כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

ערב ההתרמה לשנת 2016 - 15.5.16

ערב ההתרמה של עמותת ידידי סורוקה, יוקדש השנה לבנייה של מרכז השיקום בנגב במרכז הרפואי סורוקה

צוות המחלקה ואישה מטופלת

ערב ההתרמה יתקיים ביום א',  22 במאי 2016, באולמי "סופיה" בבאר-שבע, בהנחיית בן שני, כתב "עובדה" ובהשתתפות  הזמר שלומי שבת במופע "מקרוב". יום שידורים מיוחד יתקיים ברדיו דרום לאורך כל היום לטובת ההתרמה

 

עמותת ידידי סורוקה, בניהולה של גב' אורנה מיארא, פועלת בהתנדבות לגיוס כספים לרכישת מכשור וציוד רפואי חיוני, לשיפור ולקידום הטיפול הרפואי. השנה יוקדשו התרומות שיגויסו בערב ההתרמה השנתי של העמותה לבניית מרכז השיקום בנגב במרכז הרפואי סורוקה.
יום שידורים מיוחד יתקיים ברדיו דרום לטובת התרמה למרכז השיקום בנגב. במהלך יום השידורים יתארחו ב-"רדיו דרום" אנשי מפתח מבית החולים, ויעלו לשידור אישי ציבור, תורמים ומטופלים שטופלו במחלקת השיקום בסורוקה.
בערב בהנחייתו של  בן שני, תיערך קבלת פנים חגיגית שתכלול כיבוד עשיר והתרמה בנוכחות הנהלת בית החולים, עובדי המחלקה לשיקום, תושבי האזור, ראשי רשויות מקומיות ומכובדים רבים. במרכז הערב, יופיע הזמר שלומי שבת במופע חדש "מקרוב".

ד"ר יולי טרגר, מנהל מחלקת שיקום בסורוקה ויו"ר האיגוד הישראלי לשיקום: "מאז פתיחת המחלקה בסורוקה לפני כשנה טופלו בה בהצלחה מאות מטופלים שעברו שיקום קרוב לבית ולמשפחה".


לפני כשנתיים שודרה בתכנית "עובדה" שבערוץ 2, כתבתו של בן שני על סיפורה של ד"ר ניצה היימן-נוימן, סגנית מנהל המרכז הרפואי סורוקה, מומחית בכירורגית ילדים.
גיל, בנה בן ה-17, התמוטט בעקבות דימום מוחי ואושפז בסורוקה. בהיעדר שיקום בנגב, הועבר לבית חולים תל-השומר, ונפטר לאחר כחמישה חודשים בשל סיבוך רפואי.
יחד עם בני משפחתה, בחרה ד"ר היימן-נוימן להוביל  מהלך להקמת מחלקת שיקום בדרום, שתשמש את תושבי הנגב שמוצאים עצמם מתמודדים עם מציאות לא פשוטה, בדומה לזו שעימה הם התמודדו.
בני משפחת מוסקוביץ', משפחה יהודית-אמריקאית ממיאמי שצפו בתכנית, תרמו חמישה מיליון דולר וכללית הקצתה סכום דומה להקמת המחלקה.
באמצעות תרומה זו, נפתחה לראשונה לפני כשנה מחלקת שיקום חדשה בסורוקה, בראשותו של ד"ר יולי טרגר, יו"ר איגוד השיקום בהסתדרות הרפואית-  היא מחלקת שיקום ראשונה בנגב. 
בשלב הראשון נפתחו 12 מיטות שיקום, וחצי שנה לאחר מכן, נפתחה מחלקה חדשה עם 20 מיטות.
בסיום הבינוי, יחנך בניין שיקום שיכלול 36 מיטות.

המחלקה כוללת צוות רב מקצועי: צוות סיעודי ייעודי לשיקום, פיזיותרפיסטים, מרפאים בעיסוק, קלינאי תקשורת, עובדות סוציאליות ופסיכולוג שיקומי. במחלקה ציוד חדיש ומתקדם שעומד לרשות המטפלים והמטופלים, בהם: מכשיר אנטי-גרוויטי, ‬הליכון שמאפשר 'להציף' את האדם שנמצא עליו בצורה מדורגת ומבוקרת ומאפשר נשיאת משקל חלקית בלבד, מכשיר מדיטאץ'- מערכת לתיאום יד ורגל  ומערכת מציאות מדומה.

מאות מטופלים טופלו בהצלחה במחלקה בשנה האחרונה, בכל התחומים השכיחים ברפואת שיקום: אורטופדיה, מטופלים לאחר קטיעות גפיים, פגיעות ראש, אירועים מוחיים, חוט השדרה, חולים אונקולוגיים, חולים הסובלים ממחלות קשות ולאחר ניתוחי לב, ניתוחי ריאות, ניתוחי מעיים מטופלת במחלקהועוד.

ד"ר אהוד דודסון, מנהל המרכז הרפואי סורוקה: "מאז פתיחת המחלקה טופלו בה בהצלחה מאות מטופלים שעברו שיקום  קרוב לבית ולמשפחה, על-פי כל העקרונות המקצועיים המובילים של שיקום רפואי.
עם זאת כבית חולים מוביל ויחיד באזור המטפל באוכלוסייה של למעלה ממליון תושבים בהם פצועי טראומה ומטופלים שמקבלים את הטיפול הרפואי הראשוני במערך מציל החיים שלנו ובמחלקות האשפוז,
אנו משקיעים מאמצים לקדם את בינוי המחלקה עם 36 מיטות בבניין השיקום החדש. שאיפתנו היא לפתוח גם שיקום לילדים ולבני נוער ובריכה הידרותרפית.
תפיסת העולם שלנו היא להעניק את כל השירותים לתושבי האזור קרוב לבית ברמה המקצועית הגבוהה ביותר, על ידי צוות מוביל שעובד עם נשמה, במטרה להחזיר כל מטופל ומטופל ליכולת תפקוד יום-יומית".

ד"ר יולי טרגר: "מיום ליום אנחנו רואים יותר ויותר צורך במערכת שיקומית למטופלים עם צרכים מורכבים שנפגעו ממחלה או מטראומה. תהליך השיקום הוא תהליך ארוך ומורכב וברוב המקרים מדובר בשבועות ולפעמים גם בחודשים. בעבור המטופל, לנוכחות ולתמיכת המשפחה חשיבות רבה בתהליך".

ד"ר טרגר, שמכיר היטב את שגרת חייהם של בני המשפחות של המשתקמים מסביר: "בתהליך השיקום החולה נזקק לעיתים לתמיכה של בני משפחתו גם במהלך היום, והמשפחה נדרשת לעזוב את העבודה ולשנות את שגרת חייה. נתקלתי במשפחות רבות מהדרום שוויתרו על תהליך השיקום בשל העלויות הכספיות הגבוהות הכרוכות בנסיעות למרכז הארץ לבן משפחה שנמצא במחלקה שיקומית".​