כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

הנשים במרכז המוח בסורוקה - 7.3.17

פרוייקט צילומים מיוחד לרגל יום האישה הבין-לאומי

ד"ר ענת חורב

בקיצור

1.

עוסקות יום-יום ושעה-שעה בהצלת חיים, מעניקות טיפול רפואי ואיכותי ומובילות במגוון תחומים:

2.

נוירולוגיה, נוירו-רדיולוגיה, צנתורי מוח, שיקום מח, פסיכיאטריה, ריפוי בעיסוק, פיזיותרפיה.

3.

צילמנו את חלקן בסביבת עבודתן וכל אחת מהן שיתפה אותנו במוטו שמנחה אותהבעבודת הצוות ועם מטופליה ובחזון שלה במרכז המוח בבית החולים.

המרכז הרפואי סורוקה זיהה את תחום רפואת המוח
כתחום מרכזי באסטרטגיית ההובלה שלו.
בשנים האחרונות הוא מגביר מאוד את פעילותו בתחום,
נכנס לתחומי פעילות חדשים ומגייס כוח אדם מקצועי במטרה
לעבות את יכולותיו בתחום ולהמשיך ולשפר את השירות הניתן למטופל -
כל אלה במסגרת מרכז המוח הפועל בבית החולים.

בעוד שמרבית שדות הרפואה עוסקים במערכות שונות של הגוף, רפואת המוח עוסקת במהותו של הקיום האנושי.

כלל מערכות הגוף תומכות את מוחו ואת רוחו של האדם ובאופן תאורטי ניתן להחליפן, אך מוח האדם הוא מהותו, ומחלות המערבות את המוח, פוגעות בעצם זהותו, באישיותו ובתודעתו של הסובל מהן.

בשל מורכבותו האדירה של המוח האנושי, התפתח מגוון של מקצועות רפואיים העוסקים בטיפול במחלות מוח שונות, בגישות ובטכניקות ומנקודות מבט שונות: נוירולוגיה, נוירוכירורגיה, שיקום, נוירורדיולוגיה ופסיכיאטריה.

התקדמות הידע בעשורים האחרונים, הביאה להבנה שלא ניתן למקד את הטיפול בחולים הסובלים ממחלות מוח במקצוע אחד, ועל מנת להעניק להם את הטיפול המיטבי, נדרש שילוב של כוחות מקצועיים ממגוון הדיסיפלינות הרלוונטיות.

צוותים מהדיסיפלינות הרלוונטיות השונות מלווים את המטופל במרפאות מרכז המוח ויוצרים רצף של אבחון וטיפול תחת קורת גג אחת. 

 לרגל יום האישה הבין-לאומי שחל בתאריך  8.3.17

אנו מציגים את הנשים של מרכז המוח בסורוקה בפרוייקט צילומים מיוחד

 ד"ר תהילה קייסמן אלבז, בת 37  מעומר, מתמחה במחלקה הנוירוכירוגית

דר הילה קייסמן   אלבז.jpg"העיסוק המרתק בתחום המוח שמספק מבחינה אישית, תוך חתירה להישגיות ודבקות במטרות שהצבת לעצמך- חשובים מאד בעיני. אין ספק שישנה חשיבות רבה ביותר לסביבה תומכת בהקשר של השגת המטרות שהצבת לעצמך. המסלול הרפואי-מחקרי בנוירוכירורגיה אותו אני מיישמת, מאפשר לי שילוב מדהים בין עבודה קלינית - בה הקשר הישיר עם המטופלים והיכולת לעזור להם נותנים לי סיפוק אישי רב - ובין עבודה מחקרית. המחקר מאפשר לתרום להבנה הבסיסית של תהליכים אשר יוכלו להשפיע
בעתיד על הטיפול בחולים רבים, בעיקר בתחום הנוירואונקולוגיה. פעילות המחלקה לנוירוכירורגיה מהווה נדבך משמעותי במרכז המח בסורוקה, באמצעות פרוצדורות כירורגיות מתקדמות בתחלואות מח שונות. השלמת ההתמחות בהצלחה והשאיפה לקדם את תכנית המחקר אותה לקחתי על עצמי, תוך שיתוף פעולה עם חוקרים נוספים בביה"ח ובאקדמיה עומדת לנגד עיני בכל רגע נתון".

