כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

מחקר על הקשר שבין תאריך הלידה להשמנה וסוכרת בילדות - 31.7.17

חוקרים מהמרכז הרפואי סורוקה ומאוניברסיטת בן-גוריון מצאו כי להשמנת יתר וסוכרת בילדות יש קשר למועד הלידה

בקיצור

1.

לידה במועד נחשבת כלידה בשבועות 37 - 42 להריון. אחד מהחששות של הצוות הרפואי היא לידה מוקדמת לפני השבוע ה-37 בשל סיבוכי פגות שכוללים בין היתר תחלואה נשימתית ותחלואה רב מערכתית.

2.

במחקר שנערך במרכז הרפואי סורוקה ובאוניברסיטת בן גוריון ושפורסם בכתב העת המוביל American Journal of Obstetrics and Gynecology , נמצא כי לידה תקינה בשבועות 37 - 39 עלולה להביא בהמשך לתחלואה בדומה ללידה מוקדמת.

3.

ד"ר אוסנת ולפיש מנהלת יולדות ה' בסורוקה: "הזמן המיטבי ללידה הוא בשבועות 39 - 41, אז יש מינימום סיכון לתחלואה לטווח הקצר והארוך. כמובן שכשנוצרת אינדיקציה רפואית ללידה מוקדמת, כמו רעלת הריון או דימום, חייבים ללדת".

צוות החוקרים מבית החולים סורוקה ומאוניברסיטת בן-גוריון שכלל את: ד"ר דורית פז, פרופ׳ אייל שיינר וד"ר אסנת ולפיש מהחטיבה למיילדות וגינקולוגיה, בשיתוף פעולה עם ד"ר דניאלה לנדאו ממחלקת ילודים, וד"ר תמר ויינשטוק ורוסלן סרגיאנקו מהמחלקה לאפידמיולוגיה באוניברסיטת בן-גוריון, בדק את הקשר שבין שבוע הלידה בתוך הטווח של ה״מועד״, לבין אשפוזי ילדים עד גיל 18 עם אבחנות שונות מטבוליות ואנדוקריניות הכוללות, בין השאר, סוכרת נעורים, השמנת יתר ורמת שומנים גבוהה בדם ופגיעה בתפקוד של בלוטת התריס.

במחקר נמצא כי שיעור האשפוזים של הילדים, בתוך קבוצת המועד המוקדם, שהיה קשור לתחלואה אנדוקרינית ומטבולית היה גבוה בכעשרים אחוזים לעומת הילדים שנולדו אחרי שבוע 39. התופעה בלטה יותר אחרי גיל 5 שנים.

החוקרים הסיקו כי לידה במועד המוקדם בשבועות37 - 39, קשורה במידה רבה לסיבוכי פגות כמו סוכרת והשמנת יתר ועל כן יש להתייחס ללידה בשבועות אלו כאל גורם סיכון ולעקוב אחר הילדים הללו בתשומת לב מתאימה לצורך זיהוי מוקדם של סיבוכים אופייניים.

ד"ר אוסנת ולפיש מנהלת יולדות ה' ואחראית הריון בסיכון במחלקת נשים ב' בסורוקה מסבירה: "ידוע שפגות היא גורם סיכון לתחלואה הכוללת השמנת יתר וסוכרת בנעורים ובגיל המבוגר עקב חוסר בשלות של הציר ההורמונלי בעת הלידה שמובילה לעלייה בשיעור התחלואה הקשורה לאינסולין והורמונים אחרים.

 ואולם, עד כה לא היה ברור  אם גם לידה בתוך ה״מועד״, כלומר אחרי שבוע 37 היא גורם סיכון ולכן החלטנו לבדוק זאת. הזמן המיטבי ללידה הוא בשבוע 39 - 41 כי אז יש את מינימום הסיכון לתלואה בטווח הקצר והארוך.
כדאי להימנע מלהגיע לרופא לפני מועד הלידה ולהגיד לו שקשה לסחוב את ההריון ולבקש ממנו זריקות זירוז. כמובן שאם נוצרת אינדיקציה רפואית ללידה מוקדמת, כמו רעלת הריון או דימומים, אז חייבים ללדת".