כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

חדשות סורוקה

בסורוקה מטפלים גם בדובים

​''בית חולים לדובים'' – פרויקט להפגת חששות ילדים מפני הטיפול הרפואי בבית החולים

פרויקט ''בית חולים לדובים'' מתקיים במרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה זו השנה ה־11, ומשתתפים בו מדי שנה כ־200 ילדי גנים בבאר־שבע.

הפרויקט המיוחד הוא פרי שיתוף פעולה בין בית החולים סורוקה ואגודת הסטודנטים למקצועות הרפואה בנגב (אסר''ן). במהלכו, מוזמנים ילדי גנים מאזור הדרום לבוא לסורוקה ביחד עם הדובי האהוב שלהם, ומציגים בפני הסטודנטים את ה''מחלה'' שממנה סובל הדובי.

מקור הפרויקט בסקנדינביה והוא מופעל כיום ברבים מבתי הספר לרפואה ברחבי העולם, בעידוד הארגון הבין־לאומי לסטודנטים לרפואה.
הסטודנטים לרפואה באוניברסיטת בן־גוריון, היו הראשונים שקיימו את הפרויקט בארץ. בית החולים סורוקה אימץ את היוזמה והתוצאה היא מיזם איכותי ואנושי, שמטרתו להפיג חששות של ילדים מפני טיפול רפואי בבית החולים.

לפני הביקור בבית החולים, מגיעים אל גני הילדים סטודנטים מבית הספר לרפואה ומבית הספר למקצועות הבריאות (סיעוד, פיזיותרפיה ורפואת חירום), מסבירים על הביקור הצפוי ומזמינים את הילדים להביא לבית החולים את הדובי ''החולה'' החביב עליהם.
ביום הביקור, מגיעים ילדי הגנים אל בית החולים, שם מצפים להם הסטודנטים בחלוק לבן ועם סטטוסקופ. הסטודנטים בודקים את הדובים החולים, מדברים עם הילדים על חשש הדובי מהצוות הרפואי, מאפשרים לילדים לקחת חלק פעיל בבדיקה וחושפים אותם לתהליך שאותו עוברים מטופלים בבית החולים: צילום רנטגן, חבישה, קבלת תרופות בבית המרקחת, ביצוע בדיקות דם ועוד.
בנוסף לטיפול בדובים, מקבלים הילדים הסבר בנושא בטיחות בדרכים מנציגת ארגון בטרם, הם מבקרים באמבולנס והסטודנטים מסבירים להם גם על היגיינה כללית ודנטאלית ועל תזונה נכונה.

מחקר שנערך בסורוקה מעלה כי הפרויקט סייע בהפחתה של כ־33 אחוזים ברמת החרדה מאשפוז בקרב הילדים שהשתתפו בפרויקט ''בית חולים לדובים''.

ד''ר מיקי שרף, מנהל המרכז הרפואי אוניברסיטאי סורוקה: ''הפרויקט מאפשר לילדים לבקר בבית החולים, לרוב בפעם הראשונה בחייהם, מבלי לחוש בסכנה ומבלי לחוש כאב. החשיפה המוקדמת לבית החולים, בסביבה תומכת ונעימה כפי שמתקיימת בפרויקט ''בית חולים לדובים'', מאפשרת לילדים התמודדות טובה יותר עם החששות שלהם ומקטינה את רמת החרדה מהאשפוז ומהצוות הרפואי''.

פרופ' שאול סופר, דיקן הפקולטה לרפואה ומנהל היחידה לטיפול נמרץ ילדים בסורוקה: ''האירוע עבר בהצלחה ושמחתי לראות את הסטודנטים הרבים שנרתמו להצלחתו. השנה שמנו דגש רב על נושא המניעה, במיוחד בכל הקשור לתאונות דרכים ולשימוש בכסא הבטיחות ברכב. שיתוף הפעולה בין הפקולטה למדעי הבריאות לבין בית החולים מראה על הקשר החזק בין שני הגופים כאשר בית החולים לדובים הוא רק אחת מהפעילויות הרבות של הפקולטה ובית החולים עבור הקהילה מתוך התפיסה כי איננו נמצאים על מגדל של שן, אלא פועלים בתוך , מתוך ועבור הקהילה''.