כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

פרוייקט "בית חולים לדובים" - 21.6.16

מטרת הפרוייקט היא להפיג חששות של ילדים מפני טיפול רפואי בבית החולים

בית חולים לדובים

​פרויקט "בית חולים לדובים", שמטרתו להפיג חששות ילדים מפני הטיפול הרפואי בבית החולים, מתקיים  במרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה משנת 2000 ומידי שנה משתתפים בו כ־300 ילדי גנים בבאר-שבע

בית חולים לדובים.jpg

מקור הפרוייקט בסקנדינביה והוא מופעל כיום בבתי הספר לרפואה רבים ברחבי העולם, בעידוד הארגון הבין־לאומי לסטודנטים לרפואה.

הפרוייקט המיוחד הוא פרי שיתוף פעולה של בית החולים סורוקה עם אגודת הסטודנטים למקצועות הרפואה בנגב (אסר"ן). בישראל, הסטודנטים לרפואה באוניברסיטת בן־גוריון, היו הראשונים שקיימו את הפרויקט בארץ לפני כ-17 שנה.
בית החולים סורוקה אימץ את היוזמה והתוצאה היא מיזם איכותי ואנושי,  שמטרתו להפיג חששות של ילדים מפני טיפול רפואי בבית החולים.
סטודנטים מבית הספר לרפואה  וסטודנטים לסיעוד, לפיזיותרפיה ולרפואת חירום מבית הספר למקצועות הבריאות, מגיעים אל גני הילדים כדי להסביר לילדים על הביקור בבית החולים ומזמינים אותם  לבוא לסורוקה יחד עם הדובים האהובים שלהם ולהציג לסטודנטים  את ה"מחלה" שממנה סובלים הדובים.

ביום הביקור בבית החולים, מקבלים הסטודנטים את פני הילדים בחלוק לבן וסטטוסקופ. הסטודנטים בודקים את הדובים החולים, מדברים עם הילדים על חשש הדובי מהבדיקה ומהצוות הרפואי, מאפשרים להם לקחת חלק פעיל בבדיקה וחושפים אותם למגוון של בדיקות ופעולות שעוברים מטופלים בבית החולים, כגון: צילומי רנטגן, חבישות, קבלת תרופות בבית המרקחת ובדיקות דם. 

הילדים גם מבקרים באמבולנס והסטודנטים מסבירים להם גם על היגיינה כללית ודנטלית.

מחקר שנערך בסורוקה העלה כי הפרוייקט סייע בהפחתה של כ־33 אחוזים ברמת החרדה מאשפוז בקרב הילדים שהשתתפו.
הפרוייקט מאפשר לילדים לבקר בבית החולים - לראשונה בחייהם, מבלי לחשוש מסכנה או מכאב. החשיפה המוקדמת לבית החולים, בסביבה תומכת ונעימה, מאפשרת לילדים התמודדות טובה יותר עם החששות להם ומקטינה את רמת החרדה מהאשפוז ומהצוות הרפואי.