כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

מחקר על סוכרת הריונית ותחלואת עיניים - 16.5.17

סוכרת הריונית עלולה להוות סמן לתחלואת עיניים אימהית, במעקב ארוך טווח – כך על פי מחקר חדש שבוצע בסורוקה

בקיצור

1.

מחקר חדש מבית החולים סורוקה ואוניברסיטת בן-גוריון מצא שסוכרת הריונית עלולה להוות סמן לתחלואת עיניים אימהית, במעקב ארוך טווח של 10 - 25 שנים. המחקר פורסם החודש בעיתון המדעי הבין-לאומי Archives of gynecology and obstetrics.

2.

סוכרת הריונית היא אי סבילות לסוכר המופיעה ברוב המקרים במחצית השניה להריון. התופעה שכיחה יחסית, וסובלות ממנה 3 - 5 אחוז מהנשים במהלך ההריון.

3.

לרוב, עם סיום ההריון, הסוכרת נעלמת. לאחרונה נצברות עדויות שהמחלה מהווה סיכון לסוכרת שאיננה קשורה להריון בטווח של כעשור. המחקר בחן סיבוכים עיניים הכוללים מחלות כמו היפרדות רישתית, גלאוקומה ורטינופטיה.

צוות המחקר כלל את ד"ר עופר בהריר, ד"ר רועי קסוס, ד"ר אסנת ולפיש ופרופ' אייל שיינר מהחטיבה למיילדות וגינקולוגיה בסורוקה, ואת ד"ר ארז צומעי ממחלקת עיניים.

הצוות עקב אחרי כ-10,000 נשים עם סוכרת הריונית שילדו בשנים 1988 - 2014. קבוצת הביקורת מנתה כ-100,000 נשים שילדו באותן השנים, ללא סוכרת הריונית. המעקב נמשך עד לשנת 2014.

במהלך תקופת המעקב לנשים עם סוכרת הריונית היתה תחלואת עיניים גבוהה פי 2-3 לעומת נשים ללא סוכרת הריונית. שיעור האישפוזים על רקע מחלות עיניים היה 0.6% אצל נשים עם סוכרת הריונית לעומת 0.2% בקבוצת הביקורת ( פי 3 גבוה יותר בקרב יולדות עם סוכרת הריונית). הסיכון הגבוה לתחלואת עיניים נשמר מובהק וחזק גם לאחר ניטרול גורמים מערפלים כמו וולדנות השמנת יתר והפרעות יתר לחץ דם (סיכון של פי 2.0).

ד"ר ארז צומעי, סגן מנהל מחלקת עיניים בסורוקה: "תחלואות עיניים שנמצאו בקרב חולות עם סוכרת הריונית כללו גלאוקומה וריטנופטיה סוכרתית.  גלאוקומה מתאפיינת בלחץ תוך- עיני מוגבר, שעלול להוביל במשך הזמן לאובדן הראייה עקב נזק בלתי הפיך לעצב הראייה. למחלה יש טיפול (תרופתי או ניתוחי) במטרה להפחית את הלחץ התוך-עיני ולעצור את התקדמות המחלה. איתור וטיפול מוקדם יצילו את הראיה ולכן חשוב לזהות אוכלוסיה בסיכון. 

רטינופתיה סוכרתית היא  מחלת עיניים הפוגעת בחולי סוכרת ומאופיינת בפגיעה בכלי הדם ברשתית. אם מחלה זו לא מטופלת בזמן, התוצאה עלולה להתבטא בפגיעה קשה בראייה ואף בעיוורון. ניתן למנוע או לעכב את המחלה באמצעות איזון רמות הסוכר בדם ע"י טיפול תרופתי, תזונה נכונה והפחתה במשקל, איזון לחץ הדם, רמות השומנים בדם וכמובן הפסקת עישון. גם כאן חשוב לזהות אוכלוסיה בסיכון שתפיק ממניעה שניונית."

מוסיף ד"ר צומעי: "זהו מחקר ראשון מסוגו המצביע על קשר מעין זה ונדרשים מחקרים נוספים כדי לאשש קשר זה. המלצתינו לכל אישה הריונית עם סוכרת הריון להגיע למעקב אצל רופא עיניים כל טרימסטר. לאחר הלידה, אם הסוכרת לא חולפת, מעקב שנתי. אם הסוכרת חולפת לגמרי לאחר ההריון, מומלץ לבצע מעקב שגרתי תקופתי, היאה לכל אדם. ברור כי נמצאה פתולוגיה עינית, הטיפול והמעקב, בהתאם לפתולוגיה. קשר אפשרי לסכרת נוגע לפגיעה בכלי הדם הקטנים המספקים דם לאברוני העין השונים. תופעה המוכרת היטב בסכרת ומשפיעה על כל האיברים בגוף".

פרופ' אייל שיינר, מנהל מחלקת נשים ויולדות ב' בסורוקה: "תוצאות המחקר מחזקות את העובדה שסיבוכי הריון עלולים להשפיע גם בהמשך לאורך החיים הבוגרים. יש להתייחס להריון כמעין "מבחן מאמץ" ובהתאם יש להמליץ לנשים עם סוכרת הריונית מעקב ארוך טווח אחרי רמות סוכר בצום לצורך מניעה שניונית של עיניים".