כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

גילוי מוקדם של סרטן שד במגזר הבדווי

מידי שנה מאובחנים במגזר הבדווי עשרים מקרים חדשים של סרטן שד; גיל האבחון במגזר זה נמוך בעשר שנים מגיל האבחון במגזר הכללי

​יום עיון ראשון מסוגו בנושא גילוי סרטן השד במגזר הבדווי  התקיים בשבוע שעבר במרכז הרפואי בסורוקה והוצגה בו לראשונה ערכת פעילות לגילוי מוקדם בשפה הערבית, המותאמת תרבותית לשימוש מרפאות הקהילה ביישובים הבדווים

 

ביום העיון, שהתקיים בשיתוף עמותת "אג'יק - מכון הנגב", במטרה להעלות המודעות בקרב הצוותים המטפלים במגזר הבדווי בנושא גילוי מוקדם של סרטן השד, נכחו ד"ר אהוד דודסון - מנהל מרחב דרום והמרכז הרפואי סורוקה, מיכאל מישורי דרעי - מנהל כללית מחוז דרום, חיר אלבז - מנכ"ל משותף בעמותת "אג'יק - מכון הנגב", השייח' חמאד אבו דעאבס וצוותים רפואיים וסיעודיים מבית החולים וממרפאות הקהילה.
המשתתפים נחשפו למגוון הרצאות, שבהן הרצאתו של ד"ר מיכאל קורץ, מנהל המרכז לבריאות השד בסורוקה, בנושא גילוי מוקדם בסרטן השד והרצאתה של ד"ר רוית אגסי, רופאה במרכז לבריאות השד בסורוקה בנושא חידושים בכירורגיית שד. חני פיליפ, מנהלת הסיעוד של המרכז לבריאות השד ומארגנת יום העיון, הציגה ערכת פעילות לגילוי מוקדם של סרטן השד לשימוש מרפאות הקהילה, שחולקו בסוף היום.

הערכה הוכנה במשותף עם עמותת "אג'יק - מכון הנגב"  ונועדה להגביר את המודעות לגילוי המוקדם של המחלה במגזר הבדווי. הערכה היא כלי שממחיש למטופלות את חשיבות הבדיקות,  היא כתובה בשפה פשוטה וברורה ומלווה באיורים מותאמים תרבותית וכוללת  מידע נרחב בתחום. הערכה הופצה ותהיה נגישה בכל מרפאות הקהילה במרחב. בנוסף הוקמו קבוצות למידה בנושא בריאות הציבור לנשים בקהילה, תוך התייחסות נרחבת לנושא הגילוי המוקדם בסרטן השד.

"אג'יק - מכון הנגב" הוא ארגון פיתוח ערבי-יהודי ללא מטרות רווח ובסיסו בנגב. הארגון פועל לפיתוח אנושי בר-קיימא בקרב חברות העוברות תהליכי שינוי משמעותיים ומסייע בהצמחתן של קהילות שוויוניות ומשגשגות החיות בשלום. הארגון  מתמקד בתהליכי פיתוח קהילתי בקרב הבדווים תושבי הנגב, ופועל ליצירת שותפות אמת בין האוכלוסייה הערבית והיהודית ולקידום צדק חברתי וכלכלי בעבור כלל תושבי המדינה.

סרטן השד הוא הסרטן השכיח ביותר בקרב נשים בארץ ובעולם ומהווה כשליש מכלל מקרי הסרטן אצל נשים בישראל. שכיחות המחלה עולה מגיל 40 ועד לעשור השמיני לחייה של האישה. בשנים האחרונות חלה עלייה במספר הנשים הצעירות שאובחנו עם סרטן השד.
במרכז לבריאות השד בסורוקה מבוצעות יותר מ־15,000 בדיקות ממוגרפיה ואולטרה־סאוטנד  בשנה, ומידי שנה מתגלים יותר מ־300 מקרים חדשים של סרטן השד באזור הדרום.

ד"ר אהוד דודסון, מנהל מרחב דרום והמרכז הרפואי סורוקה בירך על היוזמה המשותפת של ראשי "אג'יק - מכון הנגב" והמרכז לבריאות השד בסורוקה ואמר: "מדובר בסוג הסרטן השכיח ביותר אצל נשים ומצד שני הסרטן עם הכי הרבה פוטנציאל לריפוי. הטיפול היעיל ביותר הוא בגילוי המוקדם. אם נעסוק יותר במניעה, נוכל להציל הרבה מאד נפשות. פעילות זו היא עוד אחת משיתופי הפעולה של המרחב עם הקהילה בכלל ועם החברה הבדווית בפרט". 

מיכאל מישורי דרעי, מנהל כללית מחוז דרום: "הקשר בין מרכז בריאות השד בסורוקה לבין מרפאות הקהילה בקהילה חשוב מאד, וראוי ביותר לקיים יום כזה שכל כולו הגברת המודעות לגילוי מוקדם של סרטן השד במגזר הבדווי. הנתונים מראים כי הממוצע של גיל האבחון הנשים הבדוויות נמוך בעשר שנים מגיל האבחון במגזר הכללי".

חיר אלבז, מנכ"ל שותף בעמותת אג'יק מכון הנגב: "אני מתרגש מאד לראות עוד פרויקט חשוב יוצא לדרך. אנו נחשפים להרבה נתונים ומחקרים שמצביעים על כך שהאוכלוסיה הבדווית בדרום מובילה בתחומים בעייתיים בבריאות. נתונים אלו מחייבים אותנו כארגון קהילתי מוביל לעסוק גם בתחום הבריאות. אני מודה על השותפות המדהימה עם בית החולים סורוקה ועם מחוז דרום של כללית".

ד"ר מיכאל קורץ, מנהל המרכז לבריאות השד בסורוקה: "תושבי הנגב יכולים להיות גאים ברמת רפואת השד במרכז הרפואי סורוקה. הטיפול הניתן במרכז השד הוא מולטי־דיסיפלינרי (רב תחומי) וכולל  טיפול רפואי אונקולוגי, טיפול כירורגי, ליווי ותמיכה רגשית של אנשי מקצוע שבהם אחיות ועובדות סוציאליות. אחוז הריפוי וההישרדות מסרטן השד עומד היום על  80%.  משמעות הדבר היא שאם משתמשים בכל הכלים שיש לנו החל מגילוי מוקדם, ועד טיפול אונקולוגי וכירורגי, ניתן לרפא 80% נשים עם סרטן השד".

השייח' חמאד אבו דעאבס, יו"ר התנועה האסלאמית: "עלינו, אנשי הדת מוטלת אחריות גדולה סביב המודעות לסוגיות הבריאותיות הנפוצות בחברה הבדואית, ולכן אני קורא לאנשי הדת להטיף במהלך דרישות התפילה לביצוע בדיקות גילוי למיניהן ולעודד את המטופלים להגיע באופן ייזום למרפאות ולדאוג לקבל את הטיפולים המונעים למיניהם". בנוסף, ענה השייח' לשאלות שעוררו עניין בקרב הצוותים המטפלים סביב אופן הגישה והגברת המודעות בקרב בני החברה הבדואית.