כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

פורסם בראשונה: 04.03.2014

גלאוקומה

מחלת גלאוקומה -"הגנב השקט של הראייה"

​לקראת שבוע הגלאוקומה העולמי: מומחי מחלקת עיניים בסורוקה מזמינים את הקהל הרחב לביצוע בדיקות סקר לגילוי מוקדם של גלאוקומה ללא תשלום. הבדיקות יתבצעו ללא תשלום, ביום ראשון 9.3.14, בשעות 13:30-9:00, במבואה של בניין האשפוז הכירורגי

 גלאוקומה.jpg

מחלת הגלאוקומה, המכונה גם "הגנב השקט של הראייה", היא מחלה הפוגעת בעצב הראייה באופן הדרגתי, איטי ומתמשך - עם הזמן חלה פגיעה בשדה הראייה שהולך ומצטמצם ולבסוף גם מרכז הראייה עלול להיפגע עד עיוורון.  המחלה נפוצה יחסית ופוגעת 2-1 אחוזים מהאוכלוסיה החל מגיל 40. עם הגיל עולה שכיחות המחלה עד 10% מהאוכלוסיה בגילים 70 ויותר.

בדרך כלל אין לגלאוקומה סימנים מוקדמים והחולה אינו מבחין ששדה הראייה שלו הולך ומצטמצם. גם העובדה שלרוב המחלה אינה מלווה בכאב גורמת לכך שמרבית החולים אינם מודעים לחומרת מצבם וכאשר הם מבחינים בכך, נמצאת המחלה בשלבים מתקדמים מאד ולעיתים בלתי הפיכים.
רק בבדיקה של רופא עיניים ניתן לגלות את הסימנים היכולים להתריע על הסיכוי למחלה - עלייה בלחץ תוך עיני וצורת עצב הראייה.

צוות מחלקת העיניים במרכז הרפואי סורוקה בראשותה של פרופ' טובה ליפשיץ מעניק לאוכלוסיית הנגב שירותי רפואת עיניים מתקדמים הכוללים, בין השאר, אבחון וטיפול בגלאוקומה.


ד"ר צבי טסלר וד"ר אסף קרָץ, רופאים בכירים במחלקה בעלי התמחות על במחלת הגלאוקומה בסיועה של אינה שוסטרמן, אחות אחראית מרפאת עיניים, יבצעו בדיקות סקר לגילוי מוקדם של המחלה במהלך שבוע הגלאוקומה העולמי.

ד"ר אסף קרָץ: "בבדיקת הסקר לגלאוקומה אנו מודדים את הלחץ בעיניים ובודקים את מבנה עצב הראייה. כך ניתן להעריך בשלב מוקדם את הסיכוי לחלות בגלאוקומה. מי שיימצא כחשוד יופנה לבדיקות מקיפות יותר במסגרת המרפאה".