כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

מובילים בחקר של תחלואת המוח - 24.7.16

יותר מ-50 מומחים בתחום חקר המוח, נפגשו במטרה להקים ולקדם תשתית למוקד מחקר וקבוצת עבודה בתחום תחלואות המוח

צוות החוקרים לחקר תחלואת המוח מסורוקה ומאוניברסיטת בן גוריון

בקיצור

1.

מחלות המוח מערבות תחומים רבים ברפואה כגון נוירולוגיה, נוירוכירורגיה, פסיכיאטריה, גריאטריה, אונקולוגיה,רפואת כאב ושיקום, ובמקביל הן משיקות לתחומים כמו הדמיה, נוירורדיולוגיה, רפואה גרעינית.

2.

מחקר של תחלואת המוח מחייב שיתופי פעולה עם חוקרים בסיסיים מתחומים שונים כמו מדעי החיים, מדעי הרוח, הנדסה והצלחתו טמונה בשיתוף פעולה בין-תחומי ובהקצאת משאבים משותפים.

3.

למען המטופלים והרפואה בנגב, מוקמת תשתית נרחבת למחקר בתחום תחלואת המוח בשיתוף פעולה של המרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה ואוניברסיטת גן-גוריון.

יותר מ-50 מומחים בתחום חקר המוח ובהם קלינאים מתחומי פסיכיאטריה, נוירולוגיה, דימות ונוירוכירורגיה וחוקרים ממדעי היסוד מהמרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה, מהפקולטה למדעי הבריאות וממרכז זלוטובסקי לחקר המוח והעצב באוניברסיטת בן-גוריון, נפגשו במטרה להקים ולקדם תשתית למוקד מחקר וקבוצת עבודה בתחום תחלואות המוח.


המפגש המשותף שהתקיים מהווה את יריית הפתיחה ליצירת תשתית למוקד מחקרים פורצי דרך בתחום תחלואת המוח ובריאותו.

ד"ר גל איפרגן, מנהל המוחלקה לנוירולוגיה וסגן מנהל סורוקה, אחד מיוזמי המפגש: "בשנים האחרונות נרשמת עלייה משמעותית בהיקף תחלואת המוח, בעיקר בעולם המערבי. תחלואה מוחית היא הגורם מספר אחת לנכות ולפגיעה תפקודית. מספר החולים עולה כל הזמן. פעם אנשים היו מתים מהמחלות הללו, אך כיום הם שורדים בזכות הרפואה. לכך מצטרפים הזדקנות האוכלוסייה והשפעות שונות של אורח החיים המודרני. שילוב של מחקר מעבדתי וקליני מתחומים שונים הוא הדרך היחידה לפריצת דרך ברפואת המוח".

פרופ' אלון מונסונגו, משנה לדיקן הפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת בן-גוריון הציג את הצורך ואת חשיבות העבודה המשותפת, העברת מידע ובניית מערך מחקר פורה בין הקלינאים ובין חוקרי מדעי היסוד.
פרופ' ויקטור נובק, מנהל המרכז למחקרים קליניים בסורוקה ויועץ הדיקן למחקר קליני באוניברסיטת בן גוריון הציג את מודל המחקר המשותף שמתבסס על: יצירת שיתוף פעולה מחקרי, העברת מידע בין האוניברסיטה לבית החולים ויצירת שיוויון אקדמי בין הקלינאים ולבין חוקרי מדעי היסוד בעבודה ובפרסום.
פרופ' דוד גולומב, ראש מרכז זלוטובסקי לחקר המוח והעצב, הציג את פעילות המרכז וחזונו.
מודל המחקר המשותף, המופעל מזה כמה שנים במכון הדימות בסורוקה הוצג במפגש.

ד"ר אילן שלף, מנהל מכון דימות: "הדימות הוא 'תחנה מרכזית' של כל הרפואה ובתחום המוח לא עושים אף צעד בלעדיו. מה שמרתק במיוחד בדימות מוח הוא היכולת לראות את המוח בפעולה פיזיולוגית וקוגניטיבית, תוך ביצוע אינטגרציה בין ממצאים בדימות לבין ממצאים בפיזיולוגיה ובנוירופיזיולוגיה. אנחנו מדברים על שילוב שבין הון אנושי איכותי לבין טכנולוגיות מובילות - במעבדה קלינית המספקת שירות רפואי איכותי לצד נתונים מחקריים יקרי ערך".