כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

בית חולים לדובים

בסורוקה מטפלים גם בדובים

בית חולים לדובים

​"בית חולים לדובים" בסורוקה - פרוייקט להפגת חששות של ילדים מפני הטיפול הרפואי בבית חולים

 

פרוייקט "בית חולים לדובים"  במרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה, מתקיים זו השנה ה-16 בהשתתפות של כ־300 ילדי גנים בבאר־שבע.

הפרוייקט המיוחד הוא פרי שיתוף פעולה של בית החולים סורוקה עם אגודת הסטודנטים למקצועות הרפואה בנגב (אסר"ן).
ילדי גנים מהאזור, מוזמנים לבוא לסורוקה יחד עם הדובים האהובים שלהם ולהציג לסטודנטים  את ה"מחלה" שממנה סובלים הדובים.

מקור הפרוייקט בסקנדינביה והוא מופעל כיום בבתי הספר לרפואה רביםברחבי העולם, בעידוד הארגון הבין־לאומי לסטודנטים לרפואה.
הסטודנטים לרפואה באוניברסיטת בן־גוריון, היו הראשונים שקיימו את הפרויקט בארץ לפני 16 שנה.
בית החולים סורוקה אימץ את היוזמה והתוצאה היא מיזם איכותי ואנושי,  שמטרתו להפיג חששות של ילדים מפני טיפול רפואי בבית החולים.
סטודנטים מבית הספר לרפואה  וסטודנטים לסיעוד, לפיזיותרפיה ולרפואת חירום מבית הספר למקצועות הבריאות, מגיעים אל גני הילדים כדי להסביר לילדים על הביקור בבית החולים ומזמינים אותם  להגיע עם הדובי "החולה" החביב עליהם.

ביום הביקור בבית החולים, מקבלים הסטודנטים את פני הילדים בחלוק לבן וסטטוסקופ. הסטודנטים בודקים את הדובים החולים, מדברים עם הילדים על חשש הדובי מהבדיקה ומהצוות הרפואי, מאפשרים להם לקחת חלק פעיל בבדיקה וחושפים אותם למגוון של בדיקות ופעולות שעוברים מטופלים בבית החולים, כגון: צילומי רנטגן, חבישות, קבלת תרופות בבית המרקחת ובדיקות דם. 

הילדים גם מבקרים באמבולנס והסטודנטים מסבירים להם גם על היגיינה כללית ודנטלית ועל תזונה נכונה. בנוסף, מקבלים הילדים הסבר בנושא בטיחות בדרכים מנציגת ארגון בטרם בסורוקה.

מחקר שנערך בעבר בסורוקה העלה כי פרוייקט "בית חולים לדובים" סייע בהפחתה של כ־33 אחוזים ברמת החרדה מאשפוז בקרב הילדים שהשתתפו.
הפרוייקט מאפשר לילדים לבקר בבית החולים - לראשונה בחייהם, מבלי לחשוש מסכנה או מכאב. החשיפה המוקדמת לבית החולים, בסביבה תומכת ונעימה, מאפשרת לילדים התמודדות טובה יותר עם החששות שלהם ומקטינה את רמת החרדה מהאשפוז ומהצוות הרפואי.