כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

ניתוח חירום ומציל חיים

בניתוח חירום שבוצע בסורוקה, ניצלו חייה של פעוטה בת שנתיים שבליבה נוצר קרע כתוצאה מחבלה מלוח שיש כבד

​הפעוטה מאזור הדרום, פונתה בשבוע שעבר לסורוקה לאחר שנחבלה מלוח שיש כבד שנפל עליה ופגע באזור בית החזה. מדובר בחבלה קהה ולא חודרת. 

 

הילדה פונתה לחדר הטראומה של בית החולים ובברור רפואי בוצעו בדיקות שונות ואקו לב שהדגימו דימום לחלל קרום הלב. זהו מצב חירום שבו בעקבות התמלאות החלל שבין שק הלב ושריר הלב בדם, נוצר לחץ על שריר הלב ופעילותו. ללא התערבות מהירה ומיידית, מצב זה מסכן חיים.

מומחים בכירורגיית ילדים  הבהילו את הילדה לחדר ניתוח והזעיקו את ד"ר מנחם מצא, מומחה בכירורגיית לב וחזה וסגן מנהל המחלקה לכירורגיית לב וחזה בסורוקה.
ד"ר מצא הגיע תוך דקות לחדר ניתוח וביצע פתיחת חזה דחופה בתנאי החייאה כדי להגיע לקרום שעוטף את הלב. הוא זיהה קרע שנוצר בליבה של הפעוטה ודם שפרץ בכמות גדולה, תפר וסגר את החור וכך ניצלו חייה של הפעוטה.
מיד בתום הניתוח, היא הועברה ליחידה לטיפול נמרץ ילדים ולאחר שהיתה מורדמת ומונשמת במשך שלושה ימים החלה לנשום בכוחות עצמה. בהמשך, עם שיפור במצבה, הועברה הפעוטה למחלקת ילדים, ולאחר מספר ימים שוחררה לביתה.

ד"ר מנחם מצא, סגן מנהל המחלקה לכירורגיית לב וחזה בסורוקה: "נדיר שחבלה קהה כזו קורעת את הלב. חור כמו שראינו אצל הילדה אנו רואים בדרך כלל כתוצאה מדקירות או מירי אך לא ממכה. עם זאת, באופן נדיר קיבלנו לפני כחצי שנה מקרה דומה של ילדה שגם אצלה נוצר קרע בלב עקב חבלה מנדנדה והיא שוחררה לביתה כעבור מספר ימים".