כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

דיסק מרגיע לילדים

"בום אתה לא שווה כלום"; "נחמד בממ"ד"; "להתיידד עם הפחד" - אלה ועוד בדיסק ילדים במיוחד לימים מתוחים אלה

דיסק מרגיע לילדים

​"בשיר וברוגע" - דיסק של שירים והרפיות תוצרת מרכז מילשטיין לטיפול בטראומה בילדים ונוער בסורוקה

 

"קמתי בבוקר, שמעתי בום! אמרתי לו - בום, אתה לא שווה כלום, אני בממ"ד ואני בטוחה,
אז בום אתה יכול ללכת לדרכך..."
כך מתחיל הדיסק "בשיר וברוגע", תוצרת מרכז מילשטיין לטיפול בטראומה בילדים ונוער במרכז הרפואי סורוקה.

המרכז ע"ש ויויאן וסימור מילשטיין לטיפול בטראומה בילדים ונוער, הוקם בשנת 2006 מכספי תרומות של משפחת מילשטיין המתגוררת בארה"ב, דרך ה-UJA ניו יורק, במטרה לתת מענה ייחודי לילדים ולנוער בני 18-6 שנים, שעברו אירוע טראומתי שבעקבותיו חלה ירידה תפקודית או התעוררה מצוקה משמעותית.
המרכז הוא חלק ממערך השירותים הפסיכיאטריים לילדים ונוער בבית החולים סורוקה ופועלת בו יחידת מחקר בתחום הטראומה. 

בשנים האחרונות ובימים האחרונים בזמן מבצע צוק איתן, מתמודדים אזרחי הדרום עם מצבי חירום.
הניסיון הקליני והמחקרי מלמד כי בקרב ילדים ומבוגרים רבים כל סבב לחימה מביא עימו החמרה בחרדה ובפגיעה התפקודית.

מתוך העבודה הקלינית בשטח ומתוך מחקרים, ידוע כי ככל שהילדים צעירים יותר, הערוץ המילולי פחות דומיננטי אצלם ועיקר העבודה הטיפולית  צריך להיעשות בדרכים יצירתיות וחוויתיות.

רונית שגב-קוז'וקרו, עובדת סוציאלית ומטפלת בתנועה במרכז מילשטיין במרכז הרפואי סורוקה ומיוזמות הפרוייקט: "בהיותינו מטפלות במרפאה לטראומה, תושבות הדרום ואימהות לילדים, נוכחנו לדעת כי ילדים עם חרדות על רקע המצב הבטחוני זקוקים למשהו מארגן ומרגיע שיוכלו לקחת אותו ולהשתמש בו הן בזמן רגיעה והן בזמן אמת. מתוך הבנה זו והתחברות ליצירתיות ולחוויה הגופנית של הילדים נולדו שירים והרפיות אשר עזרו ליצור עוגן של בטחון ושליטה בקרב בני המשפחה הפרטית שלנו. עד מהרה, התחלנו להכניס גם לחדר הטיפול עבודה עם שירים והרפיות".
ד"ר שני אבין, פסיכולוגית שיקומית במרכז מילשטיין במרכז הרפואי סורוקה ומיוזמות הפרוייקט: "ראינו בשירים אלו גורם מארגן ומקל אשר יכול לעזור לילד ולמשפחתו בהתמודדות עם המצבים הללו.
כמו כן, עבדנו עם סוגי הרפיות שונים על מנת שיהוו כלי ליצירת איזון גופני-נפשי מחודש. הגוף הוא מרכיב חשוב בהתמודדות עם מצבי דחק ולעיתים קרובות מופיעים סימפטומים גופניים בתגובה ללחץ ודחק, בייחוד אצל ילדים, שכאמור מתבטאים בצורה לא מילולית. תחושות אלו יכולות להבהיל ולהפחיד מאד ולכן היכרות איתן והקניית שליטה על הגוף הם כלי עזר בהמודדות עם המצוקה העולה. הדיסק נוצר מתוך מקום פרטי ומקצועי כאחד".

ד"ר שוש ארבל, מנהלת היחידה לפיסכיאטריה לילדים ולנוער בסורוקה: "הדיסק מיועד ללוות עבודה טיפולית ולאפשר לילד להמשיך ולתרגל אותה או להיזכר בה בבית, עם הוריו ושאר בני משפחתו, ולהשתתפותם עם הילד בשירה, בתרגול, יש חשיבות רבה.
באמצעות הדיסק, נוצר מרחב משחקי בטוח שמסייע לילד להתמודד עם המצב ונותן תחושת ביטחון ומסוגלות".