כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

הקשר בין מגרנה להשמנת יתר בנשים - 26.7.11

מגרנות בקרב נשים וניתוחים לטיפול בהשמנת יתר

בשנים האחרונות יותר ויותר תשומת לב ניתנת לקשר בין מגרנה לבין השמנת יתר.
נראה כי אנשים עם עודף משקל משמעותי סובלים יותר ממגרנות קשות יותר, אך עד היום, לא נבחנה השאלה האם ירידה במשקל משפרת את המגרנה.

צוות חוקרים מסורוקה שכלל את ד"ר גל איפרגן, סגן מנהל המחלקה הנוירולוגית בבית החולים יחד עם ד"ר נטע לבנטל אנדוקרינולוגית ילדים, פרופ' ליאוניד לנצברג יו"ר החטיבה לכירורגיה וד"ר ויקטור נובק מנהל יחידת המחקר בסורוקה בחן את הסוגיה באמצעות מעקב אחרי נשים שעברו ניתוח להצרת קיבה עקב השמנת יתר חולנית.

לפני שעברו את הניתוח להצרת קיבה נשאלו 105 נשים מי מהן סובלת ממיגרנה, 29 מתוכן השיבו בחיוב.
במהלך המחקר עקבו החוקרים אחר 29 נשים אלה.

המעקב בוצע בקרב אותן נשים כשלושה חודשים לאחר הניתוח וכששה חודשים לאחריו.
על פי הממצאים, פחתה התדירות של התקפי המגרנה מ – 6 התקפים לאחד עד 2 התקפים בממוצע לחודש.
משך ההתקף התקצר כך שלאחר הניתוח רוב הנשים סבלו מהתקפים הקצרים  מ- 4 שעות (בד"כ התקף כזה נמשך כ־12 שעות), עוצמת הכאבים פחתה כמו גם הצורך בשימוש בתרופות לשיכוך כאבים.
אצל רוב הנשים הפסיקו ההתקפים להפריע לפעילות יומיומית שוטפת.

ד"ר גל איפרגן, סגן מנהל המח' הנוירולוגית בסורוקה: "תוצאות המחקר מצביעות על כך כי אצל נשים הסובלות מהשמנת יתר קשה וסובלות ממגרנה, הרי שירידה משמעותית במשקל עשויה להביא לשיפור משמעותי בכאבי הראש".

פרופ' ליאוניד לנצברג, יו"ר החטיבה לכירורגיה בסורוקה: "אחת מההנחות להשפעה חיובית על מהלך הטיפול בנשים הסובלות ממגרנות היא ירידה במשקל, שמתבטאת בהקטנת כמות רקמת השומן בגופן. רקמה זו אחראית להווצרות נוספת של הורמונים נשיים (אסטרוגנים) כגורם נוסף להתקפי מגרנה. דרוש מעקב רב שנתי וכמות גדולה יותר של מטופלות כדי להוכיח הנחה זו ומתוך כוונה להמליץ על כך שמגרנות יהוו התווייה לטיפול כירורגי בקרב אנשים הסובלים מהשמנת יתר חולנית בדומה  לסוכרת, יתר לחץ דם, בעיות בפוריות, בעיות נשימה."

ממצאי המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת Cephallalgia בהוצאת האגודה העולמית לטיפול בכאבי ראש.