כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

פרסי הצטיינות מטעם הר"י

עבודות מדעי יסוד של שלושה מתמחים מסורוקה, זכו בפרסי הצטיינות לשנת 2012 מטעם הר"י - המועצה המדעית של ההסתדרות הרפואית

  • ד"ר עקיבא לייבוביץ – זכה במקום הראשון בקטגוריית הרדמה וטיפול־נמרץ על עבודתו בנושא שיפור הטיפול בחולים עם חבלות ראש

  • ד"ר מאיר צור – זכה במקום הראשון בקטגוריית פסיכיאטריה על עבודתו בנושא בדיקת הקשר בין שימוש בחשיש לתסמונת פוסט־טראומטית

  • ד"ר עדי וינטראוב – זכה במקום השני בקטגוריית מיילדות וגינקולוגיה על עבודתו בנושא בדיקת מנגנוני הטיפול ברעלת הריון

ד"ר מיקי שרף, מנהל המרכז הרפואי סורוקה: "אני מברך את החוקרים שלנו, שכולם בוגרי בית הספר לרפואה באוניברסיטת בן גוריון, על הצלחתם ושמח בכך שהמרכז הרפואי סורוקה מוביל בין בתי החולים בארץ במספר העבודות המצטיינות השנה. אנו שמים דגש רב על קידום המחקר בקרב הצוותים בבית החולים בתחומים שונים בשיתוף פעולה הדוק עם אוניברסיטת בן־גוריון".

ד"ר עקיבא לייבוביץ, רופא מרדים בהתמחות־על בטיפול־נמרץ כללי בחטיבה להרדמה וטיפול־נמרץ.
עבודת מדעי היסוד שזיכתה אותו בפרס, נעשתה בהנחייתם של ד"ר אלכסנדר זלוטניק וד"ר יבגני ברוטפיין.
העבודה עוסקת בחקירת הגישה הטיפולית המייטבית לפגיעות טראומה משולבות של חבלת ראש ואיבוד דם מסיבי. לגישות טיפוליות שונות השפעה משמעותית על שרידות ותפקוד נוירולוגי לאורך זמן. הבנת התהליכים הפיזיולוגיים המתרחשים בפגיעה משולבת ומציאת גישה טיפולית אופטימלית, עשויות להוביל בסופו של דבר להצלת חייהם ותפקודם של נפגעים אלה.

ד"ר צור מאיר, רופא בכיר במחלקה לפסיכיאטריה. משמש גם כפסיכיאטר של המרכז לטיפול בנפגעות תקיפה מינית, יועץ למחלקות בבית החולים, עוסק בפסיכותרפיה, בהדרכת מתמחים ואחראי להוראת סטודנטים במחלקה.
עבודת מדעי היסוד שזיכתה אותו בפרס נעשתה בהנחייתה של פרופ' חגית כהן מהפקולטה למדעי הבריאות ומהחוג למדעי החיים באוניברסיטת בן גוריון.
הפרעה פוסט-טראומטית שעשויה להתפתח אחרי חשיפה לטראומה טומנת בחובה פגיעה קשה הן מבחינת הסימפטומים והן מבחינת התפקוד. בגלל עוצמת הפגיעה קיימת חשיבות יתירה בניסיון למצוא טיפולים או התערבויות מוקדמות לאחר החשיפה לטראומה שיכולים למנוע או להפחית משמעותית את הסיכון להתפתחות התסמונת הקשה בהמשך. בעבודה זו בדקו החוקרים על מודל להפרעה פוסט-טראומטית בחיות, האם טיפול מוקדם בקנאביס (THC) לאחר החשיפה, תורם למניעת התפתחות התסמינים בהמשך. ממצאי המחקר הציגו חוסר השפעה, כלומר חשיפה לקנאביס לא מפחיתה אך גם לא מעלה את הסיכון להתפתחות PTSD בהמשך. בהרחבת המחקר היו רמזים לכך שהקנאביס אינו יעיל כטיפול מניעתי להתפתחות התסמונת, אך במידה וזו כבר התפתחה, הקנאביס עשוי להיות טיפול יעיל לסימפטומים.

ד"ר עדי ווינטראוב, רופא מומחה בחטיבה למיילדות וגינקולוגיה. פרסם מאמרים רבים בעיתונות המדעית, רובם בתחום רפואת האם והעובר. בשנת 2010 זכה בפרס סדובסקי לעבודת מחקר מצטיינת ובשנת 2012 זכה בפרס על מצויינות במחקר מטעם ועדת התמחות של המרכז הרפואי אוניברסיטאי סורוקה. בשנים 2010-2009, כיהן כמתמחה ראשי בחטיבה למיילדות וגינקולוגיה.
עבודת מדעי היסוד שזיכתה אותו בפרס, בדקה את התפקיד של מגנזיום סולפט בביטוי של  VEGF (גדילה של כלי דם חדשים) שלייתי בפרה־אקלמפסיה (קדם רעלת הריון). העבודה נעשתה בהנחייתם של פרופ' גרשון הולצברג, מנהל מחלקת יולדות ג' והמעבדה לחקר השלייה ופרופ' מחמוד חליחל  מהמחלקה למיקרוביולוגיה ואימונולוגיה ע"ש שרגא סגל, הפקולטה למדעי הבריאות, אוניברסיטת בן-גוריון.
בעבודה בדקו החוקרים הפרשה של גורמים שבונים כלי דם מהשליה בתגובה לטיפול במגנזיום, שהוא הטיפול המקובל ברעלת הריון. הממצא העיקרי הציע מנגנון נוסף המסביר את האפקט הטיפולי שיש למגנזיום בקדם רעלת הריון.