כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

השתלת כליה בהצלבה - 14.2.17

לראשונה בסורוקה, בוצעה בשבוע שעבר השתלת כליות בהצלבה - אנואר מאזור הדרום וציפורן מאזור המרכז רצו לתרום כליה לאימהות שלהם אך לא היתה התאמה. לבסוף הושתלה הכליה של ציפורן באימו של אנואר, ואנואר תרם כליה לאימה של ציפורן.

צוות השתלות כליה בסורוקה  עם אנואר ואנשרח

פרופ' סולי מזרחי מנהל מחלקה כירורגית א' בסורוקה: "מדובר באירוע מרגש לתורמים, לנתרמים ולצוות הרפואי. השתלה מוצלבת היא יותר מורכבות טכנית כי יש לבצע פרוצדורה של הוצאת כליה בשני מטופלים בשני בתי חולים בו זמנית".

בגלל המחסור בתורמי כליות, נאלצים הרופאים למצוא פתרונות כדי להתאים בין תורם  כליה לבין אדם הזקוק  לה להצלת חייו. במצבים שבהם יש תורם המעוניין לתרום כליה  (תורם אלטרואיסט או תורם שהוא קרוב משפחה), אך אין התאמה לאדם שזקוק להשתלה, מבוצעת הצלבה בין זוגות תורמים.

בשבוע  שעבר בוצעה השתלה מוצלבת של שתי כליות - האחת בסורוקה והשנייה בבילינסון. אנשראח אבו עסא בת 53 מאזור הדרום, הסובלת בשנים האחרונות מאי ספיקת כליות סופנית שאילצה אותה לעבור טיפולי דיאליזה שלוש פעמים בשבוע, קיבלה את הכליה של ציפורן, ובבית החולים בילינסון הושתלה הכליה של בנה אנואר (28) בלבנה פרג' – אימה של ציפורן.

הצוותים הרפואיים מסורוקה ומבילינסון ניתחו בו זמנית את התורמים להוצאת הכליות, והן הועברו במהירות למנתחים שהמתינו בחדר הניתוח יחד עם מקבלי הכליה.

עינד אבו עסא - בעלה של אנשראח: "בני לא התלבט לרגע ורצה לתרום כליה לאימו. צריך ללמוד מהמעשה הזה. משפחתי ואני מודים לצוות המסור והמקצועי בסורוקה שליווה אותנו לאורך כל התהליך - משלב הבדיקות וההתאמה להשתלה ועד לניתוחים. ברור לנו שמדובר בתהליך מאד מורכב שכרוך בהכנות רבות הן של אנשי הצוות והן של המטופלים".

פרופ' סולי מזרחי, מנהל מחלקה כירורגית א' בסורוקה: "כמות התרומות של כליות מן החי הולכת וגדלה בשנים האחרונות, גם לאור עלייה במודעות הציבור לחשיבות של תרומות האיברים, וגם לאור הטכניקה הרפואית הלפרוסקופית שבה מבוצעת ההשתלה. לראשונה ביצענו בסורוקה השתלה מוצלבת ומדובר באירוע מרגש לתורמים, לנתרמים ולצוות הרפואי. השתלה מוצלבת היא יותר מורכבות טכנית  כי יש לבצע פרוצדורה של הוצאת כליה בשני מטופלים בשני בתי חולים בו זמנית. בשעות הצהרים קיבלנו את הכליה ותוך כשעתיים היא הושתלה בגופה של הנתרמת והחלה לעבוד. האישה במצב טוב מאוד ושוחררה לביתה".

בתהליך ההשתלה נטלו חלק צוותים רבים בסורוקה: ויקטוריה סימון מתאמת השתלות כליה בסורוקה, הכירורגים  המשתילים, נפרולוגים, אורולוגים, צוות המרדימים וההתאוששות, אחיות חדר ניתוח ומחלקה ועובדים סוציאלים.