר במחקר בין־לאומי רב מרכזי הכולל שמונה מדינות, בנושא תפקוד יחידות לטיפול־נמרץ בהקשר לנפגעי חבלות ראש. מטרת המחקר היא לאתר נקודות  עוצמה וחולשה של המחלקות המטפלות בחולים מבוגרים ובילדים שסבלו מחבלות ראש ואושפזו ביחידות לטיפול־נמרץ, ובכך לקדם ולשפר את איכות הטיפול בנפגעים ולקדם את החינוך הרפואי.

מכון המחקר Mario Negri שבברגמו, אטליה מרכז את המחקר הבין־לאומי ביחידות טיפול נמרץ באטליה, הונגריה פולין, סלובניה יוון, קפריסין וישראל. ד"ר לזר הוא נציג טיפול נמרץ ילדים במנהלת הפרויקט.


ד"ר לזר עיצב ובנה את תוכנית המחקר בילדים. שותפיו במרכז הרפואי סורוקה ובפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת בן־גוריון הם: פרופסור שאול סופר מנהל היחידה לטיפול נמרץ ילדים בדימוס ודיקן הפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת בן גוריון לשעבר, פרופסור אשר טל מנהל מחלקת ילדים ב', ד"ר אילן שלף מנהל מכון הדימות, פרופסור שמעון גליק מהמרכז לאתיקה, ד"ר שלמה לכיש מהחטיבה לפסיכיאטריה, פרופסור אבישי הניק ופרופסור אנדראה ברגר מהמחלקה לפסיכולוגיה.
ד"ר לזר רתם לפרויקט את שאר היחידות לטיפול־נמרץ ילדים בישראל המטפלות בילדים הסובלים מחבלות ראש, בבתי החולים נהריה, רמב"ם, איכילוב, תל השומר, שניידר, הדסה עין כרם וכמובן סורוקה. 


במסגרת המחקר, ייבנה מאגר נתונים בין־לאומי שישיק למאגר זהה הנבנה עתה במקביל בארה"ב ובקנדה. בעזרת נתוני המאגר, ניתן יהיה להשתמש בכלים אפידמיולוגים וסטטיסטיים שיאפשרו השוואה של חומרת המחלה בחולים ואיכות הטיפולים בין המחלקות והמדינות השונות וכן אפיון לגבי אוכלוסיות שונות.
בכל יחידה לטיפול־נמרץ יוצב מחשב ייעודי עם התוכנה שפותחה במיוחד לצורכי המחקר. התוכנה תכלול פרטים של המעקב אחר מצבם התפקודי של החולים חבולי הראש. בתום שישה חודשים מתום שחרורם מבית החולים תבחן השפעת החבלה והאשפוז על תפקודם של הילדים.  מודל המחקר לילדים נבנה על ידי הצוות המוביל בראשותו של ד"ר לזר והוא כולל: הערכה קוגנטיבית והתפתחות פסיכולוגית, פסיכיאטריה של הטראומה, הפרעות שינה בעקבות החבלה ושינויים מבניים במוח בקורלציה להפרעות הקוגנטיביות. אלו יתבצעו על-ידי מבחנים תפקודיים  ופסיכו־קוגניטיביים, בדיקת שינה והדמיה בעזרת MRI . מדובר במודל מחקרי ייחודי ומקיף ביותר אשר לא בוצע עד כה.

ד"ר לזר הוא רופא ילדים בהכשרתו. התמחה בטיפול־נמרץ ילדים באוניברסיטת ייל  בארה"ב ושימש שם במשך שש שנים חבר סגל בפקולטה לרפואה. משנת 2007 הוא רופא בכיר ביחידה לטיפול נמרץ ילדים בסורוקה ומנהל את היחידה משנת 2013.

ד"ר יצחק לזר, מנהל היחידה לטיפול נמרץ ילדים בסורוקה ומוביל המחקר בארץ: "ידוע כי ילדים עם חבלות ראש מגיעים במצב קשה ולעיתים מסכן חיים. לשמחתנו הרבה רובם הגדול של הילדים מחלים מהשלב החריף של הפגיעה ומשתחרר מבית החולים. פחות ידוע כי ילדים אלו ובני משפחותיהם ממשיכים לשאת את הטראומה הגופנית, הנוירולוגית הנפשית וההתפתחותית לאורך שנים. אנו מעונינים לדעת יותר על חבלות ראש מעבר לתקופה החריפה על מנת שנוכל לשפר את הטיפול שאנו נותנים. הידע הקיים על הפרעות שינה והפרעות קוגנטיביות בילדים אחרי חבלות ראש הוא מוגבל ובהחלט לא בהיקף כה רחב כמו הידע שנוכל לאסוף במחקרנו הנוכחי. לכן בהצעת המחקר של הילדים אנו משלבים את מעבדת השינה ובדיקות נוירוקוגנטיביות. הצעה זו התקבלה באהדה על ידי חברינו למחקר במדינות האיחוד הארופי. אנו מאמינים כי תוצאות מחקרנו יתרמו משמעותית לידע הקיים וישפרו את הטיפול  ואת איכות חייהם של הילדים ובני משפחותיהם".