כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

צנתור מוח מציל חיים - 18.4.16

צנתור מוח מציל חיים, בוצע בסורוקה לצעירה בת 23 שסבלה מחסימה קשה של ורידי המוח

צנתור מוח

​ד"ר ענת חורב, מנהלת יחידת שבץ וצנתורי מוח בסורוקה: "אלמלא בוצע צנתור המוח והוצאו קרישי הדם מהוורידים, הצעירה לא היתה שורדת"

נטרו אסמארה בת 23,  עלתה מאתיופיה לפני כשלוש שנים. בעקבות כאבי ראש חריפים שמהם סבלה, הגיעה לפני כשבוע לבדיקה בבית חולים אחר באיזור. בדיקת הדמיה העלתה שהיא סובלת מחסימה משמעותית של ורידי המוח. למרות  שקבלה טיפול תרופתי המקובל במצב זה, מצבה החמיר והיא הועברה לסורוקה עם ירידה במצב ההכרה. 

ד"ר ענת חורב, מנהלת יחידת שבץ וצנתורי מוח במרכז הרפואי סורוקה: "נטרו הגיעה אלינו כמעט בקומה, עם חסימה כמעט מלאה של מערכת הוורידים במוח. זהו מצב קיצוני ונדיר שבו דם נכנס למוח באופן תקין אך לא מתנקז ממנו וכתוצאה מכך נגרמת עליה בלחץ התוך גלגלתי, נוצרת בצקת קשה  ויש חשש גבוה לדימומים מהמוח.

ד"ר חורב צנתרה את החולה במשך כארבע שעות ובמהלך הפרוצדורה נשאבה מהוורידים במוח כמות גדולה של קרישי דם ומערכת הוורידים שהיתה פקוקה  נפתחה בהצלחה.

כבר למחרת הצנתור, חזרה נטרו להכרה ואחרי שלושה ימים דברה ואכלה.  נטרו מאושפזת כעת במחלקת השיקום בסורוקה שם היא מתאוששת והצוות הרב תחומי של המחלקה בונה לה תכנית שיקום בהתאם למצבה.

אסמארה וד"ר חורב התרגשו להיפגש השבוע במחלקת השיקום. "אם לא הייתי מגיעה לסורוקה לא הייתי נשארת בחיים. הרופאים הצילו אותי. המצב שלי משתפר. תודה רבה לצוות בית החולים" - אמרה נטרו במיטתה במחלקת השיקום בסורוקה.

לפני כשנה וחצי הוקמה במסגרת מרכז המוח בסורוקה, יחידת שבץ וצנתורי מוח, בניהולה של ד"ר ענת חורב. אחד מתחומי  הייחוד של היחידה הוא טיפול במחלות הקשורות בוורידי המוח.