כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

פרופ' אוהד בירק קיבל את פרס בלומברג (לשעבר אלקלס) למדען מצטיין בתחום הרפואה לשנת 2014

קק"ל העניקה היום את פרס בלומברג למדען מצטיין בתחום הרפואה לשנת 2014, לפרופ' אוהד בירק, מנהל המכון לגנטיקה בסורוקה והמעבדה ע"ש מוריס קאהן באוניברסיטת בן-גוריון

​פרופ' בירק וצוותו פענחו את הבסיס המולקולרי לכ-30 מחלות קשות בבני אדם, ובכללן כמה מהמחלות התורשתיות השכיחות ביותר באוכלוסיה הבדואית וביהדות ספרד

 פרופ' אוהד בירק קיבל את פרס בלומברג (לשעבר אלקלס) למדען מצטיין בתחום הרפואה לשנת 2014.jpg

פרס בלומברג (לשעבר אלקלס) למדען מצטיין בתחום הרפואה לשנת 2014 הוענק היום לפרופ' אוהד בירק, מנהל המכון לגנטיקה של האדם במרכז הרפואי סורוקה והמעבדה ע"ש מוריס קאהן במכון הלאומי לביוטכנולגיה בנגב באוניברסיטת בן-גוריון. 

פרופ' בירק וציוותו פענחו את הבסיס המולקולרי לכ-30 מחלות קשות בבני אדם, ובכללן כמה מהמחלות התורשתיות השכיחות ביותר באוכלוסיה הבדואית וביהדות ספרד. פרופ' בירק גם עוסק ביישום המימצאים בבדיקות סקר שגרתיות למניעת המחלות שנתגלו במעבדתו, מאמץ שבא לידי ביטוי בירידה של כ-30% בתמותת תינוקות במיגזר הבדואי בשנים האחרונות. חלק מהמחלות שנתגלו הן מהשכיחות בעולם הערבי עם השלכות ניכרות לאוכלוסיות גדולות בארצות ערב. לפעילותו המחקרית של פרופ' בירק השלכות ניכרות גם באוכלוסיה היהודית: המחלות  PCCA   ו-PCCA2 שפוענחו במעבדתו של פרופ' בירק הינן שתי המחלות התורשתיות הקשות השכיחות ביותר ביהדות ספרד, ובדיקות סקר לכלל אוכלוסיית יוצאי עירק ומרוקו הוכנסו בשנים האחרונות כבדיקות חינם בשיגרה, בדומה לטיי זקס באשכנזים.

פרופ' בירק הינו בוגר לימודי רפואה באוניברסיטת תל אביב, התמחות ברפואת ילדים במרכז הרפואי ע"ש שיבא, PhD במכון וויצמן למדע, ופוסט דוקטוראט והתמחות על בגנטיקה קלינית ב-NIH בארה"ב. עומד בראש המכון הגנטי בסורוקה והמעבדה ע"ש מוריס קאהן במכון הלאומי לביוטכנולוגיה בנגב באוניברסיטת בן גוריון מ-2001.

זו השנה ה-26 בה קק"ל ומשפחות אלקלס ובלומברג מעניקים את הפרס למדענים ישראלים מצטיינים, התורמים להתקדמות בחקר במדע הרפואה. השנה הפרס הוענק לפרופ' בירק על הישגיו המיוחדים באיפיון ופענוח מחלות תורשתיות.
הקרן הוקמה מתרומת משפחת אוטו ז"ל ואליס בלומברג, לזכר ד"ר אוטו בלומברג בשאיפה לקדם את הרפואה בישראל.  בשנים עברו מומן הפרס מתרומת  ד''ר לודוויג אלקלס ז''ל , שהיה מגדולי התורמים של קק"ל.  קק''ל, המנהלת את הקרן, משמשת כנאמן למורישים שמפקידים בידיה את צוואתם ומבקשים כי תקים קרנות להענקת פרסים בתחומים שונים.

ד"ר אהוד דודסון, מנהל המרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה: "המכון לגנטיקה בסורוקה נבחר כמרכז מצויינות של כללית ומהווה חלק מרכזי באסטרטגית המובילות של סורוקה, ועל כן אני מאד גאה שפרופ' בירק מקבל פרס חשוב זה. המכון עוסק באבחון ובמניעה של מחלות תורשתיות בילדים ובמבוגרים, ומתקיימות בו בדיקות סקר גנטיות, בדיקות מולקולריות מתקדמות ובדיקת כרומוזומים לאבחון מחלות המטו-אונקולוגיות. בשלוש השנים האחרונות זכה צוות המכון במענקי מחקר תחרותיים רבים ופרסם מעל ל – 50 מאמרים במיטב העיתונים המקצועיים בעולם הגנטיקה. פרופ' בירק הוא שילוב של חוקר מצטיין שמחוייב גם לשדה הקליני".