ד"ר ענת חורב, בת 42 מעומר - מנהלת היחידה להתערבות פולשנית במוח, נוירולוגית מומחית בשבץ

דר ענת חורב,.jpg"מבחינתי אין מקצוע שהוא גברי או נשי. כישורים אישיים ומסירות הם אלו שקובעים את ההתאמה למקצוע. ייתכן מאד ונשים מוסיפות מימד אמהי או אישי יותר לתקשורת עם המטופל ומשפחתו. כמצנתרת מוח ונוירולוגית שבץ מוחי, אחד הטיפולים הכי משמעותיים ששפך או ר

חדש על התחום הוא כניסת הטיפול הצינתורי לשגרת הטיפול בחולי שבץ מוחי חד. אני שמחה להיות חלק מהמהפך הרפואי בתחום זה בעולם בכלל ובסורוקה בפרט, ושמחה שיש לנו כרופאים יכולת להציע טיפול לחולים שעד לפני זמן לא רב גזר דינם היה מוות או נכות קשה. המטופלים שלנו בהחלט יכולים להרגיש בטוח בטיפול הרפואי שאנו מעניקים להם."

ד"ר תמרה חוטורניק, בת 34 מבאר שבע - רופאה במחלקת השיקום

דר תמרה חוטורניק,.jpg"רפואה עבורי היא להעניק טיפול רפואי איכותי וחווית שירות מקצועית ואנושית על ידי מיטב הכלים ותוך שיתוף פעולה עם צוות רב תחומי. שיקום הוא תחום מערכתי ומאתגר במיוחד, סוג של רפואה מגוונת ומותאמת אישית לצרכיו של כל מטופל באופן אינדיבידואלי.

החלק המוביל בשאיפותיי הוא השגת פריצות דרך איבחוניות וטיפוליות בתחום השיקום ושילוב של מחקר מדעי עם ניסיון קליני עשיר אותו רכשתי במהלך התמחותי בסורוקה. אני גאה ונרגשת להיות חלק מתהליך הקמה של מערכת שיקום לרווחת תושבי הדרום. מחלקת השיקום בסורוקה היא מקצועית, איכותית עם צוות בעל ניסיון רב ומוביל בתחומו, תוך שילוב של ציוד וטכנולוגיות חדשניות בינלאומיות."

ד"ר איריס נוימן, בת 48 ממושב מישר - רופאה מומחית בנוירולוגית ילדים ובאפילפסיה בילדים, מנהלת את מכון EEG בילדים ובמבוגרים

דר איריס נוימן,.jpg"החזון שלי הוא לאפשר לילדי הנגב גישה לרפואה מתקדמת בתחום האפילפסיה באמצעות הניסיון שצברתי בהתמחות שבצעתי בטורונטו, אחד המרכזים הגדולים בצפון אמריקה בתחום של אפילפסיה וניתוחי אפילפסיה. על פי תפיסת עולמי, אני מטפלת בילד כמכלול תוך שימת דגש על הצרכים הפסיכוסוציאליים והתייחסות גם להורים של הילד ונותנת להם את התמיכה לה הם זקוקים, בנוסף כמובן לטיפול בפירכוסים עצמם. החזון שעומד לנגד עיני: הקמת מרכז אפילפסיה לילדים ולמבוגרים תוך מתן שירות כוללני החל משלב האבחון והבירור (כולל בדיקות EEG מתקדמות והדמיה), מעקב אחר הצלחת הטיפול התרופתי, בירור וטיפול מתקדמים לחולים שלא הגיבו לטיפול תרופתי כולל ניתוחי אפילפסיה, שימוש באביזרים מושתלים כדוגמת הקוצבים ודיאטה קטוגנית. בנוסף לליווי רגשי למטופל ובני משפחתו."

ד"ר יאנה מנצ'יק, בת 31 - מתמחה בנוירולוגיה

דר יאנה מנצ'יק.jpg"החזון שלנו למרכז מח בסורוקה עם מערך מרפאות נרחב שנותן מענה לאוכלוסיית הנגב קורם עור וגידים. אני מתמחה במחלקה הנוירולוגית כשלוש שנים, בחרתי בהתמחות בתחום זה בגלל העניין הרב והחשיפה למגוון מחלות ומטופלים. כיום עומדות לרשותנו אפשרויות חדשות לטיפולים שונים שמשנים את חייהם של המטופלים. אני שואפת תמיד לשים את עצמי בנעלי המטופל ולהיות רגישה לצרכיו, כולל
צרכים שאינם רפואיים."

