כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

ערב ההתרמה השנתי של עמותת ידידי סורוקה - 19.6.18

כ – 2.5 מיליון ₪ נאספו אמש בערב ההתרמה של עמותת ידידי סורוקה, שהוקדש השנה לגיוס משאבים למערך אבחון וטיפול טרום לידתי במרכז סבן למיילדות בסורוקה.

מימין: פרופ' איתן לוננפלד, פרופ'  מיקי שרף, אלוף במיל' יוחנן לוקר, ד"ר שלומי קודש, ומר גדי כהן
 

ד"ר שלומי קודש, מנהל המרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה:
"המרכז הרפואי סורוקה מוביל ברפואה איכותית ברמה לאומית ומשקיע משאבים לקידום הבריאות של תושבי הנגב תוך ראיית המטופל במרכז. ההשקעה מתבטאת בהטמעת טכנולוגיות חדישות ופרוצדורות רפואיות מתקדמות, בגיוס כח אדם, בפיתוח ובבינוי. אין ספק שלתורמים לערב העמותה חלק נכבד בכך".
האירוע התקיים באמפי עומר, בהנחיית מירי מיכאלי מגישת הטלוויזיה וכלל הופעה של הזמרת ריטה.

DSC_0597.jpg

ערב ההתרמה של עמותת ידידי סורוקה, בראשותה של גב' אורנה מיארא, הוקדש השנה למערך אבחון וטיפול טרום-לידתי במרכז סבן למיילדות, לגיוס משאבים לרכישת טכנולוגיות רפואיות חדשניות בתחומי האבחון הגנטי של עוברים וכירורגיית העובר.
באירוע השתתפו  אנשי עסקים, ראשי רשויות בדרום, חברי הנהלת כללית וסורוקה, עובדי החטיבה למיילדות וגינקולוגיה, תושבי האזור ומכובדים רבים, שביניהם: רוביק דנילוביץ - ראש העיר באר שבע, פיני בדש ראש מועצת עומר, האלוף במיל'  יוחנן לוקר - יו"ר כיל ויו"ר עמותת ידידי סורוקה , ד"ר מיקי שרף - סמנכ"ל כללית.

DSC_0303.JPG

מספר התינוקות הנולדים מדי שנה במרכז סבן למיילדות בסורוקה הוא הגבוה ביותר בישראל ובשנת 2017 נולדו בו יותר מ-17,000 תינוקות. בחטיבה למיילדות וגינקולוגיה בסורוקה, מטופלות כ-50,000 נשים בשנה ולאבחון ולטיפול הטרום לידתי חשיבות עצומה למטופלות ולבני משפחותיהן.
שילוב של צוותים מנוסים ביחידת האולטרה-סאונד, במכון הגנטי וביחידה להפריה חוץ גופית והטמעת טכנולוגיות חדשניות נוספות, יוכל להמשיך ולשפר את השירות באיתור של מחלות ומומים מולדים:

  • בתחום כירורגיית העובר ביחידת האולטרסאונד המיילדותי מתבצעים תהליכים פורצי דרך המאפשרים טיפול בעוברים בעודם ברחם אימם להפחתה מוכחת של תחלואה. יישום הטכנולוגיה החדשנית המאפשרת תהליכים אלו, מצריכה בין היתר מבנה חדש ומותאם ליחידת אולטרה-סאונד נשים המטפלת ביותר מ-20,000 נשים בשנה.
  • אבחון גנטי של עוברים לפני החזרתם לרחם מתבצע במסגרת היחידה להפריה חוץ גופית בשילוב המכון הגנטי בסורוקה. עם העלייה המתמשכת בהפריה חוץ גופית בישראל ובדרום, מדובר בנושא בעל חשיבות לאומית, חברתית וקהילתית. טכנולוגיה זו תקל על נשים עם קושי להרות או עם נטיה להפלות חוזרות ונשנות, תצמצם במידה ניכרת הופעה של מחלות תורשתיות בקרב תינוקות ותאפשר להביא לעולם תינוקות בריאים במשפחות שבהן ידוע על קיומה של מחלקה גנטית משפחתית.

