כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

בשורה לתושבי הנגב:

בתאריך 1.3.15, נפתחה לראשונה מחלקת שיקום בסורוקה. שלמה ריינשטיין, תושב באר שבע בן 55, הוא המטופל הראשון במחלקה החדשה

הצוות יחד עם המטופל הראשון במחלקה

​ד"ר אהוד דודסון, מנהל המרכז הרפואי סורוקה:
לאחר שנים שבהן תושבי הנגב נאלצו לנסוע למרכז הארץ לקבלת טיפול שיקומי, מהיום יוענק הטיפול כאן בסורוקה - קרוב לבית".

 

בימים אלה נפתחהבסורוקה מחלקת שיקום חדשה, שבראשה עומד ד"ר יולי טרגר, יו"ר איגוד השיקום בהסתדרות הרפואית, ששימש בין השאר סגן מנהל בית לוינשטיין.  

ד"ר טרגר מגבש בימים אלה, יחד עם הנהלת בית החולים, את הצוות המקצועי של המחלקה - צוות רב מקצועי שכולל, צוות סיעודי ייעודי לשיקום, פיזיותרפיסטים, מרפאה בעיסוק, קלינאית תקשורת, פיסכולוג שיקומי ועובדת סוצאלית.

ד"ר אהוד דודסון, מנהל המרכז הרפואי סורוקה: "מדובר בבשורה אמיתית לתושבי הנגב. במרכז הרפואי סורוקה, בית חולים מוביל והיחיד באזור, פצועי טראומה ומטופלים שמקבלים את הטיפול הרפואי הראשוני במערך מציל החיים שלנו ובמחלקות האשפוז וזקוקים לשיקום, יוכלו מהיום לעבור את תהליך השיקום קרוב לבית ולמשפחה, על-פי כל העקרונות המקצועיים המובילים של שיקום רפואי".

לפני כשנה פורסם בתכנית "עובדה" שבערוץ 2, סיפורה של ד"ר ניצה היימן-נוימן, סגנית מנהל המרכז הרפואי סורוקה, מומחית בכירורגית ילדים.
גיל, בנה בן ה-17, התמוטט בעקבות דימום מוחי ואושפז בסורוקה. בהיעדר שיקום בנגב, הועבר לבית חולים תל-השומר, ונפטר לאחר כחמישה חודשים בשל סיבוך רפואי.
יחד עם בני משפחתה, בחרה ד"ר היימן-נוימן להוביל  מהלך להקמת מחלקת שיקום בדרום, שתשמש את תושבי הנגב שמוצאים עצמם מתמודדים עם מציאות לא פשוטה, בדומה לזו שעימה הם התמודדו.
בני משפחת מוסקוביץ', משפחה יהודית-אמריקאית ממיאמי שצפו בתכנית, תרמו חמישה מיליון דולר וכללית הקצתה סכום דומה להקמת המחלקה.  

ד"ר יולי טרגר: "מיום ליום אנחנו רואים יותר ויותר צורך במערכת שיקומית למטופלים עם צרכים מורכבים שנפגעו ממחלה או מטראומה. תהליך השיקום הוא תהליך ארוך ומורכב וברוב המקרים מדובר בשבועות ולפעמים גם בחודשים. בעבור המטופל, לנוכחות ולתמיכת המשפחה חשיבות רבה בתהליך".
ד"ר טרגר, שמכיר היטב את שגרת חייהם של בני המשפחות של המשתקמים מסביר: "בתהליך השיקום החולה נזקק לעיתים לתמיכה של בני משפחתו גם במהלך היום, והמשפחה נדרשת לעזוב את העבודה ולשנות את שגרת חייה. נתקלתי במשפחות רבות מהדרום שוויתרו על תהליך השיקום בשל העלויות הכספיות הגבוהות הכרוכות בנסיעות למרכז הארץ לבן משפחה שנמצא במחלקה שיקומית".

המטופל הראשון במחלקה הוא שלמה ריינשטיין, תושב באר שבע בן 55 שלקה בשבץ שנגרם מחסימת עורק מוחי, שגרם לחולשת צד ולהפרעות בדיבור. לאחר שטופל במחלקה הנוירולוגית ומצבו יוצב, הוא הועבר לשיקום במחלקה החדשה.

בשלב הראשון נפתחות 12 מיטות שיקום. בהמשך תיפתח מחלקה של כ-20 מיטות, עד לסיום הבינוי של בניין השיקום שיכלול 36 מיטות, ועל תכנונו אנו שוקדים בימים אלה.