כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

פורסם בראשונה: 07.08.2019

"בזכות" פרכוסי התינוק אובחנה האם

פרכוסי התינוק וערנות הצוות בסורוקה, הובילו לאבחון של גידול ענק אצל האם.

בקיצור

1.

שבוע לאחר לידתו, הובהל התינוק למיון ילדים בסורוקה בעקבות פרכוסים ורעידות שהחריפו.

2.

הבדיקות הראו שהתינוק סובל מרמות נמוכות של סידן שהועבר אליו מאימו במהלך ההריון.

3.

האם עברה בירור רפואי שהצביע על גידול ענק בצוואר שהוסר בהצלחה.

תינוקה של דבורי מקימי, תושבת נתיבות בת 40, הובהל  לחדר ההלם  במיון ילדים בסורוקה בשל פרכוסים שמהם סבל ומשם הועבר לטיפול ביחידה לטיפול נמרץ ילדים.  שם התברר כי הוא סובל מהיפוקלצמיה (רמת סידן נמוכה) שגרמה לפרכוסים. נבדקו הסיבות לחוסר הסידן, שביניהן:  נטייה גנטית ופעילות יתר של בלוטת התריס של האם.

צוות היחידה לטיפול נמרץ ילדים שטיפל בתינוק הפנה את האם לבדיקות ומצא כי רמת הסידן של האם גבוהה במיוחד ושהיא סובלת מהתייבשות.
לאחר התייעצות עם ד"ר נטע לוונטל, אנדוקרינולוגית ילדים וד"ר דיינה כהן, אנדוקרינולוגית מבוגרים בסורוקה ולאחר בירור מעמיק, נמצא כי לדבורה גידול שפיר בבלוטת יותרת התריס שגורם להפרשת יתר של הורמון יותרת התריס (PTH).

חוסר הסידן שגרם לפרכוסי התינוק הביא את הצוות להבנה כי האם דבורי סובלת מגידול בבלוטת התריס שגורם לה לרמות גבוהות של סידן שמדכאות הפעילות התקינה של בלוטת יותרת התריס של תינוקה.
דבורי אושפזה ונותחה להוצאת הגידול מבלוטת התריס היא ותינוקה שוחררו בריאים לביתם.

בלוטת יותרת התריס אחראית לשמירה על רמות הסידן בגוף. ולכן לאחר שהתינוק נולד כאשר בלוטת יותרת התריס של התינוק שנולד אינה נכנסת לפעילות שמאזנת את משק הסידן שלו, התינוק סובל מהיפוקלצמיה - סידן נמוך בדם) בעוד שאצל האם יש עדיין היפרקלצמיה - סידן גבוה בדם.

ד"ר יהושוע בן ציון, רופא בכיר במחלקה לאף אוזן וגרון בסורוקה: "מצב זה של גידול שפיר של יותרת בלוטת התריס אינו נדיר. התסמינים העיקריים של גידול בבלוטת יותרת התריס הם:  עייפות, חולשה, הפרעה בזיכרון, הפרעה בריכוז, דיכאון, כאבים בעצמות ובשרירים ואבנים בכליות.  ניתוח להוצאת הגידול מרפא את המצב ב-95% מהמטופלים. פעילות היתר של בלוטת יותרת התריס אצל האם שגרמה לפרכוסים אצל הילוד עקב היפוקלצמיה היא אינה מצב שכיח".

דבורי מקימי המטופלת: "אני מאמנת כושר במקצועי, הגידול שממנו סבלתי היה גורם לי לאבד את היכולת והאהבה שלי למקצוע. אני מודה לצוות הרפואי והסיעודי שטיפל בנו על המקצועיות, השירות והבירור המעמיק עד למציאת הפתרון לבעיה שממנה סבלנו בני ואני. אני מאמינה שעבודת הצוות הרב מקצועי  של רופאים מתחומים שונים שמשלבים את הידע  כל אחד בתחומו סייעה רבות".