כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

פורסם בראשונה: 27.02.2019

מחקר על סיבוכים בלידות מחוץ לבית החולים - 27.2.19

מחקר חדש של המרכז הרפואי סורוקה ואוניברסיטת בן גוריון בחן את הסיכון של לידת בית לעומת לידה בבית החולים. נמצא כי לידת בית מסוכנת פי 3.

פרופ' אייל שיינר, מנהל מחלקת נשים ויולדות ב' בסורוקה: "אני ממליץ בחום לנשים ללדת בבית החולים! אין ספק שבית החולים מאפשר סביבה בטוחה יותר ללידה".
 
ד״ר תמר וינשטוק, ופרופ׳ אייל שיינר מעורכי המחקר בכנס המרכזי לרפואת האם והעובר בלאס ואגס, פברואר 2019מחקר של המרכז הרפואי סורוקה ואוניברסיטת בן-גוריון קובע כי לידת בית מסוכנת פי 3 מלידה בבית חולים. המחקר הוצג בכנס האחרון של החברה לרפואת האם והעובר בלאס-וואגס.

המחקר בחן את תוצאות היריון של 3,580 נשים שילדו מחוץ לבית החולים. תוצאות הלידה הושוו לאלה של כ-240,000 נשים שילדו במרכז סבן בסורוקה. צוות החוקרים כלל את : פרופ' אייל שיינר מנהל מחלקת נשים ויולדות ב' בסורוקה, ד״ר גיל גוטווירץ ממחלקת נשים ב' בסורוקה וד"ר תמר וינשטוק, מהמחלקה לאפידמיולוגיה ובריאות הציבור באוניברסיטת בן גוריון.

במחקר נבדקו נשים אשר ילדו מחוץ לבית חולים, באופן מתוכנן או שלא. למרות שיולדות שילדו מחוץ לבית החולים היו עם פחות סיבוכים מלכתחילה ( כלומר, באופן משמעותי שיעור הנשים עם סוכרת הריונית או סיבוכי יתר לחץ דם הריוניים היה נמוך בקרב נשים שילדו מחוץ לבית החולים) הרי שסיבוכי הלידה היו דווקא גבוהים יותר.

שיעור תמותת ילודים היה גבוה יותר באופן משמעותי בקרב נשים שילדו מחוץ לבית החולים: פי 3.
שיעור התמותה בלידות מחוץ לבית החולים עמד על 15 מקרים לכל 1000 לידות, לעומת 5 מקרים ל 1000 לידות בבית החולים. גם אחרי נטרול משתנים כמו: מחלות רקע, שבוע לידה, גיל היולדת, עישון ומוצא,
נמצא כי לידה מחוץ לבית חולים הגדילה את הסיכון פי 2.6. 

פרופ' אייל שיינר, מנהל מחלקת נשים ויולדות ב' בביה"ח סורוקה: "אין ספק שבית החולים מאפשר סביבה בטוחה יותר ללידה. בתי החולים ערוכים לכל תרחיש. ניתן לנטר את תבניות וקצב לב העובר, לשלוח בדיקות דם ליולדת, ובמקביל כמובן לעקוב אחר משתנים חשובים כמו לחץ הדם של היולדת. במידת הצורך חדר ניתוח תמיד זמין עם צוות רופאי ילודים מיומן. המחקר הנוכחי אישר את תחושת הבטן שלנו ובהתאם אין לנו ספק כי ההמלצות צריכות להיות חד משמעיות: ללדת בבית חולים. המחקר עומד בקו אחד עם מחקרים גדולים מארה"ב שהדגימו סיכון של פי 3 לתמותת תינוקות בקרב יולדות שבחרו ללדת מחוץ לבית החולים". ​