גל בונה, בת 36 מבאר שבע - מנהלת הסיעוד במרפאות מרכז המוח

גל בונה.jpg"אני מאמינה בטיפול הוליסטי הרואה את המטופל כמכלול של גוף ונפש.
מבחינתי המטופל תמיד נמצא במרכז וחשוב מאוד להתייחס לסביבתו הקרובה ולהעניק תמיכה וסיוע גם למטפלים העיקריים שמהווים נדבך חשוב בטיפול בו ושותפים מלאים להצלחת הטיפול. אחד היעדים שסימנתי לעצמי–היה להקים קבוצות תמיכה למטופלים - יעד שכבשנו כבר לפני מספר חודשים ואני ממשיכה לקדם את הנושא, גם בקבוצות תמיכה לבני המשפחה או למטפלים העיקריים. אני מאמינה שטיפול טוב מתחיל בגישה נכונה של הקשבה, הכלה, פתיחות, אמפתיה והנעת המטופל לביצוע פעולות )בהתאם ליכולותיו( המקדמות את בריאותו ומשפרות את אורח החיים ואיכות החיים שלו.
בטיפול בחולים הנוירולוגים אני נתקלת בנכויות בדרגות משתנות בתחומים שונים. חשוב לזהות את שלבי המחלה ולטפל בכל מטופל בהתאם לשלב בו הוא נמצא ולצרכיו המשתנים."

אתי רוטשילד, בת 42 מקיבוץ עין צורים - מנהלת שירות ריפוי בעיסוק, מרפאה בעיסוק במחלקה לנוירולוגיה

אתי רוטשילד,.jpg"שותפות מלאה בצוות הרב מקצועי במרכז המוח, מתוך ראיה שמעורבות תחום הריפוי בעיסוק בפן התפקודי והקוגניטיבי, מהשלב האקוטי ועד המשך החזרה לקהילה, מביא למיצוי מלא של הטיפול הרפואי והשיקומי המתקדם לו זכה המטופל.

הטיפול בריפוי בעיסוק מגדיר יעדים תפקודיים משמעותיים למטופל, ובכך נותן כלים ומעלה מוטיבציה בתהליך ההחלמה והחזרה לתפקוד"


 

ד"ר שוש ארבל, בת 61 מעומר - מנהלת היחידה לפסיכיאטריה לילד ולמתבגר

דר שוש ארבל.jpg"המוטו שלי הוא לתת מענה מיטבי לילדים ומשפחותיהם בהיבט הרחב של תחומי החיים. לראות ולהבין את השילוב בין גוף לנפש, של המשולש - מוח, רגש והתנהגות וסביבה. לדעת שישנה השפעה רב כיוונית בין קודקודי המשולש ושהתערבות טיפולית נכונה לוקחת בחשבון את כל רצף הקשרים בין קודקודים אלו."

יעל ארבל, בת 45 מקיבוץ משמר הנגב – אחות אחראית חדר צנתורי מוח

יעל ארבל.jpg"אני שואפת למתן טיפול מקצועי מוקפד ואיכותי עם הרבה אכפתיות.
אני גאה להיות חלק משירות ייחודי וחדשני מתקדם ביותר של צנתורי מוח עבור כל ושבי אזור הדרום.
אנחנו צוות קטן, מנוסה, איכותי ומסור שנותן את הלב והנשמה 24 / 7".

נורית וינקלר, בת 44 מלהבים – פיזיוטרפיסתית במחלקת השיקום

נורית וינקלר,.jpg"עובדת עם משוקמים מתחומים שונים ובניהם משוקמי מוח אחרי פגיעות נוירולוגיות, כמו אירוע מוחי ופגיעות של מערכת העצבים או תאונות דרכים. מטרת תהליך השיקום של המוח היא להשיג עצמאות של המטופל בתחומי הבית, יכולות ונגישות בבית על מנת שיוכל לחזור לשגרת חיוו הקודמת ולתפקד בצורה מיטבית. באופן אישי שאיפתי היא להיות חלק מצוות ההקמה של שיקום יום מולטידיסיפלינרי למען תושבי הנגב."

 

 

הילה ישי, בת 41 מירוחם - עובדת סוציאלית במחלקת השיקום 

הילה ישי,.jpg"המטופלים בשיקום ובני המשפחה נמצאים בתהליך משברי ומאתגר, הדורש משאבים פיזיים ורגשיים רבים. מטרת ההתערבות הפסיכוסוציאלית הינה לכוון, לתמוך ולאפשר שיח טיפולי הנוגע בכאב ומגלה יחד עם המטופל והמשפחה את הכוחות הקיימים בהם. אני חשה גאה

להיות חלק מצוות רב מקצועי של מרכז המוח הבונה יחד תכניתשיקומית למטופל עם דגש על הצרכים הקוגניטיביים, התנהגותיים, תפקודיים ורגשיים. זוהי זכות אישית ומקצועית עבורי להיות חלק מהצוות שמפתח את מחלקת השיקום הראשונה בנגב."

תמונות: אדווה שלהבת ברזילי