רוביק דנילוביץ, ראש העיר באר שבע: " עובדי סורוקה הם שחקני נשמה. ידוע לי כמה מאמצים, מסירות ואהבה יש לצוותים המסורים של סורוקה להציל כל תינוק ותינוקת, ולא חשוב מאיזה מגזר או מיהם ההורים . יש מי שיטפל בהם ובכאב שלהם , המלאכים בלבן שעושים טוב על הלב. אף אחד לא יקח את המקצועיות, המסירות , הנדיבות והאהבה שמוענקת לכולנו בסורוקה".

האלוף במיל' יוחנן לוקר, יו"ר עמותת ידידי סורוקה ויו"ר כיל הכריז על תרומה של מיליון ₪ של כ'י"ל ואמר: "הנגב הוא הבית של כ"יל ובבית הזה נטוע עמוק סורוקה כ- 60 שנים. סורוקה הוא עמוד התווך של אוכלוסיית הנגב והיחיד שנותן מענה לאוכלוסיית הדרום. בית החולים מהווה גם מוסד חינוכי ומרכז תעסוקתי רחב מימדים. אני גאה להיות יו"ר עמותת הידידים. סורוקה זקוק כל העת למשאבים פיזיים ואנושיים. המשאבים שנגייס היום יחזרו לקהילה מחר".

ד"ר שלומי קודש, מנהל המרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה: "סורוקה בנגב איננו רק בית חולים או מרכז רפואי מוביל. סורוקה הוא גם המעסיק האזרחי הגדול באיזור, ולסורוקה מקום מרכזי בחוויה של כולנו, תושבי הנגב, ברגעי שמחה וברגעי עצב. אנו שמחים על השותפות הרבה שאנו חווים הערב מצידכם, ורואים בה נכס אדיר לבית החולים שיכול לסמוך על תושבי הנגב שיסייעו לחיזוק המוסד הרפואי החיוני הזה – למדינה ולאיזור".

פרופ' איתן לוננפלד, יו"ר החטיבה למיילדות וגינקולוגיה בסורוקה: " הטכנולוגיות מתפתחות ואיתן מתפתחת גם החטיבה למיילדות וגינקולוגיה שחרטה על דיגלה מתן כל הטיפולים הרפואיים לנשות הנגב, באיכות מצויינת ומובילה. הצוותים המצויינים והמסורים בחטיבת הנשים עושים את כל מה שלעיל ידם על מנת להעניק לכן נשות הנגב את הטיפול הטוב ביותר ברמה הגבוהה ביותרבמשך 365 יום 24/7 ועל כך נתונה להם תודתי ואני בטוח שגם תודתכם".

פרופ' אשר בשירי, מנהל יולדות ג' בסורוקה, העניק לזמרת ריטה ציור פרי יצירתו בהשראת השיר "עטוף ברחמים", סיפר פרופ' בשירי: "מאז שאני מיילד, השיר של ריטה "עטוף ברחמים" מלווה אותי בכל הלידות והניתוחים הקיסריים. הוזמנתי בעבר לראיון ברדיו עם ריטה ואז היא שמעה על כך. מבחינתה זה מאוד עוצמתי. היא אומנית שיצרה שיר ואני לקחתי אותו למקום כל כך אמיתי, של יצירת חיים, ומאז אנחנו חברים טובים".
 
במהלך הבוקר של אירוע ההתרמה התקיים יום שידורים מיוחד ברדיו דרום והערב כלל תערוכת ציורים של 43 ציירים מוכשרים, תושבי באר שבע והאזור שהכנסותיה קודש למערך האבחון והטיפול הטרום לידתי בסורוקה. אוצרת התערוכה גב' ורד אביטן, יחד עם פרופ' אשר בשירי, מנהל יולדות ג' במרכז סבן למיילדות, שהוא גם צייר מוכשר מאד, עבדו סביב השעון כדי להוציא לאור את התערוכה.​